بررسی پرونده کرونا


کرونا نوعی ویروس است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس‌ها یا گلو فوقانی می‌شود. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است.

این بیماری برای اولین بار در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ در ووهان، یکی از شهر‌های بزرگ چین گزارش شده و به سرعت در حال شیوع است. از آن زمان، مسافران با سفر به کشور‌های دیگر باعث انتقال این ویروس در سطح جهان شده‌اند. از ابتدا شیوع تاکنون صد‌ها نفر به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.

این ویروس برای اولین بار توسط لئو پون ویروس شناس در دانشکده بهداشت در چین رمزگشایی شد، او احتمال می‌دهد کرونا ابتدا در بدن یک حیوان ایجاد شده و سپس در انسان گسترش یافته و از جمله موارد نادری است که در اصطلاح پزشکی، زونوتیک نامیده می‌شود؛ این نام به بیماری‌هایی اتلاق می‌شود که از حیوان به انسان منتقل می‌شود.

کرونا از نظر علائم بیماری کاملا شبیه آنفولانزا است و بخش فوقانی دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند و قابلیت سرایت این بیماری بیشتر از آنفولانزا است اما میزان کشندگی آن کمتر از آنفولانزا می باشد.

منبع و علت اصلی شیوع این بیماری هنوز بدرستی مشخص نیست اما انتقال آن از انسان به انسان قطعی است.

ویروس های کرونای انسان از طریق قطره‌های آلوده که با سرفه یا عطسه پخش می‌شوند، یا تماس با دستها، سطوح یا اشیاء آلوده از کسی که ویروس کرونا دارد به دیگرانی که با او تماس نزدیک دارند منتقل می‌شوند.

فاصله زمانی بین وقتی که یک نفر در معرض ویروس قرار می‌گیرد تا وقتی که عوارض برای اولین بار ظاهر می‌شوند معمولاً ۵ تا ۶ روز است، اگر چه می‌تواند از ۲ تا ۱۴ روز باشد.

از زمان شیوع ویروس کرونا در چین، دولت این کشور، تحت رهبری «شی جین پینگ»، اقدامات سریع و موثری را برای پیشگیری و کنترل این ویروس از جمله ساخت سریع بیمارستان های هوشنشان و لیشنشان برای افزایش تخت ها و ظرفیت بیمارستانی که سرعت ساخت آن حیرت جهانیان را برانگیخت، اعزام  تیم های درمانی به هوبی و همزمان تامین مواد غذایی مورد نیازو ثبات قیمت ها به کار بست.

 مردم چین خود نیز دست به کار شده و  اقدامات پیشگیرانه ای مانند پوشیدن ماسک، اجتناب از سفر به خصوص در تعطیلات عید بهاره چین که معادل نوروز در ایران است و ارسال کمک به مناطق شیوع ویروس کرونا به کار بستند.

کنترل انتشار این ویروس نیازمند قرنطینه گسترده است که دارای پیامدهای اجتماعی و هزینه های اقتصادی فراوانی است در این وضعیت دشوار، چین، عزم جدی برای مبارزه را به کار گرفت و اقدامات قاطعانه و دقیقی را به کار بست.

 دولت چین بلافاصله یک سیستم گسترده ایجاد نمود و تمامی امکانات و منابع ملی خود را در این سیستم به کار گرفت و سخت ترین اقدامات پیشگیرانه جهت مبارزه با شیوع این ویروس انجام داد، بسیاری از این اقدامات حتی فراتر از توصیه های سازمان جهانی بهداشت است مثلا در استان هوبی که مرکز شیوع ویروس کرونا است اقدامات سختگیرانه تری اتخاذ شده است به طوری که تنها خودروهای پلیس، آمبولانس و ماشین های انتقال مواد غذایی و مورد نیاز مردم اجازه تردد دارند، چکاپ های سلامتی به صورت منظم انجام می شود، مکان های عمومی غیر ضروری تعطیل هستند و فعالیت های که منجر به تجمع می شوند مجاز نمی باشد.

از سوی دیگر، به منظور ارتقای توسعه اقتصادی، دولت چین مجموعه ایی از سیاست ها از جمله افزایش بودجه، کاهش هدفمند مالیات  و قیمت ها، تضمین ثبات بازار کار و افزایش مصرف را تدوین نموده است.

همزمان مقام ها در استان هوبی تعطیلات سال نو چینی را تا ۱۳ فوریه تمدید کردند و برای جلوگیری از گرد هم آمدن مردم ثبت ازدواج را معلق کردند.

با مثبت اعلام شدن نتایج اولیه ۲مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم،‌ فصلی تازه برای مقابله با این ویروس در سطح ملی و استانی آغاز شد و این موضوع خود مقدمه ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز است پس از آن اندیشیده شود.

مردم باید توصیه های بهداشتی مبنی بر رعایت بهداشت فردی و عمومی، بهداشت دست دادن( پرهیز از مصافحه و دست دادن و روبوسی) و تنفس، شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون مایع، پرهیز از حضور در محل کار و تحصیل در صورت وجود علایم شبه آنفلونزا را مد نظر قرار دهند.

مردم تنها باید مراقبت های پزشکی و بهداشتی را جدی بگیرند؛ استفاده از ماسک، پرهیز از روبوسی و دست دادن و سایر مواردی که در این خصوص توصیه شده است، بیش از پیش مورد تاکید کارشناسان است.

در این شرایط وظیفه همگانی کمک به پیشگیری از فراگیر شدن بیماری و همچنین درمان مبتلایان احتمالی است.

کنترل و پیشگیری از فراگیری این ویروس، مهمترین اقدامی است که باید صورت پذیرد.

تا به امروز ۲۷۰۱۷ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند که ۲۰۷۷ نفر جان خود را از دست داده اند و ۹۶۲۵ نفر بهبود یافته اند.ویروس کرونا در ایران سیر تصاعدی به خود گرفته و شاهد بیشترین شمار تلفات انسانی به دلیل این بیماری پس از چین می باشد.

 بیشترین مبتلایان به ویروس کووید۱۹ در خوزستان مربوط به گروه سنی ۴۵ تا ۵۹ سال با ۳۶.۲ درصد، گروه سنی ۶۰ تا ۷۴ سال ۲۴.۹ درصد ، گروه سنی ۳۰ تا ۴۴ سال ۲۴.۹ درصد و گروه سنی ۷۵ سال به بالا ۷.۷ درصد، گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال ۵.۹ درصد و گروه سنی زیر پنج سال نیز نیم درصد بوده است و گروه های سنی پنج تا ۱۴ سال هیچ‌گونه ابتلایی وجود نداشته است.

افزایش تعداد افراد مبتلا به کرونا نشان می دهد که مردم نسبت به خطر این بیماری همچنان بی توجه هستند به همین دلیل مسئولان استان را وادار کرده تا تصمیمات سخت گیرانه تری از جمله بستن پارک‌ها، خیابانهای ساحلی اهواز و… انجام دهند.

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی با صدور پیامهای متعدد مردم را به خود قرنطینگی و ماندن در خانه دعوت کرده و بسیار امیدوارند با ماندن مردم در خانه ها زنجیره این بیماری را هر چه زودتر قطع نمایند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *