برپایی نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در بوستانی به همین نام در خرمشهر

نویسنده: سجاد پاکگهر


یکی از وظایف اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خرمشهر، حمایت از هنرمندان صنایع دستی و مشاغل موجود در این حوزه می باشد. با توجه به محدودیت های اعلام شده در رابطه با جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ، امکان برگزاری نمایشگاه پیش از آغاز نوروز همانند سالهای قبل در این شهرستان وجود نداشت.
به همین منظور در چهارمین روز فرودین ۱۴۰۰ جلسه ای با حضور نماینده فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر، شهرداری و شبکه بهداشت و درمان این شهرستان بمنظور اخذ مشاوره در خصوص نحوه برگزاری این نمایشگاه و عمل نمودن به توصیه های بهداشتی در زمان برگزاری، برگزار گردید و بر اساس آن مقرر شد؛ فاصله بیش از ۲ متر برای استقرار هر هنرمند به همراه آثار خویش، استفاده از ماسک و دستکش و نیز قرار دادن اسپری الکل در کنار محل فروش آثار مد نظر قرار گیرد.

پس از اخذ مجوز های لازم، از فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان خرمشهر با همکاری شهرداری، نمایشگاه در روز ۵ فروردین در بوستان صنایع دستی خرمشهر با حضور ۲۵ صنعتگر و با فاصله ۴ متر برای هر هنرمند برگزار شد. آثار موجود در این نمایشگاه شامل ظروف حصیری، گلیم باقی، آثار چرمی، زیورآلات، منبت چوب و دیگر محصولات چوبی، سوخت نگار و ظروف سفالی می باشند. همچنین در نمایشگاه کارگاه ساخت گیوه توسط یکی از هنرمندان روزانه بر پا است.

 


هدف اصلی از برپایی این نمایشگاه، حمایت از مشاغل موجود در حوزه صنایع دستی شهرستان خرمشهر، اشتغال موجود در این حوزه و ایجاد انگیزه برای هنرمندان و نیز امیدواری به آینده این صنف پس از برون رفت از وضعیت موجود همه گیری کرونا می باشد.
همچنین با توجه به اینکه برپایی نمایشگاه در فضاهای روباز میتواند تا حدود زیادی از گسترش ویروس کرونا در زمان بازدیدها جلوگیری کند، با پیگیری های صورت گرفته در روزهای گذشته یکی از بوستان های شهر با موافقت شورای نام گذاری شهرستان بعنوان بوستان صنایع دستی نام گذاری شد که این نمایشگاه اولین برنامه اداره میراث فرهنگی خرمشهر در بوستان صنایع دستی این شهرستان باشد.

لازم به ذکر است این نمایشگاه تا ۱۰ فروردین و در ساعات ۱۷ الی ۲۱ برای بازدید و خرید شهروندان خرمشهری برپا خواهد بود.

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *