استرس و کرونا

نویسندگان: دکتر شبنم میرزایی وند، پروانه فراهانی و امیر رازقی


 • استرس و سلامتی شما:

استرس احساس تنش عاطفی یا جسمی است. این می تواند از هر واقعه یا فکری ناشی شود که باعث شود شما ناامید ، عصبانی یا عصبی شوید.استرس واکنش بدن شما در برابر یک چالش یا تقاضا است. در انفجارهای کوتاه ، استرس می تواند مثبت باشد ، مانند زمانی که به شما کمک می کند تا از خطر جلوگیری کنید یا یک مهلت مقرر را رعایت کنید. اما وقتی استرس به مدت طولانی ادامه یابد ، ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند.

استرس یک احساس طبیعی است. دو نوع استرس اصلی وجود دارد:

 1. استرس حاد:

این استرس کوتاه مدت است که به سرعت از بین می رود. وقتی روی ترمز می کوبید ، با شریک زندگی خود دعوا می کنید یا در یک شیب تند اسکی می کنید ، این احساس را خواهید داشت. به شما کمک می کند تا موقعیت های خطرناک را مدیریت کنید. این نیز زمانی اتفاق می افتد که شما کار جدید یا مهیجی انجام دهید. همه افراد در یک زمان یا استرس حاد دارند.

 1. استرس مزمن:

این استرس است که برای مدت زمان طولانی تری ادامه دارد. در صورت داشتن مشکلات مالی ، ازدواج ناموفق یا مشکل در کار ممکن است دچار استرس مزمن شوید. هر نوع استرسی که هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشد ، استرس مزمن است. می توانید آنقدر به استرس مزمن عادت کنید که متوجه نشوید این یک مشکل است. اگر راهی برای کنترل استرس پیدا نمی کنید ، ممکن است منجر به مشکلات سلامتی شود.

استرس و بدن شما:

بدن شما با ترشح هورمون به استرس واکنش نشان می دهد. این هورمون ها باعث هوشیاری بیشتر مغز ، تنش عضلات و افزایش نبض می شوند. در کوتاه مدت ، این واکنش ها خوب هستند زیرا می توانند به شما کمک کنند تا شرایط ایجاد کننده استرس را کنترل کنید. این روش بدن شما برای محافظت از خود است.

وقتی استرس مزمن دارید ، بدن شما هوشیار می ماند ، حتی اگر خطری وجود نداشته باشد. با گذشت زمان ، این شما را در معرض خطر سلامتی قرار می دهد ، از جمله:

 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • دیابت
 • چاقی
 • افسردگی یا اضطراب
 • مشکلات پوستی ، مانند آکنه یا اگزما
 • مشکلات قاعدگی

اگر در حال حاضر وضعیت سلامتی دارید ، استرس مزمن می تواند آن را بدتر کند.

علائم استرس بسیار زیاد:

استرس می تواند انواع مختلفی از علائم جسمی و عاطفی را ایجاد کند. بعضی اوقات ، ممکن است متوجه نشوید که این علائم ناشی از استرس است. در اینجا چند نشانه وجود دارد که ممکن است استرس روی شما تأثیر بگذارد:

 • اسهال یا یبوست
 • فراموشی
 • درد مکرر
 • سردرد
 • کمبود انرژی یا تمرکز
 • مشکلات جنسی
 • فک یا گردن سفت
 • خستگی
 • مشکل خوابیدن یا خواب زیاد
 • معده ناراحت
 • استفاده از الکل یا مواد مخدر برای استراحت
 • کاهش یا افزایش وزن
 • علل:

دلایل استرس برای هر فرد متفاوت است. شما می توانید از چالش های خوب و همچنین چالش های بد استرس داشته باشید. برخی از منابع رایج استرس عبارتند از:

 • ازدواج یا طلاق
 • شروع کار جدید
 • مرگ همسر یا یکی از اعضای نزدیک خانواده
 • بیکار شدن
 • بازنشسته شدن
 • بچه دار شدن
 • مشکلات مالی
 • در حال حرکت
 • داشتن یک بیماری جدی
 • مشکلات در کار
 • مشکلات در خانه

اضطراب و استرس ابتلا به کرونا و شیوه های مدیریت استرس و اضطراب بیماری:

واژه “کرونا ویروس” از کلمه لاتین corona گرفته شده است.کرونا یک ویروس قدیمی است که از گذشته های دور وجود داشته و بین حیوانات و انسانها مشترک بوده بطوری که عامل ۵۱درصد از سرماخوردگی های معمولی را کرونا تشخیص میدادند و دانشمندان برای آن زیاد اهمیت قائل نبودند تا اینکه در سال ۲۰۰۳تصمیم گرفت خودش را قوی کند و در چین تبدیل به کرونا ویروسی شد که عامل سارس بود، سارس یاهمان سندرم حاد تنفسی با آلودگی ۸۰۰۰ نفر، ۸۰۰ نفر قربانی گرفت و بعد ریشه کن شد،در سال ۲۰۱۲در عربستان شیوع پیدا کرد و این بار با اسم مستعار مرس و با ابتلا ۵۷۳ نفر ، ۱۰۵ نفر را از پا در آورد یعنی۳۵ درصد کشندگی داشت و ناپدید شد.

نسل تازه ای از ویروس کرونا یا کرونا ویروس در منطقه ای از چین شیوع پیدا کرده که تا کنون جان صد هانفر را گرفته است.تعداد زیادی نمونه از بیماران مبتلا به این ویروس درآزمایشگاه های چین و سازمان جهانی بهداشت بررسی شده و متخصصان این ویروس را از خانواده” ویروس کرونا” شناخته اند. عفونت با ویروس های خانواده کرونا منجر به عفونتهای تنفسی ملایم می شود، اما اپیدمی با MERS_CoV,SARS_CoVنشان داده که ویروس های این خانواده تمایل به ایجاد بیماری های جدی دارند. این ویروسهای جدید ازپستانداران به انسان منتقل می شدند. در دسامبر ۲۰۱۹ یک ویروس جدید از این خانواده (۲۰۱۹-nCoV)باعث ابتلا انسان ها به پنومونی در چین شد که بعد از آن در چندین کشور دیگر نیز گزارش گردید. این ویروس که به n کرونا ویروس یا کرونا ویروس نوِل هم گفته می شود، اکثر افراد مبتلا به آن در تماس با محل فروش حیوانات دریایی و دیگر حیوانات بودند. منشأnکرونا خیلی مورد بحث بوده، ۹۵ درصد ژنوم آن شبیه به خفاش بوده و همه مردم فکر می کردند که از سوپ خفاش منتقل شده ولی طبق مقاله جدید گاردین ۹۹درصد ژنوم آن شبیه به ویروس کرونای مورچه خوار هست. دوره کمون بیماری۲ تا ۱۴ روز می باشد و باعلائم تب، سرفه، تنگی نفس بروز می کند و حدود ۲ درصد هم کشندگی دارد. نکته جالب اینکه به مردان علاقه بیشتری دارد و بر اساس آمار۶۸ درصد قربانیان مرد و۳۲درصد زن هستند.شایع ترین علامت آنان در شروع بیماری عبارت بودند از تب در۹۹% هفتگی۷۰درصد سرفه خشک در شب در ابتدای بیماری در۳۱درصد موارد، لازم به ذکر است در۱۰درصد بیماران اولین علامت اسهال و تهوع که یک تا دو روز قبل از تب خود را نشان می دهد.اگر بخواهیم کرونا ویروس را با آنفولانزای فصلی مقایسه کنیم متوجه میشویم که آنفولانزا در سال جاری۱۸۰۰۰۰۰۰نفر را مبتلا و۱۸۰۰۰۰ بستری و۱۰۰۰۰نفر را به کام مرگ کشانده است. که البته سال گذشته تعداد قربانیان از این تعداد بیشتر هم بوده است. در صورتی که کرونا در جهان تا کنون(۱۳بهمن۱۳۹۸)۸۹ هزار نفر مبتلا و۳۰۴۴کشته و۴۵هزار بهبود یافته داشته است.خب سوال این است که چرا کرونا که فقط ۲ درصد کشندگی دارد همه افراد را تا این حد ترسانده است؟

چون به شدت واگیردار است. فرد مبتلا در جریان ابتلای خود قرار ندارد با حضور در اماکن عمومی ویروس را پخش می کند. این ویروس بیشتر قربانیانش را از افراد بالای ۱۵ سال یا از کسانی که نقص ایمنی و یایک بیماری زمینه ای کلیوی، کبدی، و یا دیابت دارند انتخاب می کند

شیوع ۱۹-COVID نه تنها نگرانی های زیادی در زمینه بهداشت عمومی ایجاد کرد بلکه باعث ایجاد اضطراب روانی بسیاری به خصوص در بین مردم شده است. بیماران مبتلا به ۱۹-COVID تأیید شده یا مشکوک ممکن است ترس از عواقب عفونت با یک ویروس جدید بالقوه کشنده را تجربه کنند، و افراد در قرنطینه خانگی ممکن است بی حوصلگی،تنهایی و عصبانیت را تجربه کنند. آنها ممکن است از انتقال بیماری هراس داشته باشند.این امر می تواند منجر به عصبانیت، اضطراب، بی خوابی و استرس ناشی از عدم قطعیت این رویداد شود. ازاین سندرم همچنین پوشش شدید رسانه ای از شیوع بیماری، ادراک از خطر شخصی را تشدید کرده است.

استرس کرونا تا چه اندازه خطرناک است؟

با ورود ویروس کرونا به کشور و مبتلا شدن برخی از هموطنانمان، ترس از بیماری بسیاری از ما را گرفتاراسترس و اضطراب نموده است. ترس از کرونا ویروس تا اندازه ای مفید است که سبب شود ما محتاطانه عمل کنیم و دستورات پیشگیری از این ویروس را به درستی انجام دهیم. برخی از افراد این بیماری را جدی نمی گیرند و روش های پیشگیری را بکار نمی برند. این افراد باعث گسترش این بیماری خواهند شد زیرا با رعایت نکردن و ابتلای خود به بیماری، دیگران را نیز مبتال می کنند چرا که ممکن است ناقل بیماری باشند. اما علائمی نداشته باشند. ترس و استرس بیش از حد باعث حساسیت بسیار زیاد افراد می شود به صورتی که بسیاری از افراد علائم بدنی خود را به صورت نادرست تفسیر می کنند و احساس می کنند به بیماری مبتلاشده اند،بنابراین به بیمارستان ها و مراکز درمانی می روند. رفتن به مراکز درمانی در صورتی که علائم بیماری را نداشته باشید باعث افزایش فشار بر سیستم درمانی خواهد شد. طبیعی است که هنگام مواجهه با شرایط مبهم و نامشخص، احساس نگرانی، استرس و اضطراب بیشتری را تجربه کنیم. ترس و اضطراب سبب تضعیف سیستم ایمنی و سرکوب سیستم دفاعی در برابر ابتلا به بیماری های ویروسی می شود. اگراضطراب شدید و طولانی باشد باعث ایجاد رنج میشود و زندگی فرد را مختل می کند.

پژوهش های گسترده و نتایج بالینی تایید کرده اند که افکار روی واکنش های فیزیولوژیک،احساس و رفتار آدمیان تاثیر قابل توجهی دارند. در مورد کرونا هم افکار سالم و ناسالم زیادی در بین مردم شایع است. اگر روی یک پیوستار بخواهیم نشان بدهیم میتوانیم بگوییم که سه نوع طرز فکر در جامعه وجود دارد که ما میتوانیم به یکی از این طرز فکر بپیوندیم، یعنی سه نوع نگاه به این پدیده وجود دارد که دو نوع ناسالم و غیرواقع گرایانه است و بیشتر به ما آسیب میرساند بیشتر سیستم ایمنی ما را که قرار است در برابر این بیماری از ما محافظت کند در خطر قرار میدهد و نوع سوم یک دیدگاه یا فکر معقول یاری کننده و واقع گرا است.اولین طرز فکر در واقع همان چیزی است که ما به آن ناچیزانگاری یا ساده و بی خطر پنداری می گوییم.افکاری مانند:کرونا کاری با من ندارد، کرونا یک بازی سیاسی، کرونا کلک کشورهای دیگر برای ما است،بیخود کرونا را گنده کرده اند، من بدنم قوی است کرونا نمیگیرم، کو تا روستای ما بیاد یا قوی تر از آنم که مبتلا بشوم یا الکی شلوغش میکنند، این در حالی است که ایده هایی مانند این هم وجود داره که اصلا کی گفته که با دست دادن و روبوسی انسان مبتلا می شود، مگه میشه بدون مسافرت رفتن و مهمانی دادن زندگی کرد. به این طرز فکر ناچیز انگاری یا ساده انگاری می گوییم که در بخشی از اقشار جامعه به سادگی دیده می شود.

طرز فکر دوم که در گروه های بیشتری دیده می شود، فکر فاجعه بینی یا فاجعه انگاری بوده است که مثلا معتقد است این بیماری غیرقابل کنترل بوده و همه ما می میریم،راه حلی وجود ندارد و کسانی که کرونا میگیرند هیچ گاه بهبود حاصل نمی کنند، وضعیت خیلی وخیم و غیر قابل کنترل است، رعایت موارد بهداشتی فایده ندارد، روز به روز به کرونا نزدیک تر میشویم، تلاش شما بی فایده است و مگر اینکه نیروهای برتر یا دولت ها یا سیاستمداران یا سازمان بهداشت جهانی کاری بکند از دست ما کاری ساخته نیست.این طرز فکر هم در واقع یکی از گروه های افراطی غلط وجود دارد که طرز فکر غیرواقع گرایان است.طرز فکرسوم، فکر معقول و واقع گرایانه است،جدی گرفتن کرونا و موثر دانستن پاسخ تک تک ما، جدی گرفتن نوع رفتار و برخورد ما با کرونا، مشکل جدی است ولی من با رعایت موارد بهداشتی میتوانم تا حد زیادی از ابتلا به بیماری پیشگیری کنم، هر یک از ما در برابر سلامت خود و دیگران مسئولیت داریم، من دوست دارم به مسافرت بروم ولی برای حفظ سلامتی ام می توانم سفرم را به تعویق اندازم. ما میتوانیم باپیشگیری میزان را کم کنیم و با جدی گرفتن توصیه های متخصصان و دست اندرکاران امر سلامت خود را از بیماری دور نگه داریم.

کنار آمدن با اضطراب کروناگاهی اضطراب باعث رفتارهای ناکارآمد می شود. برای مثال ممکن است باعث شود پیامهای اشتباه یا ناخوشایند را برای هم ارسال کنیم و پیام های درست و دستورالعمل های علمی را ندیده بگیریم. اشخاصی که از قبل دچار اختلال اضطراب منتشر، اختلال اضطراب بیماری یا اختلال وسواسی بوده اند، این اتفاق قاعدتاًیک برانگیزاند قوی برای انهاست و یک فعال کننده است و در این شرایط اضطراب بیشتری را تجربه می کنند.با اضطراب ناشی از ابتلا به بیماری چگونه برخورد کنید؟

۱-دست هایتان را مکررا بشویید. این مؤثرترین روش برای پیشگیری از بیماری است. 

۲-به دنبال اطلاعات دقیق باشید و این اطلاعات را از منابع معتبر مثل سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت و سایت های دانشگاه های علوم پزشکی بگیرید. می توانید سوالات خود را از سامانه سلامت با شماره۱۹۰بپرسید. البته نیازی نیست بیش از روزی یک یا دوبار اخبار را چک کنید.

۳-قبل از بازنشر اخبار و اطلاعات از درستی آن مطمئن شوید. انتشار اخبار نادرست، اضطراب اطرافیان شما وجامعه را بی دلیل زیاد می کند.

 ۴-بدانید این اولین و آخرین بیماری واگیردار و همه گیر نیست. کشنده ترین بیماری نیز نیست. شاید جالب باشد که بدانید از هر صد نفری که مبتال به این بیماری می شوند، دو نفر ممکن است که جانشان را از دست بدهند. در ضمن بعضی از بیماری ها که چندان جدی گرفته نمی شود، مرگ ومیر بالایی دارند. برای مثال سالانه بیش از یک میلیون نفر در جهان به علت ابتلا به سل جان خود را از دست می دهند. 

۵-اگر برای رعایت ایمنی ساعات طولانی در منزل هستید، سعی کنید در خانه فعال باشید و بیکار نمانید.تحرک کافی داشته باشید و حتی در خانه ورزش کنید. 

۶-برای قدم زدن و پیاده روی به مکان های خلوت یا طبیعت بروید و خود را مدت طولانی در خانه حبس نکنید. 

۷-با دوستان و اطرافیان خود صحبت کنید. صحبت در مورد نگرانی ها به بهتر شدن حال شما کمک می کند ولی صحبت های خود را به اخبار کرونا ویروس محدود نکنید. 

۸-سعی کنید بر مواردی که روی آن کنترل دارید تمرکز کنید. از روش هایی که قبال برای کاهش اضطراب و استرس شما موثر بوده استفاده کنید. برای مثال روش های آرام سازی را به کار ببرید. خود را سرگرم کنید،فیلم تماشا کنید یا هر فعالیت لذت بخشی که شما را آرام می کند. 

۹-اگر احساس می کنید تحت فشار زیادی هستید، یا انجام کارهای روزمره برای شما سخت شده، با پزشک،روان پزشک یا روانشناس مشورت کنید.

استرس و بحران اکثر ما وقتی با اتفاقات و حوادث ناگواری مثل سیل، زلزله،یا از دست دادن عزیزی روبرو می شویم؛ یا احساس کنترل روی شرایط نداریم و اوضاع برایمان غیرقابل پیش بینی می شود؛ مانند مواجهه با همه گیری ویروس کرونا،دچار استرس می شویم.استرس گاهی نتیجه یک اتفاق مهم و غیرمعمول است و گاهی هم به دلیل انباشته شدن فشارهای کوچک پیش می آید.وقتی احساس میکنیم شرایط برای ما غیرقابل تحمل شده، قادر به مدیریت اوضاع نیستیم وفشار روی ما بسیار زیاد است، ممکن است در بحران باشیم هریک از ما به شکل متفاوتی به استرس و حوادث ناگوار واکنش نشان می دهیم. گاهی نشانه های جسمی مانند سردرد، دردهای پراکنده بدنی، مشکل گوارشی، احساس خستگی، کاهش اشتها،بی خوابی پیش می آید و گاهی نشانه های روانی رفتاری مانند احساس ترس و اضطراب، درماندگی، ناامیدی، کرختی و شوکه شدن، یا خشم تجربه می شود. آنچه که به ما کمک می کندبا استرس ها و حوادث سخت کنار بیاییم،”تاب آوری” گفته می شود. تاب آوری به این معنی نیست که تحت تاثیر مشکلات قرار نمی گیریم و ناراحت نمی شویم، بلکه تعیین می کند چطور با مشکلات کنار بیاییم، از آنهاگذر کنیم و استرس خود را مدیریت کنیم.

مهارت های مدیریت استرس:

مهارت های بنیادی بسیاری وجود دارد که با کمک آنها می توان استرس را مدیریت نمود. با بکارگیری این راهکارها می توانیم در موقعیت های استرس زا که فشار روانی زیادی به ما وارد می شود، آرامش خود را حفظ نموده و عملکرد بهتری داشته باشیم؛ علاوه بر این از مشکلات بلند مدتی که استرس ممکن است برای ما پیش بیاورد، مصون بمانیم.همانطور که پیش از این اشاره گردید، استرس هم با عوامل بیرونی و هم با عوامل درونی در ارتباط است. 

عوامل بیرونی شامل موقعیت ها، مشکلات و چالش هایی است که بر سر راه شما قرار می گیرند. عوامل درونی نیز عبارتند از:حالات، وضعیت و ویژگی های فردی که توانایی شما برای کنار آمدن با عوامل خارجی را تعیین می کنند؛مثل وضعیت تغذیه، سلامت کلی جسم و روان، حالات هیجانی و میزان خواب و استراحتی که دارید.بنابراین مدیریت استرس نیز ممکن است در برگیرنده راهکارهایی هم برای تغییر عوامل خارجی و هم توانمندی های درونی اشخاص باشد. به طور کلی این مهارت ها در دو دسته کلی قرار می گیرند:

مهارت های مبتنی بر عمل یا مسأله مدار: در آنها ما به دنبال روبرو شدن با مشکل استرسزا هستیم و موقعیت یا محیط را تغییر می دهیم؛ “مثلا اگر بیماری فردی برای خانواده ایجاد استرس کرده است، به پزشکان متعدد ومتخصص در زمینه مربوطه مراجعه کرده و سعی کنند تا با تشخیص به موقع و درمان بیماری، استرس ایجاد شده را کاهش دهند”.

مهارت های مبتنی بر عواطف یا هیجان مدار:

در آنها ما قدرت تغییر موقعیت را نداریم اما می توانیم با تغییر برداشت و تعبیری که از موقعیت و احساسی که نسبت به آن داریم، استرس موجود را اداره کنیم؛ مثالً روبرو شدن با مرگ یکی از عزیزان که بسیار استرس زا میباشد اما نمی توان از آن اجتناب نمود. در این مواقع مهارت های هیجان مدار به کمک افراد می آیند و تحمل فقدان را آسانتر می سازند.

مدیریت استرس نیازمند برخورداری از هر دو دسته مهارت مذکور می باشد. برخی افراد تنها از روش های هیجان مدار برای مقابله با استرس استفاده می کنند و لذا نمی توانند مسأله را به خوبی مورد رسیدگی قرار دهند.به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که با یک مشکل جسمانی جدی روبرو شده و نیازمند جراحی فوری می باشد.او به جای اینکه از یک مقابله مسأله مدار استفاده کرده و برای جراحی آماده شود، ممکن است با استفاده از یک سبک مقابله ای هیجان مدار، بیماری را انکار کرده تا از فشار روانی ناشی از آن بکاهد.این سبک مقابله در صورتی که به طور موقت به کار گرفته شود می تواند مؤثر باشد چون در این مدت فرد می تواند بهتر فکر کند و به این نتیجه برسد که باید تحت جراحی قرار بگیرد؛ اما اگر طولانی مدت و پایدار باشد مانع پرداختن به خود مشکل شده و استرس همچنان باقی خواهد ماند.

مدیریت استرس در ساده ترین سطح عبارت است از:

۱)شناسایی علائم و نشانه های استرس

۲)بازشناسی و تعیین علل استرس

۳)اقدام برای رسیدگی و از بین بردن علت استرس و کاهش عالئم ایجاد شده

۴)در صورت لزوم، استفاده از شیوههای ضمنی دیگر برای کاهش علائم استرس تا زمانی که علت زیربنایی استرس مورد رسیدگی قرار بگیرد.

به دلیل فشارهای زندگی مدرن، امروزه اغلب افراد بدون در نظر گرفتن مراحل ۲ و۳به مرحله۴می پردازند و سعی می کنند تا با استفاده از روشهای مقابله ای ناکارآمد(که مقابله ناسازگار نامیده می شود)استرس موجود را کاهش دهند.اما تا زمانی که علت زیربنایی استرس شناسایی و رفع نگردد، استرس همچنان وجود دارد و اثرات خود را اعمال خواهد کرد.به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که در اثر ازدیاد فشار کاری دچار سردردهای عود کننده شده است. وقتی که او صرفاً علامت را مد نظر قرار دهد(مثلا فقط از داروهای مسکن استفاده کند)،استرس باقی می ماند و سردرد او دوباره عود خواهد کرد. در حالی که اگر این فرد علت استرس را تشخیص داده و کارهایش را طوری سازماندهی کند که با فشار کاری روبرو نشود، می تواند بدون استفاده از هیچ داروی مسکنی سردردهایش را بهبود ببخشد.

روش های مدیریت استرس:

اگر در معرض رویدادهای تنش زا هستید به خود فرصت دهید. انتظار نداشته باشید که هر کاری را که انجام می دهید کامل و بی نقص باشد.اولین مهارت مقابله ای شما در جریان رویدادهای تنش زای زندگی، مصمم،قاطع و شجاع بودن در برابر آن است. بعد از اینکه فرصت یافتید تا موقعیت را ارزیابی کنید،می توانید مناسبترین مهارت مقابله ای را انتخاب کنید.زمانی بهتر می توانید با رویدادهای تنش زا در زندگی مقابله کنید که آنها را به صورت رویدادهای تحت کنترل خود ارزیابی کنید. در ذهن خود این باورهارا تقویت کنید که:

-من می توانم از عهده این موقعیت برآیم.

-من می توانم بر این مشکل پیروز شوم.

-من مهارت ها و توان لازم برای موفق شدن را دارم.

برخی روش های مقابله و مدیریت استرس عبارتند از:

ورزش:

ورزش و فعالیت بدنی نه تنها سلامت کلی بدن را بهبود می بخشد، بلکه به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید با تنش ها روبرو شوید.ورزش در درجه اول این امکان را به شما می دهد که از لحاظ هیجانی برای مدتی از فشار روانی و شرایط استرس زا دور شوید. از سوی دیگر برخورداری از سلامت جسمانی و نشاط، توانایی شما برای مقابله با استرس به محض وقوع آن را افزایش می دهد. شرکت در برنامه های ایروبیک می تواند بسیار کمک کننده باشد چون همواره دوره ای از آرامش را به همراه دارد و کنترل فرد بر واکنش پذیری فیزیولوژیکی اش را بیشتر تقویت می کند.آرامش بخشی و مراقبه آرامش بخشی(ریلکسیشن)،مراقبه(مدیتیشن)، یوگا، و … از روش های سنتی کاهش استرس هستند که در صورتی که به خوبی یاد گرفته و اجرا شوند، کارایی بسیار خوبی در مدیریت استرس دارند. مؤثرترین شیوه ای که یادگیری آن نیزآسان می باشد، آرامش بخشی عضالنی یا ریلکسیشن است که در این بخش به آن پرداخته شده است.

در ذیل سه روش آرامش بخشی جهت مقابله با استرس آورده شده است که شما باید هر سه روش را موردآزمایش قرار دهید. امید است حداقل یک روش را مناسب حال خود پیدا کنید.

پیش از شروع تمرین آرامش بخشی، در حالتی که احساس راحتی داشته باشید، قرار بگیرید.اکنون یک عامل فشار عصبی را در زندگی خود مجسم کنید که در حال حاضر زندگی را برای شما دشوار کرده است. احساسی را که از عامل مولد فشار عصبی به شما دست می دهد در نظر آورید. چشمان خود را ببندید و روش های زیر را برای آرامش بخشی تمرین کنید تا دریابید کدامیک بهتر می تواند فشار عصبی را در شما کاهش دهد. افراد ممکن است روش های متفاوتی را برای آرام سازی خود برگزیده و با برخی روش ها احساس راحتی بیشتری داشته باشند. هر یک از روش های زیر را که بهتر و مؤثرتر یافتید، دائماً تمرین کرده و برآن مسلط شووید تا در زمان رویارویی با استرس در موقعیت های واقعی زندگی بتوانید به راحتی از آن استفاده نمایید.

تمرین۱:

آرامش بخشی به طریق متوالی پای خود را مماس با کف زمین قرار دهید وچشمان خود را بسته و بازوان و پاهای خود را شل و رها کنید.ممکن است هنگام انجام این عمل ذهن شما منحرف شود و این احساس ناگزیر در شما بوجود آید که چشمان خود را باز کنید. ولی انجام این تمرین با چشمان بسته تأثیر بیشتری دارد. اگر تصمیم گرفتید که چشمان خود را باز کنید یک شی را در اتاق انتخاب کرده و به آن خیره شوید. تمرکز خود را روی یک چیز خوشایند قرار دهید و بازوان و پاهای خود را کاملا شل کنید. یک نفس عمیق از راه بینی بکشید.سپس آن را به آرامیاز دهان خارج سازید.به هنگام دم، ماهیچه های شکم را شل کنید و اجازه دهید شکم بالا بیاید. سعی نکنید با انقباض ماهیچه ها شکم صاف به نظر آید. به آرامی دم و بازدم را انجام دهید. دم …. بازدم، دم …. بازدم(به مدت یک دقیقه این کار را تکرار کنید).به دم و بازدم عمیق ادامه دهید و با مشت کردن دست ها،عضلات بازوان و دست خود را منقبض کنید و باشمارش تا پنج شماره (۵-۲-۲-۳-۱)مشت ها را گره کرده، نگهدارید. به دم و باز دم ادامه دهید و عضلات شانه خود را شل نگاه دارید.حالا یک نفس عمیق بکشید و عضلات شکم و سرین را منقبض کنید. تا شماره پنج نگاه دارید(۱٫۳٫۲٫۲٫۵)به دم و بازدم ادامه دهید و پاهای خود را شل کنید.یک نفس عمیق از بینی بکشید. سپس از طریق دهان آن را خارج سازید. با پنج شماره چشمان خود را باز کنید:(۵-۲-۲-۳-۱)تمام بدن را شل کنید و در حالت آرامشی کلی قرار بگیرید.

تمرین ۲:

آرامش بخشی به طریق تخیل هدایت شده(در این تمرین باید موسیقی یا هر صدای دیگر را قطع کنید).با آرامش بر جای خود بنشینید و مجدداً چشمان خود را ببندید. به آهستگی نفس های عمیق بکشید، دم ازطریق بینی و بازدم از طریق دهان. به ارامی به دم و بازدم ادامه دهید و یک صحنه خوشایند و ایده آل را در ذهن خود مجسم کنید. خود را در مکانی می بینید که در ان احساس امنیت و آرامش می کنید. در آنجا احساس خوشحالی و سرحال بودن می کنید. به این صحنه دقیق تر نگاه کنید و ببینید که آن محل خاص چگونه مکانی است، آیا کس دیگری نیز آنجا هست یا شما تنها هستید؟آیا مکانی است تاریک و دور افتاده یا روشن و پنجره دار که نور خورشید در آن راه دارد؟با نگاه کردن به این صحنه خود را در وضعیتی آرام می بینید. آیا دراز کشیده اید یا در حالت نشسته قرار دارید؟ روی یک صندلی یا کف زمین یا یک تخت یا روی چمن هستید؟به آرامی به دم و بازدم ادامه دهید و بر صحنه ذهن خود تمرکز کنید.اگر افکار دیگری به ذهنتان می آید آنها را دور کرده و تنها به صحنه زیبای ذهنتان فکر کنید.

آیا صدایی در این تصویر به گوشتان می رسد یا سکوت کامل برقرار است؟صدایی مثل وزش آرام باد یا جریان آب یا نم نم باران؟اگر در این تصویر سکوت برقرار است دوست دارید چه آهنگی در ان مکان خاص گوش دهید؟ فکر کنید آن آهنگ الان در حال نواخته شدن است و به شما آرامش می بخشد.

 • دقت کنید که چه بویی به مشامتان می رسد؟بویی مثل بوی گل ها، بوی چمن و یا بوی خاک نمناک.ذهن خود را کاملا به این صحنه متمرکز سازید و به دم و بازدم ادامه دهید. شما اکنون در محلی هستید که مناظر، صداها و بوهای دلخواه تان اطراف شما را پر کرده اند. ببینید چقدر در آرامش و آسایش به سر می برید. ذهنتان از هر گونه استرس و فشاری خالی است.احساس قدرت و سلامتی می کنید و انرژی زیادی در خود احساس می کنید.یک دقیقه در این محیط به تنفس عمیق خود ادامه دهید. حال آماده هستید که محل خود را ترک کرده و با انرژی و نیروی تازه به موقعیت قبلی تان بازگردید.به آرامی و با پنج شماره چشمتان را باز کنید(۱_۲_۳_۴_۵)

تمرین۳:

روش تمرکز بر تنفس بدن خود را روی صندلی راحت سازید به طوری که بدن در وسط قرار گرفته و دست ها در دو طرف آویزان باشد. چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. به آهستگی از بینی نفس بکشید و به آهستگی آن را خارج سازید. تمام حواس خود را بر تنفس متمرکز کنید. پس از هر دم بشمارید “یک” و پس از هر بازدم “دو”.دم…بازدم…ادامه دهیدیک …. دو …. یک …. دو.همینطور ادامه دهید.اگر حس کردید افکار دیگری به ذهن شما رسوخ می کند، به آرامی آن را از خود دور ساخته و حواس خود را به دم و بازدم معطوف داشته و بر شمارش تمرکز کنید یک … دو.به مدت دو دقیقه به تنفس منظم ادامه دهید.(پس از دو دقیقه)حالا به آرامی چشمان خود را باز کنید. تمرکز بر تنفس باعث می شود که از لحاظ هیجانی بهتر بتوانید با شرایط استرس زا روبرو شده و تنش کمتری را تجربه نمایید.

مدیریت زمان:

مهارت مدیریت زمان و برنامه ریزی برای کاهش و کنترل استرس از اهمیت اساسی برخوردار است. به ویژه یادگیری اولویت بندی وظایف و اجتناب از به عهده گرفتن کارهای خارج از توان تان، برای پیشگیری از استرس زا شدن شرایط زندگی ضروری هستند. استفاده مداوم از تقویم و برنامه ریزی بر اساس وقت های از پیش تعیین‌ شده، توجه به کارهای بیهوده ای که وقت را هدر می دهند و جایگزین نمودن آنها با کارهای مفیدتر باعث می شود تا شما هیچگاه به دلیل کمبود وقت و برنامه ریزی و… در شرایط استرس زا قرار نگیرید. همچنین سازندگی و انجام به موقع وظایف، منجر به شکل گیری احساس خرسندی و رضایت از خود شده و آسایش روانی شما را ارتقاء می بخشد.

مهارت سازماندهی:

در صورتی که محیط اطراف شما(محل کار، اتاق، آشپزخانه، کمد، ماشین و …) کاملا منظم و سازماندهی شده باشد، هیچگاه با استرس های ناشی از بهم ریختگی و نابسامانی روبرو نخواهید شد. این عادت را در خود تقویت کنید که به صورت دوره ای محیط اطراف تان را تمیز و مرتب کرده و چیزهای غیرضروری را دور بریزید.تقویت سیستم حمایتی افرادی که از شبکه حمایتی قوی برخوردارند در رویارویی با استرس ها، نسبت به آنهایی که ارتباطات اجتماعی کمتری دارند، کمتر آسیب می بینند و با نشانه های جسمانی و روانی کمتری روبرو می گردند. دوستان،عزیزان، همکاران، همسایگان و هر رابطه دیگری که در بافت اجتماع شکل می گیرد، می توانند نقش تقلیل دهنده استرس را هم برای جسم و هم برای روان افراد بازی کنند.منابع حمایتی بیشتر برای مدیریت استرس در صورتی که با استرس تحمل ناپذیری روبرو شدید که با استفاده از راهکارهای در دسترس تان نمی توانید از عهده مقابله با آن برآیید، از سایر منابع کمک بگیرید:

۱)به پزشک خود مراجعه کنید؛ استرس می تواند بدن شما را با عوارض بسیاری روبرو سازد و با آسیب پذیر ساختن بدن نسبت به باکتری ها و عفونت شما را در معرض ابتال به بیماری های مزمن قرار دهد. استرس باتضعیف سیستم ایمنی بدن به تنهایی می تواند منجر به شکل گیری صدمات جسمی جبران ناپذیری مثل سرطان در فرد شود. شما برای آنکه بتوانید با پیامدهای منفی استرس مبارزه کنید، باید از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشید.مراجعه به پزشک تان این امکان را به شما می دهد که اولا از سلامت خود اطمینان حاصل کرده و همچنین در صورت لزوم، درمان یا حمایت دارویی مورد نیازتان را دریافت نمایید تا از عوارض شدیدتر بعدی جلوگیری به عمل آید. به خاطر داشته باشید که در بیان میزان استرسی که با آن روبرو هستید،صادق باشید. پزشک می تواند با تجویز برخی داروها شما را در پشت سر گذاردن برخی استرس های حاد وشدید یاری کند. همچنین می تواند یک منبع ارجاعی مناسب برای نیاز شما به مشاوره یا رواندرمانی باشد.

۲)از مشاوره و روان درمانی غافل نشوید؛ آموزش مدیریت استرس در حیطه کاری روانشناسان و مشاوران قرار دارد و با مراجعه به آنها می توانید این آموزش را متناسب با شرایط خودتان دریافت کرده و با پیشروی گام به گام از راهنمایی مورد نیاز بهره مند گردید.به خاطر داشته باشید که مراجعه به مشاور یا روانشناس تنها باید به منظور یادگیری مهارت مدیریت استرس صورت بگیرد، نه اینکه فرد به این متخصصان رجوع کند تا آنهامشکلش را حل کنند. روانشناسان تنها فرایند و روش های کنترل استرس را آموزش داده و حل مسأله را برعهده خود فرد می گذارند. همچنین می توانند افراد را در بهبود نشانه های روانی ناشی از استرس مثل بی خوابی، افسردگی، اضطراب و … یاری نمایند.

۳)زمانی را به بودن با آنهایی که دوستشان دارید،اختصاص دهید؛ مطالعات بیشماری نشان داده اند افرادی که ساختار حمایت اجتماعی متعادل و رضایت بخشی دارن(شامل: دوستان، خانواده، اقوام و …)نشانه های مرتبط با استرس کمتری را تجربه می کنند و در مدیریت استرس موفق تر عمل می کنند. افرادی که به شما نزدیک ند و ارتباط عاطفی صمیمانه ای باشما دارند می توانند هم در عواطف شما شریک شده و با ابراز همدلی نیاز روانی شما را برای مقابله با استرس پاسخ دهند و هم اینکه چون از سبک زندگی و مشکلات شما آگاهی دارند می توانند با ارائه پیشنهادات خود شما را برای حل مشکل و برطرف ساختن استس موجود یاری کنند.(این مورد در صورتی است که از سلامت فرد مقابل اطمینان داشته باشید)

۴)در یک دوره آموزشی شرکت کنید؛ روشهای مدیریت استرس از جمله آرامش بخشی جسمی و روانی،تکنیک های مراقبه و … نیازمند آموزش نظری و عملی به صورت توأم می باشد که شرکت در کلاس ها یا دوره های آموزشی که بدین منظور از سوی مراکز مشاوره برگزار می گردد، این امکان را برای شما فراهم می سازد.مرکز مشاوره روان آوا نیز در این زمینه با استفاده از دانش و تجربه متخصصان خود آماده خدمت رسانی به هموطنان گرامی است.

استراتژی های دیگر برای کاهش استرس شامل چیزها را در چشم انداز نگه دارید. نفس عمیق بکشید و به خود یادآوری کنید که تعداد عفونت های تاییدشده نسبت به جمعیت در کشور بسیار کم است.این واقعیت که اخبار زیادی در این زمینه وجود دارد ، لزوماًبه معنای این نیست که این امر تهدیدی را برای شما یا خانواده شما ایجاد می کند.واقعیت ها را بدست آورید. در پیگیری گزارش های خبری درباره ویروس، استفاده از یک روش بالینی و کنجکاوی مفید است. برای این منظور، شما می خواهید یک منبع معتبری را پیدا کنید که به آن اعتماد کنید.مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده دارای یک صفحه وب است که به اطلاعات مربوط به شیوع کرونا ویروس ووهان اختصاص دارد. سازمان بهداشت جهانی، وزارت بهداشت درمان و خدمات پزشکی کشور و همچنین می توانید از آژانس های بهداشت عمومی محلی یا ایالتی یا حتی پزشک خانواده خود اطلاعات مفیدی بیابید.با فرزندان خود ارتباط برقرار کنید. درمورد پوشش خبری coronavirus با اطلاعات صادقانه و متناسب با سن بحث کنید. والدین همچنین می توانند با تمرکز فرزندان روی برنامه های روزمره و برنامه ها، در کاهش اضطراب کمک کنند. به یاد داشته باشید که کودکان در موردچگونگی مدیریت احساسات خود در این مدت، رفتارها و احساسات شما را رعایت می کنند.بهم متصل باشید. حفظ شبکه های اجتماعی می تواند باعث ایجاد یک حس عادی شود و رسانه های ارزشمندی را برای به اشتراک گذاشتن احساسات و تسکین استرس فراهم کند. در شرایط بحرانی این موارد اساسی رافراموش نکنید و آن را جدی بگیریم اولین چیزی که نباید یادمون بره توجه به دیگران است اما الان نمیتوانیم دور هم جمع شویم، نمیتوانیم مهمانی برویم، با هم در ارتباط باشیم تلفن بزنیم. رسانه ها به جای وارد کردن اخطارهای بیهوده به جای اینکه دیگر را بترسانیم به جای اینکه از منابع نامعتبر چیز های نامعتبر و هم بگوییم.

احوال همدیگر را بپرسیم و بتوانیم و در واقع به یکدیگر نشان بدهیم که ما نسبت به یکدیگر دغدغه داریم.این به آنها کمک می کند تا با اضطراب خود کنار بیایند.به دنبال کمک بیشتر باشید. افرادی که احساس عصبی بیش از حد، ناراحتی طولانی و یا سایر واکنش های طولانی مدت دارند که بر عملکرد شغلی یا روابط بین فردی آنها تأثیر منفی می گذارد، باید با یک متخصص بهداشت روانی متخصص و مجرب مشورت کنند. روانشناسان و سایر ارائه دهندگان بهداشت روان مناسب می توانند به افراد در مقابله با استرس شدید کمک کنند. این متخصصان با افراد همکاری می کنند تا به آنها در یافتن راه های سازنده برای مدیریت ناسازگاری کمک کنند.عوامل استرس را مشخص کنید. وضعیت ذهن خود را در طول روز کنترل کنید. اگر احساس استرس دارید، علت، افکار و روحیه خود را یادداشت کنید. هنگامی که می دانید چه چیزی شما را آزار می دهد، طرحی برای پرداختن به آن تهیه کنید.این ممکن است به معنی ایجاد انتظارات معقول تر از خود و دیگران یا درخواست کمک برای مسئولیت های خانه، تکالیف شغلی یا سایر وظایف باشد. تمام تعهدات خود را ذکر کنید، اولویت های خود را ارزیابی کنید و سپس وظایفی را که کملا ضروری نیستند از بین ببرید.روابط محکم برقرار کنید. روابط می تواند منبع استرس باشد. تحقیقات نشان داده است که واکنش های منفی و خصمانه با همسرتان باعث ایجاد تغییرات فوری در هورمون های حساس به استرس می شود،روابط همچنین می تواند به عنوان عامل استرس عمل کند. به اعضای خانواده یا دوستان نزدیک خود دسترسی پیدا کنید و به آنها بگویید که زمان سختی را پشت سر می گذارید. آنها ممکن است بتوانند کمک های عملی و پشتیبانی،ایده های مفید و یا فقط یک چشم انداز تازه را ارائه دهند زیرا شما می توانید مقابله با هر چیزی که باعث استرس شما می شود، مقابله کنید.ذهن خود را استراحت دهید. براساس بررسی های استرس در آمریکا در سال۲۰۱۲، استرس بیش از۴۰درصد از بزرگسالان را در شب بیدار می کند. برای کمک به اطمینان از دریافت هفت یا هشت ساعت خواب،توصیه می شود که کافئین را قطع کنید، حواس پرتی مانند تلویزیون یا رایانه را از اتاق خواب خود جدا کنید و هر شب در همان زمان به رختخواب بروید. تحقیقات نشان می دهد فعالیت هایی مانند یوگا و ورزش های آرامش بخش نه تنها به کاهش استرس کمک می کنند بلکه عملکرد سیستم ایمنی را نیز تقویت می کنند.اگر همچنان احساس غرق شدن می کنید، با یک روانشناس یا سایر متخصصان روانی دارای مجوز سلامت مشورت کنید که می تواند به شما در یادگیری نحوه مدیریت استرس کمک کند. او می تواند در شناسایی موقعیت ها یا رفتارهایی که به استرس مزمن کمک می کند، کمک کند و سپس یک برنامه عملی برای تغییر آنها ایجاد کند.

بیش از اندازه از بدنمان استفاده نکنیم و استراحت دادن به بدن باعث می شود که سیستم ایمنی قدرت بیشتری داشته باشد برای مقابله با این ویروس، از بازی و تفریح،شوخی کردن استفاده کنیم، شوخی های زیبا، بازی باعث تحریک بخش پیشانی مغز میشود یعنی تنظیم هیجانی حل مسئله خلق استراتژی تحریک تمام راه های منتهی به تفکرات انتزاعی می شود. خودمان را منزوی نکنیم می توانیم دور هم جمع شوند ولی بهتر است جمع نشویم و با رسانه ها که دراطرافمان داریم(تلگرام، تلفن، واتس اپ، فیسبوک و …)با هرچیزی اجازه بدهیم که با هم در ارتباط باشیم، تنهایی و انزوا باعث فرسودگی و بیماری می شود و باعث می شود که سیستم ایمنی بدن مانند آنطور که باید و شاید عمل کرده درستی داشته باشه، نداشته باشد و توصیه می شود که عجله نکنید، آرام غذا بخورید و در واقع تا جایی که میتوانیم روابط درون خانواده را حفظ کنیم.بسیاری از ما وقت آن را داریم که آثار کلاسیک جهان را بخوانیم کتاب های افراد مختلف جهان از داستایوسکی گرفته تا نتیجه و سعدی و مولانا و…. را بخوانیم.

کودکان و استرس کرونا:

کودکان به میزان بیشتری در معرض آسیب استرس فراگیر شدن کرونا قرار دارند بنابراین بهداشت روانی خردسالان زیر۶سال در مواجه با بحران کرونا از اهمیت به سزایی برخوردار است.در حال حاضر وقوع همه گیری ویروس کرونا موجی از استرس، ناامنی و اضطراب را به جامعه، خانواده ها و

کودکان تحمیل کرده است که این امر عالوه بر بیماری و دردهای جسمانی، هزینه های اجتماعی و روانشناختی

گزافی نیز به جامعه تحمیل میکند که کودکان در این راستا باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرند.کودکان در مواجهه با اخبار رسانه ها و مشاهده آنچه در خانوادهها پیرامون ویروس کرونا مشاهده میکنند خبرهای مربوط به بیماری، مرگ و قرنطینه همراه با پوششهای غریب و مهیب پرستاران و پزشکان و نیز چهره ها و کلام های اضطراب انگیز اطرافیان ممکن است دچار ناامنی، استرس، ترس و اضطراب شدید شوند.پیامد چنین اضطرابی ممکن است کودکان را با مشکلاتی مانند خواب، بدغذایی، غمگینی و بدرفتاری درگیرکند لذا ضرورت دارد تا خانواده ها، مهدکودک ها و مدارس در مواجهه با چنین وضعیتی برنامه ای برای کمک داشته باشند تا از بهداشت روانی کودکان مراقبت شود.ذهن کودکان در حال تجربه هایی است که درک درستی از آنها ندارند مثال مفهوم میکروب، سرایت و انتقال بیماری در کودکان پیش دبستانی شکل علمی و منطقی ندارد و در نتیجه هم معنا و اهمیت بهداشت وپیشگیری را درک نمیکنند و هم ممکن است دچار سردرگمی و اضطراب شوندبرای حمایت روانشناختی از کودکان خوب است والدین با تصویر و نقاشی مفهوم ویروس و چگونگی انتقال و علت شیوع بیماری را با زبانی ساده و تصویری برای کودکان بیان کنند و همچنین علت رفتارهای مراقبتی مانند دست ندادن، روبوسی نکردن و شست و شوی دست ها را به آنان متذکر شوند. قسمتی از نگرانی کودکان میتواند اضطراب از دست دادن والدین باشد گفت:والدین باید فرصتی فراهم کنند تا کودک نگرانی اش را ابراز کند و در حین بیان احساس توسط کودک،والدین باید شنونده خوبی باشند و بااشتیاق به صحبت های کودک گوش کنند و با احساس کودک همدلی نشان دهند.

این که کودک احساس کند در چنین شرایطی پدر و مادر مراقب او هستند و دکترها و پرستارها از بچه هامواظبت میکنند اهمیت زیادی دارد.والدین در شرایط این چنینی آرامش خود را حفظ کنند و شکل طبیعی زندگی خود را ادامه دهند و با کودکان در فعالیت های لذت بخش و سرگرم کننده مثل بازی مشارکت کنند و خود و خانواده را در معرض بمباران خبری منفی قرار ندهند.

اگر کودک تان از اختلال وسواس فکری رنج میبرد و به صورت وسواسگونه به کروناویروس فکر میکنند، میتوانید با انجام بازی غلکش و بازی ترکاندن بادکنک موجب حواس پرتی و مشغولیت ذهنی کودکان شوید واز بروز افکار مزاحم در کودکان جلوگیری نمایید.روال قبل را پیش بگیرید و به بازی با کودک و خندان او بپردازید تا این افکار مزاحم از او دور شود.

مدیریت استرس در طی COVID-19:

راهکارهایی برای کاهش استرس و دور شدن از هرج و مرج همه گیر ویروس کرونا یاد بگیرید.به بیان ساده ، این زمان های بی سابقه ای است. مردم در ایالات متحده – و مردم در سراسر جهان – شبانه روز در تلاش هستند تا ویروس کرونا را کاهش دهند و از بیماران مراقبت کنند. این ، بنابراین ما می توانیم به برنامه های معمول خود برگردیم. در میان همه چیز ، سخت است که تحت تأثیر همه عدم اطمینان و ناشناخته ها قرار نگیرید.

به نظر می رسد هر دقیقه با گزارش های خبری بی وقفه ، آمار بهداشتی به روز شده و پست های رسانه های اجتماعی با هدف به روز نگه داشتن ما روبرو می شویم. با این حال ، این بهترین اهداف می تواند نگرانی و استرس ناراحتی ایجاد کند. در پیام های امید پراکنده شده اند گزارش های تأسف آور وحشت آور است. گرچه مهم است که ما در جریان بمانیم ، اما انجام کارهایی که می توانیم انجام دهیم تا شخصاً استرس خود را کنترل کرده و به عزیزانمان نیز کمک کنیم.

گروه هایی که بیشتر در معرض استرس هستند:

همه ما به روش های مختلف با استرس و عدم اطمینان مقابله می کنیم. اما برخی از افراد نسبت به همسایگان ، دوستان و خانواده خود می توانند احساس استرس،اضطراب و نگرانی بیشتری کنند. به خصوص در زمان بیماری همه گیر COVID-19 و سفارشات آن در خانه. کسانی که ممکن است در این بحران بیشتر تحت فشار قرار بگیرند عبارتند از:

 • کسانی که در معرض خطر ابتلا به یک مورد شدید COVID-19 (در صورت ابتلا) هستند،مانند بزرگسالان مسن و کسانی که دارای بیماری های مزمن هستند.
 • کودکان و نوجوانان
 • کارکنان بهداشتی ، مانند پزشکان ، پرستاران ، اولین پاسخ دهندگان و سایر کارکنان.
 • افرادی که دارای شرایط بهداشت روان هستند ، از جمله کسانی که دارای اختلالات مصرف مواد هستند.
 • شناختن و کنار آمدن با استرس به روشی مثبت و سالم می تواند به شما در حفظ آرامش کمک کند. و شناخت استرس دیگران و حمایت وام می تواند همه را قوی تر کند.

در اینجا چند نکته در مورد نحوه کنترل استرس آورده شده است:

 1. مصرف رسانه خود را گاز دهید:

برای اطلاع از آخرین اطلاعات مربوط به COVID-19 ، از منابع خبری معتبر – مانند مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) یا تابلوی بهداشت ایالتی خود – استفاده کنید. با این حال ، توصیه می کنیم اخبار را به کمتر از چند بار در روز محدود کنید. اولین کار را صبح و اواخر بعد از ظهر بررسی کنید. اما نه قبل از خواب. تنظیم مداوم اخبار باعث افزایش استرس می شود و اغلب باعث جلب توجه به مواردی می شود که کنترل چندانی روی آنها ندارید.

 1. بیرون بروید:

مهم نیست در چه فصلی ، از یک فرصت استفاده کنید و بیرون بروید و طبیعت را تجربه کنید – اما مطمئن باشید که هر یک از پناهگاه های محلی و دستورالعمل های فاصله اجتماعی را دنبال کنید. از دفتر خانه خود دور شوید و در محله یا مسیر محلی خود قدم بزنید – اگر باز باشد. اگر بچه دارید ، به دنبال شکار طبیعت گردی بروید یا در حیاط بازی “جاسوسی می کنم”.

 1. آنچه می توانید کنترل کنید:

در این زمان عدم اطمینان ، از فرصت استفاده کنید و آنچه را می توانید در محیط خانه خود کنترل کنید. خانواده را برای انجام تمیزکاری های عمیق وادار کنید. لباس خانواده خود را مرتب کنید و هر گونه کمک مالی را برای زمان باز شدن فعالیت مراکز اهدایی کنار بگذارید. در خارج از منزل پاکسازی کنید. اگر می توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید ، در پاییز حیاط را بچرخانید و ناودان ها را چک کنید. اگر بهار است ، باغ گل خود را تمیز کنید یا باغ سبزیجات خود را برای کاشت آماده کنید. انجام چنین کارهایی می تواند پاداش آور باشد.

 1. خلاق باشید:

استفاده از دست و مغز خلاق می تواند یک روش عالی برای کاهش استرس باشد. به شما کمک می کند تا بر زمان حال تمرکز کرده و چیز جدیدی خلق کنید. اگر لوازم هنر و صنایع دستی در دست دارید ، از آنها برای ایجاد چیز خاصی استفاده کنید. اگر به کمی الهام نیاز دارید ، این لیست صنایع دستی بچه ها را بررسی کنید تا با حداقل وسایل تهیه کنید.همچنین چندین کار  هنری سرگرم کننده وجود دارد که هنرمندان در هر سن و سطح مهارت می توانند با استفاده از وسایل خانه انجام دهند.

 • قدرت موسیقی برای کاهش استرس:

موسیقی و تاثیرات آن بر کاهش استرس و اضطراب

قدرت آرامش بخش موسیقی به خوبی تثبیت شده است. این یک پیوند منحصر به فرد با احساسات ما دارد، بنابراین می تواند ابزاری بسیار مؤثر برای مدیریت استرس و کاهش اضطراب باشد.

گوش دادن به موسیقی بخصوص موسیقی کلاسیک و آرام می تواند تأثیر فوق العاده آرامش بخشی بر ذهن و بدن ما بگذارد. این نوع موسیقی می تواند اثرات مفیدی بر عملکردهای فیزیولوژیکی ما، کاهش سرعت نبض و ضربان قلب، کاهش فشار خون و کاهش سطح هورمون های استرس داشته باشد. به طور خلاصه، موسیقی می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند برای مدیریت استرس در زندگی ما عمل کند.

از آنجا که موسیقی می تواند توجه ما را به خود جلب کند، به طور همزمان می تواند به عنوان یک حواس پرتی عمل می کند و در عین حال به کشف احساسات نیز کمک می کند. این بدان معنی است که می تواند کمک بزرگی به مدیتیشن باشد و از جلوگیری از سرگردانی ذهن کمک می کند.

رجیح موسیقی به طور گسترده ای بین افراد، متفاوت است. بنابراین فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی برای هر روحیه مناسب است. اما حتی اگر معمولاً به موسیقی کلاسیک گوش نمی دهید، ارزش دارد در هنگام انتخاب آرامش بخش ترین موسیقی، آن را امتحان کنید.

هنگامی که افراد بسیار استرس دارند، تمایل به گوش دادن فعال به موسیقی وجود دارد. شاید این احساس اتلاف وقت باشد و کمکی به دستیابی به چیزی نمی کند. اما همانطور که می دانیم با کاهش استرس، بهره وری افزایش می یابد.

برای ترکیب موسیقی در یک زندگی شلوغ، سعی کنید آهنگ را در ماشین پخش کنید، یا هنگام حمام یا دوش، رادیو روشن کنید. فرد مبتلا به افسردگی بالینی یا اختلال دو قطبی ممکن است برای کمک به بدترین و کمترین حالت خود به موسیقی گوش دهد.

آواز خواندن (یا فریاد زدن) در کنار هم می تواند آزادی زیادی از تنش ایجاد کند و هم چنین برای برخی از برونگراها بسیار لذت بخش است! موسیقی آرام قبل از خواب باعث آرامش می شود و به القای خواب کمک می کند.

 • تحقیق در زمینه موسیقی:

موسیقی صدها سال است که در درمان بیماری ها و بازیابی هماهنگی بین ذهن و بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اما اخیراً، مطالعات علمی سعی در ارزیابی مزایای احتمالی موسیقی کرده اند. این مطالعات تحقیقاتی نشان داده اند:

شکل و ساختار موسیقی می تواند نظم و امنیت را برای کودکان معلول و مضطرب به ارمغان آورد. این هماهنگی و ارتباطات را ترغیب می کند، بنابراین کیفیت زندگی آنها را بهبود می بخشد.

گوش دادن به موسیقی با هدفون باعث کاهش استرس و اضطراب در بیماران بیمارستانی قبل و بعد از عمل می شود.

موسیقی می تواند در کاهش درد مزمن و درد بعد از عمل هم کمک کند.

گوش دادن به موسیقی می تواند باعث کاهش افسردگی و افزایش اعتماد به نفس در افراد مسن شود.

ساخت موسیقی می تواند فرسودگی شغلی را کاهش داده و روحیه را در بین دانشجویان پرستاری بهبود بخشد.

موسیقی درمانی بطور چشمگیری پریشانی عاطفی را کاهش می دهد و باعث افزایش کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به سرطان می شود.

 • مدیتیشن با موسیقی:

موسیقی خاص برای مدیتیشن مناسب است زیرا می تواند ذهن را آرام کند و واکنش ریلکسیشن را آغاز کند. با این حال، موسیقی های امروزی برای همه کار نمی کنند. موسیقی بدون ساختار می تواند تحریک کننده و حتی نگران کننده باشد. موسیقی آرام با یک ملودی آشنا بیشتر آرامش بخش است. اما به جستجوی اطراف بپردازید تا درک کنید چه چیزی احساس آرامش، آشنایی و محوریت را برای شما به عنوان یک فرد ایجاد می کند.

صداهای طبیعت غالباً بطور خاص برای استراحت ساخته شده اند. به عنوان مثال، صدای آب می تواند برای بعضی از افراد آرامش بخش باشد. این می تواند به تنظیم تصاویر آرامش بخش مانند دراز کشیدن در کنار یک کوه در یک روز گرم بهاری کمک کند.

علاوه بر گوش دادن به موسیقی ها، نواختن موسیقی خود نیز می تواند آرامش عجیبی در فرد ایجاد کند. شما می توانید در خصوص علایق خود بیشتر بررسی کنید تا متوجه شوید در چه صورتی می توانید این آرامش را برای کاهش اضطراب کسب کنید.

 

 • موسیقی درمانی و تاثیر فوق‌العاده آن در رهایی از استرس:

 

گروه سلامت: موسیقی درمانی از روش‌های اثربخش اما کمتر شناخته شده برای بهبود و ارتقای کیفیت زندگی است. در موسیقی درمانی با استفاده هدفمند از موسیقی‌های مخصوص در راه بهبود شرایط روحی و جسمی قدم بر می‌داریم. این روش سابقه‌ای هزاران ساله دارد و قدمت آن به یونان و ایران باستان باز می‌گردد، زمانی که طبیبان با توجه به بیماری و حال و روز بیمار موسیقی را که مناسب حال او بود تجویز می‌کردند و توسط نوازندگان بر بالین بیمار نواخته می‌شد و البته اثر بخش هم واقع می‌شد تا جایی که موسیقی درمانی یکی از درس‌های دانشجویان طبابت در دانشگاه‌های قدیم از جمله دانشگاه جندی شاپور ایران شد.

 

گوش دادن به موسیقی می‌تواند تاثیر انکار ناپذیری بر مغز ما داشته باشد، حتما تجربه کرده اید که چطور با شنیدن یک موسیقیِ به خصوص احساساتتان برانگیخته شده، یا تاثیراتی که موسیقی هنگام کار یا ورزش بر عملکرد بهتر شما داشته را حس کرده اید. همه ما از این تاثیرات کم و بیش آگاهی داریم. محققان با علم به این موضوع گام‌های بلندتری برداشته اند و به کنکاش این موضوع پرداخته اند تا تاثیر موسیقی را برای اهدافی مانند موسیقی برای تمرکز، کاهش استرس و اضطراب، غلبه بر افسردگی و غم ، افزایش خلاقیت، مثبت اندیشی، تقویت حافظه و توانایی‌های مغزی و التیام دردهای جسمی و روحی به صورت هدفمند به کار بگیرند. در ادامه با روش کار موسیقی درمانی آشنا می‌شویم.

مغز انسان در هنگام انجام فعالیت‌های مختلف در فرکانس‌های متفاوتی عمل می‌کند و امواجی در محدوده‌های فرکانسی آلفا، بتا، تتا، دلتا و گاما از خود ساتع می‌کند. برای مثال زمانی که در خواب هستید محدوده امواج دلتا (۰٫۵ تا ۴ هرتز) را تجربه خواهید کرد و زمانی که فعالیت ذهنی دارید امواج بتا (۱۳ تا ۳۲ هرتز) را تجربه می‌کند. در موسیقی درمانی با استفاده از موسیقی مخصوص طراحی شده و علمی این فرکانسها با گوش دادن به مغز شنونده القا می‌شود. برای مثال فرکانسی که مغز شما در هنگام شاد بودن ساتع می‌کند توسط موسیقی به مغز القا می‌شود در نتیجه مغز رفته رفته بر این فرکانس منطبق می‌شود و تاثیرات آن بر روح و جسم شنونده نمایان می‌شود.

به این روش موسیقی درمانی روش غیرفعال(یا پسیو) گفته می‌شود، به این معنا که تنها کاری که برای بهره بردن از تاثیرات شگفت انگیز موسیقی درمانی باید انجام دهیم گوش دادن است. قبل از خواب، هنگام مدیتیشن و تمرینات ذهنی، هنگام کار، هنگام مطالعه و هر زمان دیگری کافی است موسیقی درمانی آرام بخش و اثرگذار را گوش کنیم تا ذهنمان در جهت هدفی که داریم پیش رود.

استرس‌های روزانه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی انسان مدرن شده است. هجوم خبرهای بد و منفی، اتفاقات ناخوشایند، تحولات دنیا، پیچیدگی‌های روابط شخصی، عاطفی و کاری، فشارهای اقتصادی و هزاران دلیل دیگر وجود دارد که نمی‌گذارند روزهای بدون استرس زیادی را تجربه کنیم. مهمترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم سعی در مدیریت و کنترل این حالات ناخوشایند است. ورزش کردن، طبیعت گردی، مطالعه، حضور در جمع و مواردی اینچنینی به شما در مدیریت استرس کمک خواهد کرد.

یکی از راه‌های اثربخش برای غلبه بر استرس استفاده از موسیقی درمانی است. موسیقی برای کاهش استرس قطعا از روش‌های کم هزینه و در عین حال لذت بخش و بسیار ثمربخش است. موسیقی درمانی مناسب برای غلبه بر استرس در فرکانس‌های مختلف تهیه شده و علاوه بر نواهای آرامش بخش و صداهای طبیعت که وجود شنونده را از تنش‌های عصبی تخلیه می‌کند به مغز در غلبه اصولی بر افکار منفی و استرس‌های آزار دهنده کمک می‌کند.
برای دانلود فایل‌های موسیقی درمانی برای کاهش استرس منابع مختلفی در سطح اینترنت وجود دارد.

 

 • چگونه موسیقی بر نحوه تفکر ، احساس و رفتار ما تأثیر می گذارد؟

یکی از مهمترین مباحث روانشناسی موسیقی ، تأثیر موسیقی بر تجربه عاطفی است (Juslin، ۲۰۱۹). موسیقی این توانایی را دارد که پاسخ های احساسی قدرتمندی مانند لرز و هیجان را در شنوندگان ایجاد کند.

احساسات مثبت بر تجربیات موسیقی مسلط هستند. موسیقی دلپذیر ممکن است منجر به انتشار انتقال دهنده های عصبی مرتبط با پاداش ، مانند دوپامین شود . گوش دادن به موسیقی راهی آسان برای تغییر خلق و خو یا کاهش استرس است . مردم در زندگی روزمره خود از موسیقی برای تنظیم ، تقویت و کاهش حالتهای عاطفی نامطلوب استفاده می کنند (به عنوان مثال ، استرس ، خستگی). گوش دادن به موسیقی چگونه باعث ایجاد احساسات و لذت در شنوندگان می شود؟

      ۱٫لذت موسیقی:

به نظر می رسد که لذت بردن از موسیقی همان مرکز لذت در مغز را شامل می شود که سایر اشکال لذت مانند غذا ، رابطه جنسی و داروها در آن وجود دارد. شواهد نشان می دهد که یک محرک زیبایی مانند موسیقی ، می تواند به طور طبیعی سیستم های دوپامین مغز را که به طور معمول در رفتارهای بسیار تقویت کننده و اعتیاد آور دخیل هستند ، هدف قرار دهد.

در یک مطالعه،شرکت کنندگان پس از مصرف نالترکسون به آهنگ های مورد علاقه خود گوش دادند. نالترکسون دارویی است که به طور گسترده برای درمان اختلالات اعتیاد تجویز می شود. محققان دریافتند هنگامی که افراد مورد مطالعه از نالترکسون استفاده می کردند ، آنها گزارش دادند که آهنگ های مورد علاقه آنها دیگر لذت بخش نیستند (مالک و همکاران ، ۲۰۱۷). با این حال ، همه پاسخ های شدید احساسی به موسیقی را تجربه نمی کنند. تقریباً ۵٪ از افراد دچار لرز نیستند. این ناتوانی در به دست آوردن لذت به طور خاص از موسیقی ، آندونیای موسیقی نامیده شده است.

       ۲٫پیش بینی موسیقی:

موسیقی وقتی می تواند انتظارات را برآورده کند و آن را نقض کند ، می تواند به عنوان لذت بخشی تجربه شود. هرچه وقایع موسیقی غیر منتظره تر باشد ، تجربه موسیقی شگفت آورتر خواهد بود (Gebauer & Kringelbach، ۲۰۱۲). ما از موسیقی قابل پیش بینی و کمی پیچیده تر استقبال می کنیم.

 1. احساسات تصفیه شده:

همچنین یک مولفه فکری برای قدردانی از موسیقی وجود دارد. سیستم های دوپامین به طور جداگانه کار نمی کنند و تأثیر آنها تا حد زیادی به تعامل آنها با سایر مناطق مغز بستگی خواهد داشت. یعنی توانایی ما در لذت بردن از موسیقی را می توان نتیجه مغز احساسی انسان و نئوکورتکس اخیراً تکامل یافته آن دانست. شواهد نشان می دهد افرادی که به طور مداوم از نظر احساسی به محرک های زیبایی شناختی واکنش نشان می دهند ، از اتصال ماده سفید قوی تری بین قشر شنوایی خود و مناطق مرتبط با پردازش عاطفی برخوردار هستند ، این بدان معناست که دو منطقه با کارآیی بیشتری ارتباط برقرار می کنند (ساکس و همکاران ، ۲۰۱۶).

 1. خاطرات:

خاطرات یکی از راههای مهم برانگیختن احساسات در رویدادهای موسیقی است. همانطور که پزشک فقید الیور ساکس متذکر شده است ، احساسات موسیقی و حافظه موسیقی می توانند مدتها پس از ناپدید شدن سایر اشکال حافظه زنده بمانند. به نظر می رسد بخشی از دلیل قدرت دوام موسیقی این است که گوش دادن به موسیقی قسمتهای زیادی از مغز را درگیر می کند ، باعث ایجاد ارتباطات و ایجاد ارتباط می شود.

 

 1. گرایش به عمل:

موسیقی غالباً تمایلات عملی شدیدی را برای حرکت در هماهنگی با موسیقی ایجاد می کند (به عنوان مثال ، رقص ، پا زدن). ریتم های داخلی ما (به عنوان مثال ، ضربان قلب) سرعت می گیرند یا آهسته می شوند تا با موسیقی یکی شوند. ما با موسیقی شناور و حرکت می کنیم.

 1. تقلید احساسی:

موسیقی نه تنها در سطح فردی ، بلکه در سطح بین فردی و بین گروهی نیز احساسات را برمی انگیزد. شنوندگان واکنش خود را نسبت به آنچه موسیقی بیان می کند ، مانند غم و اندوه ناشی از موسیقی غمگین ، یا تشویق از موسیقی شاد ، آینه می کنند. به همین ترتیب ، موسیقی محیط بر روحیه خریداران و غذاخوری ها تأثیر می گذارد.

 1. رفتار مصرف کننده:

 موسیقی پس زمینه به طور شگفت آور تأثیر شدیدی بر رفتار مصرف کننده دارد. به عنوان مثال ، یک مطالعه (نورث و دیگران ، ۱۹۹۹) مشتریان در یک نوشیدنی سوپرمارکت را در معرض موسیقی فرانسوی یا موسیقی آلمانی قرار داد. نتایج نشان داد که شراب فرانسوی در هنگام پخش موسیقی فرانسوی از شراب آلمانی بیشتر از شراب آلمانی فروخته می شود ، در حالی که شراب آلمانی در هنگام پخش موسیقی آلمانی از شراب فرانسوی بیشتر است.

 1. تنظیم حالت:

مردم برای فرار از مشکلات و گرفتاری های خود ، در زمانهای نامعلوم به دنبال “فرار” هستند. موسیقی منبعی برای تنظیم احساسات ارائه می دهد . مردم با استفاده از موسیقی های مختلف برای رسیدن به اهداف ، از جمله به انرژی، حفظ تمرکز بر روی یک کار و کاهش خستگی. به عنوان مثال ، موسیقی غمگین شنونده را قادرمی سازد تا از موقعیت های ناراحت کننده (جدایی ، مرگ و …) جدا شود و در عوض بر زیبایی موسیقی تمرکز کند. بعلاوه ، اشعار متناسب با تجربه شخصی شنونده می تواند به احساسات یا تجربیاتی که ممکن است شخص قادر به بیان آنها نباشد ، صدا دهد. 

 1. درک زمان:

موسیقی محرک عاطفی قدرتمندی است که رابطه ما را با زمان تغییر می دهد. به نظر می رسد زمان هنگام گوش دادن به موسیقی دلنشین پرواز می کند. بنابراین از موسیقی در اتاق های انتظار برای کاهش مدت زمان ذهنی منتظر و در سوپرمارکت ها استفاده می شود تا مردم را به ماندن بیشتر و خرید بیشتر ترغیب کند(Droit-Volet، et al.، ۲۰۱۳). به نظر می رسد شنیدن موسیقی دلپذیر توجه را از پردازش زمان دور می کند. علاوه بر این ، به نظر می رسد این اثر کوتاه کننده مربوط به توجه در مورد موسیقی آرام با سرعت آرام بیشتر باشد.

 1. توسعه هویت:

موسیقی می تواند ابزاری قدرتمند برای رشد هویت باشد (Lidskog، ۲۰۱۶). جوانان از موسیقی احساس هویت می گیرند. به عنوان مثال ، فیلم Blinded by the Light قدرت آهنگهای Springsteen را برای صحبت کردن با تجربه جاوید در سطح شخصی نشان می دهد. متن ترانه به او کمک می کند صدایی را پیدا کند که هرگز نمی دانسته است و شهامت پیگیری رویاهایش ، پیدا کردن عشق و ادعای خودش را دارد.

 

 • تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر روح و روان:

گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما آیا ممکن است شما را سالم‌تر کند؟ موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد فواید روانشناسی دیگری نیز دارد.

گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما آیا ممکن است شما را سالم‌تر کند؟ موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد فواید روانشناسی دیگری نیز دارد. این باور که موسیقی می‌تواند روی افکار، احساسات و رفتارهای شما اثر بگذارد، چندان عجیب نیست.

اگر تجربه‌ی این را داشته باشید که با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان احساس انرژی و انگیزه کنید یا با شنیدن یک قطعه‌ی احساس برانگیز اشک‌های‌تان جاری شود، پس به خوبی می‌توانید قدرت تاثیر موسیقی بر خلق و خو و روحیه را درک کنید.

اما تاثیرات روانشناسانه‌ی موسیقی می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید، قدرتمند و گسترده باشد. موسیقی درمانی، مداخله‌ی درمانی است که گاهی برای بهبود سلامت روحی، کمک به بیمار در غلبه بر استرس و افزایش سلامت عمومی به کار می‌رود. حتی برخی از افراد عقیده دارند ذائقه‌ی موسیقایی شما می‌تواند ارائه دهنده‌ی نگرشی در مورد جنبه‌های گوناگون شخصیتی شما باشد.

موسیقی می‌تواند ذهن را آرام کرده، به بدن انرژی بدهد و حتی به مدیریت بهتر درد کمک کند. اما سایر فواید بالقوه‌ی گوش دادن به موسیقی چیست؟

۱. بهبود عملکرد ادراک و شناخت:

تحقیقات نشان می‌دهد پخش موسیقی به عنوان زمینه، هنگامی که فرد در حال انجام فعالیت دیگری است و روی آن تمرکز کرده می‌تواند عملکرد او را در کارهایی که نیاز به درک و شناحت دارد بالا ببرد. مطالعه‌ای دریافت موسیقی با ریتم تند منجر به افزایش سرعت در کار و پردازش شده و موسیقی با ریتم تند و ریتم ملایم هم می‌تواند حافظه را تقویت کند.

 • بهتر است این بار اگر قصد انجام کاری را داشتید، موسیقی زمینه پخش کنید تا عملکرد ذهنی‌تان بهتر شود. البته توصیه می‌کنیم سراغ تِرک‌های بدون کلام بروید تا تمرکزتان با شعر و کلام بهم نریزد.

۲. کاهش استرس:

سالهای سال است که گفته می‌شود موسیقی می‌تواند به کاهش و مدیریت استرس کمک کند. گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامشبخش می‌تواند روشی موثر در غلبه بر استرس باشد و این چیزی است که علم هم آن را ثابت کرده. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، افراد شرکت کننده قبل از اینکه در معرض استرس قرار بگیرند، در یکی از شرایط مشخص شده بودند و سپس از آنها تست استرس روانی اجتماعی گرفته شد. برخی از افراد به یک موسیقی ریلکس کننده گوش داده بودند، برخی دیگر به صدای امواج کوچک آب و بقیه نیز هیچ محرک شنوایی دریافت نکرده بودند. نتایج نشان داد گوش دادن به موسیقی روی واکنش انسان به استرس، مخصوصا روی سیستم عصبی خودکار تاثیر دارد. افرادی که به موسیقی آرامشبخش گوش داده بودند، بعد از قرار گرفتن در معرض استرس، سریع‌تر توانسته بودند شرایط روحی خود را بازیابی کنند.

۳. کاهش اشتها:

یکی از شگفت انگیزترین اثرات روانی موسیقی این است که می‌تواند ابزاری مفید در کاهش وزن باشد. اگر سعی دارید از وزن خود کم کنید، گوش دادن به موسیقی و همزمان کم کردن نور محیط می‌تواند به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک کند. طبق مطالعات انجام شده، افرادی که در رستوران‌هایی با نور سبک که در آنجا موسیقی لایت پخش می‌شود غذا می‌خوردند نسبت به آنهایی که در سایر رستوران‌ها غذا می‌خوردند، ۱۸ درصد غذای کمتری خورده بودند، چرا؟ محققان دریافتند موسیقی و نور کمک می‌کند شرایط آرام‌تری ایجاد شود، در نتیجه افراد بیشتر احساس آرامش و راحتی کرده و آرام‌تر غذا می‌خورند و در نتیجه نسبت به زمان سیری خود آگاه‌ترند.

شما هم سعی کنید در خانه هنگام غذا خوردن یک موسیقی ملایم پخش کنید و با ایجاد فضایی آرامشبخش، آهسته‌تر و آگاهانه‌تر غذا میل کنید.

۴. تقویت حافظه:

خیلی از دانش آموزان و دانشجویان عادت دارند هنگام مطالعه به موسیقی گوش بدهند، اما آیا واقعا کار خوبی است؟ بعضی از افراد احساس می‌کنند گوش دادن به موسیقی دلخواه‌شان هنگام مطالعه، به حافظه‌شان کمک می‌کند، در حالیکه عده‌ای دیگر صرفا به دلیل خوشایندتر کردن فضای مطالعه به موسیقی گوش می‌دهند و حتی عده‌ای هم موسیقی هنگام مطالعه را حواس پرت کن می‌دانند. تحقیقات نشان می‌دهد این کار می‌تواند مفید باشد اما بستگی به عوامل گوناگونی دارد که شامل نوع موزیک، لذت بردن شنونده از آن موسیقی و حتی میزان اطلاعات و آموخته‌های شنونده از موسیقی دارد.

مطالعه‌‌ای نیز نشان داد افرادی که در حال فراگیری زبان جدیدی بودند، وقتی کلمات و عبارات جدید را به صورت آواز و با ریتم تمرین می‌کردند، بهتر از زمانی که به صورت عادی آنها را می‌خواندند، این کلمات را فراگرفته بودند. بنابراین هر چند ممکن است موسیقی روی حافظه اثر بگذارد اما نتایج بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد. اگر شما جزو افرادی هستید که موسیقی حواس‌تان را پرت می‌کند شاید بهتر باشد در سکوت مطالعه کنید یا تِرک‌هایی خنثی به عنوان زمینه پخش کنید.

۵٫کمک به مدیریت درد:

پژوهش‌ها نشان داده که موسیقی می‌تواند در مدیریت درد مفید باشد. مطالعه‌ای که روی بیماران فیبرومیالژیا انجام شد دریافت آنهایی که تنها به مدت یک ساعت به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در دردهای خود داشتند. در مطالعه‌ای بیماران فیبرومیالژیا به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهی که روزی یک بار و به مدت چهار هفته به موسیقی گوش می‌داد و گروهی که تحت هیچ موسیقی درمانی نبود. در پایان چهار هفته، آنهایی که هر روز به موسیقی گوش داده بودند، احساس درد و افسردگی‌شان کاهش چشمگیری داشت. این نتایج نشان می‌دهد که موسیقی درمانی می‌تواند ابزاری مهم در درمان دردهای مزمن باشد.

مروری در سال ۲۰۱۵ نشان داد بیمارانی که قبل، حین و بعد از عمل جراحی به موسیقی گوش داده بودند، نسبت به آنهایی که به موسیقی گوش نداده بودند، درد و اضطراب کمتری تجربه کرده بودند. گوش دادن به موزیک در هر شرایطی از درد موثر است، اما به گفته‌ی محققان، گوش دادن به موسیقی قبل از عمل جراحی، نتایج بهتری دارد. این مرور، اطلاعات جمع آوری شده از بیش از ۷۰۰۰ بیمار را بررسی کرد و دریافت آنهایی که به موسیقی گوش داده بودند، داروی کمتری برای تسکین درد خود مصرف کرده بودند. در شرایطی که بیمار این اجازه را داشت خودش موسیقی مورد علاقه‌اش را انتخاب کند، حتی نتایج بهتری ثبت شد.

۶. کمک به خواب بهتر:

بیخوابی یا اینسومنیا، یک مشکل جدی است که افراد در تمام گروه‌های سنی را درگیر می‌کند. رویکردهای زیادی برای درمان این مشکل و سایر اختلالات رایج خواب وجود دارد، که در این میان گوش دادن به موسیقی کلاسیک آرامشبخش می‌تواند روشی بی‌خطر، موثر و دردسترس باشد.

در مطالعه‌ای که روی دانشجویان انجام شد، افراد به سه گروه تقسیم شدند؛ گروهی به موسیقی کلاسیک و گروهی به کتاب صوتی گوش دادند و گروهی نیز به هیچ چیزی گوش ندادند. به مدت سه هفته، یک گروه به مدت ۴۵ دقیقه به موزیک کلاسیک آرامشبخش گوش داد و گروهی دیگر در زمان خواب به کتاب صوتی گوش داد.

محققان کیفیت خواب این گروه‌ها را قبل و بعد از مداخلات ارزیابی کردند و دریافتند آنهایی که به موسیقی گوش داده بودند، کیفیت خواب‌شان به میزان قابل توجهی بهتر از کسانی بود که به کتاب صوتی گوش داده بودند یا به هیچ چیزی گوش نداده بودند. از آنجایی که موسیقی یک درمان موثر برای مشکلات خواب است، می‌تواند یک روش آسان و بی‌ضرر برای درمان بیخوابی باشد.

۷. افزایش انگیزه:

اینکه ورزش کردن با گوش دادن به موسیقی برای‌تان راحت‌تر می‌شود یک دلیل خوب دارد؛ محققان دریافته‌اند گوش دادن به موسیقی با ریتم تند به افراد انگیزه می‌دهد تا سخت‌تر کار کنند. مطالعه‌ای تاثیر موسیقی روی ۱۲ فرد سالم را که روی دوچرخه‌ی ثابت رکاب می‌زدند مورد بررسی قرار داد. در این آزمایش، در سه شرایط مختلف افراد به موسیقی‌هایی با ریتم‌های گوناگون گوش دادند و عملکردشان ارزیابی شد. موسیقی در یک شرایط، ریتم نرمال داشت، در شرایط دیگر ریتم ۱۰ درصد افزایش و در شرایطی دیگر نیز ریتم ۱۰ درصد کاهش داشت.

تغییر ریتم موسیقی چه تاثیری روی فاکتورهایی چون مسافت رکاب زده شده، ضربان قلب و لذت بردن از موسیقی داشت؟ محققان دریافتند موسیقی با ریتم‌های تندتر موجب افزایش عملکرد در مسافت رکاب زده شده، سرعت رکاب زدن و قدرت تلاش شده بود. اما کاهش ریتم موسیقی منجر به کاهش تمام این عوامل شده بود. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر واقعا دوست دارید پایبند برنامه‌‌ی ورزشی‌تان بمانید، بهتر است لیستی از موسیقی‌هایی با ریتم تند آماده کنید تا هم انگیزه‌تان بیشتر شود و هم لذت بیشتری از ورزش کردن ببرید و عملکرد بهتری داشته باشید.

۸. بهبود خلق و خو:

یکی دیگر از فواید روانی موسیقی این است که شما را شادتر می‌کند. در یک بررسی که در مورد دلایل گوش دادن افراد به موسیقی صورت گرفت محققان دریافتند موسیقی پخش شده، نقش مهمی در بهبود خلق و خو دارد. موسیقی به افراد کمک کرده بود بهتر بتوانند به خلق بهتری دست پیدا کرده و خودآگاهی بیشتری پیدا کنند.

مطالعه‌ی دیگری دریافت گوش دادن آگاهانه و انتخابی به موسیقی مثبت می‌تواند در عرض دو هفته، اثرش را به خوبی نشان بدهد. از افراد خواسته شد سعی کنند به مدت دو هفته هر روزحس و حال خود را با گوش دادن به موسیقی مثبت تقویت کنند. وقتی بعدا از آنها خواسته شد میزان احساس شادی‌شان را توصیف کنند، گزارش کردند که بعد از دو هفته احساس شادتر بودن می‌کردند.

۹. کاهش علائم افسردگی:

پژوهشگران دریافتند موسیقی درمانی می‌تواند روشی موثر و بی‌ضرر برای انواع اختلالات مانند افسردگی باشد. مطالعه‌ای نشان داد موسیقی درمانی علاوه بر کاهش افسرگی واضطراب در بیماران دچار بیماری‌های نورولوژیکی مانند زوال عقل، سکته‌ی مغزی و پارکینسون، هیچ عارضه‌ی جانبی به جا نگذاشته بود، یعنی این روش درمانی، بسیار بی‌ضرر و کم ریسک است.

مطالعه‌ی دیگر هم نشان داده که نوع موسیقی نیز مهم است. محققان دریافتند موسیقی کلاسیک و آرامشبخش، بیشترین تاثیر را از جهت تقویت خلق و خو دارد، در حالیکه نوع هوی متال و تکنو، بی‌اثر و حتی مضر است.

۱۰. افزایش استقامت ورزشی:

یک تاثیر روانی مهم دیگر موسیقی، توانایی‌اش در افزایش عملکرد ورزشی است. معمولا در گام‌های افراد هنگام راه رفتن و دویدن، ریتمی وجود دارد، دانشمندان کشف کرده‌اند که افزودن یک ریتم کوبشی قوی و تند می‌تواند افراد را تشویق کند تا سرعت خود را بالا ببرند. دوندگان با گوش دادن به موزیک نه تنها می‌توانند سریع‌تر بدوند بلکه احساس انگیزه‌ی بیشتری برای ادامه دادن و رسیدن به استقامتی بیشتر خواهند کرد.

ریتم ایده آل برای تمرین، چیزی بین ۱۲۵ و ۱۴۰ ضربه در دقیقه است. تحقیقات نشان داده هماهنگ کردن حرکات بدن با ریتم موسیقی می‌تواند منجر به بهتر شدن عملکرد و افزایش تحمل و استقامت شود و این تاثیرات، در مورد تمرینات با شدت پایین تا متوسط، بیشتر به چشم می‌خورد. به عبارتی دیگر، یک فرد معمولی با گوش دادن به موسیقی، بیشتر از یک ورزشکار حرفه‌ای می‌تواند از فواید موسیقی بهره مند شود.

به گفته‌ی محققان، موسیقی می‌تواند برانگیختگی هیجانی و فیزیولوژیکی بیشتری نسبت به محرک‌های دارویی یا مخدر ایجاد کند. حتی گوش دادن به موسیقی قبل از رفتن به باشگاه نیز می‌تواند مانند یک محرک عمل کند. واقعا چگونه موسیقی می‌تواند عملکرد ورزشی را بهتر کند؟ گوش دادن به موسیقی هنگام تمرین و فعالیت، درک و دریافت فرد از تقلا و خستگی را کم می‌کند، در نتیجه فرد سخت‌تر کار می‌کند اما به نظرش نمی‌رسد که در حال تلاش بیشتری است، زیرا توجه او به موسیقی است و احتمال اینکه متوجه علائم تلاش و خستگی مانند تندتر شدن تنفس، عرق ریختن و سوزش عضلات شود خیلی کمتر خواهد شد.

 • چگونه با دعا استرس واضطراب را کنترل کنیم؟

آیا استرس شما را گروگان می گیرد و شما را از استراحت باز می دارد؟ آیا احساس می کنید فشارهای سنگینی برای تحمل آن سنگین است؟ وقتی افکار مضطرب شما را به سمت اشتباه سوق می دهد و در تلاش برای یافتن تعادل هستید ، دعای زیر ممکن است افکار شما را بیان کند و به شما در یافتن آرامش و آزادی کمک کند.

قبل از دعا ، همانطور که توسط نویسنده و سخنران مشهور ماکس لوکادو پیشنهاد شده است ، این ۴ مرحله را برای دعا بر روی اضطراب در نظر بگیرید : 

 • بلافاصله دعا کنید:

“از مشکلاتی که گریبان گیر شما یا همسایه تان است ، خودداری کنید. به محض تشخیص نیاز از خدا کمک بخواهید. “

 • به طور خاص دعا کنید:

“وقتی نگرانی هایمان را به درخواست خاصی خلاصه می کنیم ، اندازه آنها درست می شود. تهدیدهای مبهم بزرگتر از چالش های مشخص است. “

برای خود و با دیگران دعا کنید:

“وقتی ما مشکلات دیگران را در نظر می گیریم و از آنها کمک می گیریم ، نگرانی های ما قابل کنترل تر می شود.”

 • با شکرگذاری دعا کنید:

“اضطراب و قدرشناسی نمی تواند فضای یکسانی را اشغال کند. وقتی فهرست آنچه را که سپاس گذار است فهرست می کنیم ، لیست چالش های ما قدرت کمتری پیدا می کند. “

 

 • قدرت احساس شکرگزاری: بررسی تاثیر روانشناسی و علمی بر عملکرد مغز و سلامت بدن

اجازه دهید با یک مثال احساس شکرگزاری را بررسی کنیم. تصور کنید که از دست سربازان جنایتکار نازی در حال فرار هستید و یک غریبه به شما پناه می‌دهد. این غریبه تمام زمستان را از شما با غذا و سرپناه حمایت می‌کند و حتی برای فرستادن پیام شما به خانواده‌تان به شهر دیگر سفری می‌کند و هیچ امید و درخواستی از شما برای پرداخت هزینه ندارد. هم‌زمانی که عزیزانتان به شکل سیستماتیک توسط نازی‌ها به اسارت گرفته می‌شوند، این غریبه جان شما را نجات می‌دهد و باعث می‌شود ایمانتان به انسانیت و نوع‌دوستی بیشتر شود؛ چرا که در بحبوحه وحشتی فراگیر متوجه می‌شوید که هنوز هم افراد زیادی هستند که با شفقت و مهربانی و بزرگواری بی‌حدوحصر رفتار می‌کنند.

وقتی در مورد این غریبه فکر می‌کنید، اینکه تا چه حد خود را به خاطر شما به خطر انداخته و چه چیزهایی به شما بخشیده است، چه احساسی دارید؟

احتمالا حجم عظیمی از احساسات مثبت را تجربه می‌کنید از رفع نگرانی و خوشحالی ناشی از نجات یافتن تا احساس صمیمیت با غریبه‌ای که جانتان را نجات داده است. ترکیب این احساسات را می‌توان قدردانی و شکرگزاری نامید.

 

 • بررسی تاثیر روانشناسی احساس شکرگزاری بر سلامت روح و جسم:

بی‌جا نیست که در سراسر فلسفه و دین بر سپاس‌گزاری تاکید می‌شود، چرا که مطالعات علمی اخیر نیز تاکید می‌کنند که شکرگزاری مزایای قابل‌توجهی برای سلامت روحی و جسمی ما دارد. اما ما اطلاعات بسیاری کمی در مورد آنچه در حین شکرگزاری در مغز و بدن ما رخ می‌دهد، داریم.

زیرا درک بهتر فیزیولوژی شکرگزاری می‌تواند به شناسایی استراتژی‌های بهتری برای استفاده از مزایای سلامتی آن منتهی شود و به افراد کمک کند تا اهمیت تقویت این احساسات قدرتمند را درک کنند. هدف تحقیقی که به همراه همکارانم در دانشگاه برکلی انجام دادم، این بود که زمینه‌ای برای درک آنچه در مغز و در حین تجربه احساس شکرگزاری رخ می‌دهد، به وجود آید و تصویر عصبی از مغز در حین سپاس‌گزاری به دست بیاوریم.

نتایج تحقیقات روانشناسی مختلف و فروانی ثابت کرده‌اند که قدردانی تا چه حد می‌تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد، روابط عاشقانه‌تان را تقویت کند، در مقابل بیماری‌ها از شما مراقبت کند، برای ورزش کردن انگیزه ایجاد کند و خوشحالی شما را افزایش دهد و … به همین دلیل است که مکاتب فلسفی و مذهبی، بر اهمیت شکرگزاری تاکید می‌کنند.

 • تاثیر احساس شکرگزاری بر مغز:

با این حال، هنگامی که من آن تحقیق را شروع کردم، اطلاعات بسیار کمی درباره آنچه در مغز و بدن ما هنگام سپاس‌گزاری اتفاق می‌افتد، در دسترس بود که باعث می‌شد درک سازوکار اثرگذاری شکرگزاری دشوار شود. از آنجا که من یک متخصص علوم اعصاب هستم، مسئله را با بنیادی‌ترین سوال مرتبط با نوروبیولوژی (علوم اعصاب و زیست‌شناسی) شروع کردم: آیا نحوه فعالیت مغز در هنگام شکرگزاری می‌تواند توضیح دهد که قدردانی و سپاس‌گزار بودن چگونه به این همه مزیت سلامت جسم و روح منتهی می‌شود؟

 • شکرگزاری چگونه باعث تقویت ارتباط ذهن و بدن می‌شود؟

با توجه به رابطه واضح و اثبات‌شده بین سلامتی روح و جسم، من به این فکر افتادم که درک ساز و کار فرآیندهای مغزی در حین احساس قدردانی، می‌تواند رازهای بیشتری از نحوه تعامل ذهن و بدن را آشکار کند. به عبارت دیگر سوال اصلی این بود که چگونه داشتن احساسات مثبت، می‌تواند عملکردهای جسمانی را بهبود بخشد؟ همچنین سوال دیگری که در سر داشتم این بود که نتایج این تحقیق تا چه حد می‌تواند به دانشمندان در طراحی تمرین‌های بخصوصی کمک کند که با ایجاد و افزایش احساس شکرگزاری، بتوان بیشترین بهره را از مزایای آن برد.

مشکلی که در روند تحقیق با آن روبرو بودیم، این بود که حفظ روحیه شکرگزاری در افراد دشوار است. احتمالا آن زمانی که ما می‌خواهیم فرد احساس شکرگزاری داشته باشد، چنین حسی نداشته باشد و آن زمانی که انتظارش را نداریم، چنین حسی را تجربه کند. به همین دلیل سعی کردم از طریق بیان کردن داستان‌های پر شور و حرارت مربوط به بخشش و ایثار این احساس را در افراد القا کنم.

برای رسیدن به این هدف، من به موسسه USC Shahah که بزرگترین گنجینه ویدئویی از گواهی افراد بازمانده از فاجعه هولوکاست است، مراجعه کردم. اغلب فیلم‌های این موسسه مملو از صحنه‌هایی هستند که توصیف‌کننده، از خودگذشتگی و سخاوت شگفت‌انگیز انسان‌های نیکوکار است. من به همراه یک تیم از دانشجویان کارشناسی ارشد، شروع به تماشای صدها ساعت مصاحبه با بازماندگان کردیم تا داستان‌هایی را پیدا کنیم که در آن فرد بازمانده به نوعی از شخص دیگری کمک دریافت کرده است.

 

 • نتایج علمی و شگفت‌انگیز اسکن مغزی افراد شکرگزار:

ما مجموعه‌ای از این داستان‌ها را گردآوری کردیم و آن‌ها را به شکل کلیپ‌های کوتاهی تبدیل کردیم که بتوانیم برای داوطلبان پخش کنیم. برای تاثیر گذاری بهتر، کلیپ‌ها را بر اساس مخاطب دوم‌شخص بازنویسی کردیم (مثلا «زندانی پشت سر تو، در حین راه‌پیمایی زمستانی به سوی کوره آدم سوزی، کتش را برای گرم نگه‌داشتن تو، از تن درمی‌آورد!») و به داوطلبان نشان دادیم. از داوطلبان خواستیم که خودشان را در آن سناریو تصور و تا حد ممکن آن موقعیت را احساس کنند. اگر در همان وضعیت بودند، چه احساسی می‌داشتند؟ در همان حین که شرکت‌کنندگان در مورد دریافت چنین هدیه‌ای تامل می‌کردند، ما فعالیت مغز آن‌ها را با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مدرن مغز (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی، یا fMRI) اندازه‌گیری کردیم.

در هر کدام از این سناریوها، ما درباره میزان احساس شکرگزاری از شرکت‌کنندگان سوال پرسیدیم و آن امتیاز را با میزان و نحوه فعالیت مغزی افراد در آن لحظه تطبیق دادیم. اگر چه چنین رویکردی منجر به ایجاد شدن همان میزان از احساساتی که فرد به شکل واقعی و در چنین شرایطی احساس می‌کند، نمی‌شود اما شرکت‌کنندگان با قاطعیت اذعان کردند که احساس قدردانی کرده، به شکل عمیقی با موضوع ارتباط برقرار کرده و از همه مهم‌تر اینکه که به دلیل مشارکت در این مطالعه، همدلی و درک بیشتری در رابطه به فاجعه هولوکاست پیدا کرده‌اند.

از این گذشته، نتایج تحقیق نشان می‌داد که وقتی شرکت‌کنندگان وجود احساسات شکرگزاری را گزارش می‌کردند، اسکن‌های مغزی آن‌ها، نشانگر وجود یک سری فعالیت را در مجموعه‌ای از مناطق واقع در قشر پیش‌پیشانی (ناحیه‌ای که لوب‌های فرونتال دو نیم‌کره مغز به هم می‌رسند) بود. فعالیت‌های این ناحیه از مغز به شدت مربوط به درک دیدگاه‌های دیگران، همدلی و احساس تسکین است. به علاوه این همان ناحیه‌ای از مغز است که به شدت با سیستم‌هایی مختلف بدن و مغز در ارتباط است و مسئول تنظیم احساسات بوده و باعث کاهش استرس و تسکین درد می‌شود.

 • سه تاثیر روانشناسی مهم شکرگزاری بر جسم و ذهن

یافته‌های تحقیق مذکور سه نکته مهم در مورد قدردانی می‌آموزد:

 

۱. شکرگزاری باعث کاهش استرس و درد می‌شود:

نواحی مغزی مرتبط با قدردانی / شکرگزاری همان بخشی از شبکه‌های عصبی مغز هستند که وقتی با دیگران معاشرت می‌کنیم و احساس لذت می‌کنیم، فعال می‌شوند. این مناطق به شدت با مناطق دیگری از مغز مرتبط‌ هستند که مسئول تنظیم و کنترل احساسات اولیه و بنیادین ما، مانند ضربان قلب و برانگیختگی بوده و با کاهش استرس و متعاقبا کاهش درد، مرتبط هستند. احساس تشکر و قدردانی از کمک دیگران، باعث ایجاد آرامش بیشتری در بدن شده و در ادامه باعث می‌شود تا از مزایای کاهش استرس، بهره‌مند شویم.

 

۲. احساس سپاس‌گزاری در طول زمان می‌تواند سلامتی‌تان را بهبود دهد:

همچنین این مناطق مغزی با شبکه عصبی «mu opioid» مرتبط هستند که در حین لمس شدن به شکل صمیمانه و تسکین درد فعال می‌شود. دلیل تکامل چنین شبکه عصبی در مغز ما شاید به دلیل نیاز به تمیز کردن یکدیگر از شر انگل‌ها باشد. به عبارت دیگر، یافته‌های ما حاکی از آن است که از آنجا که شکرگزاری با آن دسته از شبکه‌های عصبی در ارتباط است که مربوط به پیوندهای اجتماعی و کاهش استرس است، ممکن است تا حدودی بتواند توضیح دهد که چرا و چگونه داشتن احساسات شکرگزاری / سپاس‌گزاری در طولانی‌مدت منجر به فواید سلامتی می‌شود.

 

۳. احساس شکرگزاری می‌تواند در درمان افسردگی موثر باشد:

احساس شکر و قدردانی می‌تواند به افراد مبتلا به افسردگی کمک کند. امیدوارکننده‌ترین تحقیق در این رابطه توسط محققان دانشگاه ایندیانا با عنوان «تمرین شکرگزاری می‌تواند عملکرد مغزی افراد مبتلا به افسردگی را تغییر دهد» انجام شده است. محققان این تحقیق به شواهدی دست یافتند که نشان می‌دهد که قدردانی باعث ایجاد تغییرات ساختاری در همان قسمت‌های مغزی می‌شود که در تحقیق ما نیز فعال بود. چنین نتایجی یافته‌های ما را تکمیل می‌کند و مؤید این مطلب است که تمرین شکرگزاری ذهنی تا چه حد می‌تواند مغز ما و سیستم عصب‌کشی آن را تغییر دهد و از اول بنا کند.

 

 

 

منابع:

 • سعیدمرادی وفا(۱۳۹۸)آشنایی با کرونا ویروس.انجمن سالمت روان اروپا
 • مریم عباس نژاد(۱۳۹۸)رویکرد انسانی به مساله کرونا. نتایج مربوط به بزرگترین مطالعه منتشر شده بر بیماران بستری به کرونا ویروس جدید تا اسفند ۱۳۹۸چنشی ژانگ، لولو یانگ، وهمکاران (۲۰۱۹)روانپزشکی النست از بی خوابی و عوامل روانشناختی اجتماعی مرتبط با آن در بین کارکنان پزشکی درگیر با شیوع بیماری کروناویروس رمان۲۰۱۹
 • استرس_کرونا(۱۳۹۸)سایت خبری نمناک
 • علی صاحبی(۱۳۹۸)موسسه انتخاب ایران
 • Ahmed SM, Hershberger PJ, Lemkau JP. Psychosocial influences on health. In: Rakel RE, Rakel DP, eds. Textbook of Family Medicine. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 3.
 • National Institute of Mental Health website. 5 things you should know about stress. www.nimh.nih.gov/health/publications/stress/index.shtml. Accessed June 25, 2020.
 • Vaccarino V, Bremner JD. Psychiatric and behavioral aspects of cardiovascular disease. In: Zipes DP, Libby P, Bonow RO, Mann DL, Tomaselli GF, Braunwald E, eds. Braunwald’s Heart Disease: A Textbook of Cardiovascular Medicine. 11th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2019:chap 96.
 • org
 • Droit-Volet S, Ramos D, Bueno JL, Bigand E. (2013) Music, emotion, and time perception: the influence of subjective emotional valence and arousal? Front Psychol; 4:417. DOI: 10.3389/fpsyg.2013.00417.
 • Gebauer L, and Morten L. Kringelbach (2012) Ever-Changing Cycles of Musical Pleasure: The Role of Dopamine and Anticipation Psychomusicology: Music, Mind, and Brain, Vol. 22, No. 2, 152–۱۶٫
 • Juslin PN (2019), Musical Emotions Explained, Oxford University Press.
 • Lidskog Rolf (2016), The role of music in ethnic identity formation in diaspora: a research review, International Social Science Journal, Vol. 66, nr 219-220, s. 23-38.
 • Malik Adiel, at al (2017) Anhedonia to music and mu-opioids: Evidence from the administration of naltrexone. Scientific Reports volume 7, Article number: ۴۱۹۵۲ DOI:10.1038/srep41952
 • North AC, Shilcock A, Hargreaves DJ. The effect of musical style on restaurant customers’ spending. Environ Behav. 2003;35:712–۸٫
 • Sachs E Matthew, et al., (2016), Brain connectivity reflects human aesthetic responses to music, Social and Affective Neuroscience. 1-8
 • برترین ها – ترجمه از هدی بانکی
 • Baharnews
 • Sazenomusic
 • کتابخانه دانشگاه برکلی
 • Shia_news
 • ربکا بارلو اردن

 

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *