بورس و سرمایه گذاری

در زیر با طرح چند سوال به شرح این بازار ارزشمند اقتصادی خواهیم پرداخت.

– بورس چیست و چرا اقتصاد هر کشور سیستم اوراق بهادار سرمایه شرکتها را طراحی می کند و از چه نظر سرمایه شرکتها بهتر است که بصورت اوراق بهادار به اشتراک و توسط سرمایه های ملی و جهانی مورد توجه سرمایه گذاریها واقع بشود ؟

بورس چیست و چطور شکل گرفت؟
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که بورس چیست باید بگوییم اندیشه ی ایجاد بورس زمانی شکل گرفت که عده ای از بازرگانان اروپایی از فعالیت های تجاری خود ضرر کردند، بنابراین به فکر راه حلی افتادند تا به وسیله ی آن بتوانند جلوی این ضرر را بگیرند و یا آن را به حداقل برسانند.

نتیجه آن شد که تعدادی از بازرگانان عده ای را در فعالیت های خود شریک کردند تا با این روش سود و زیان احتمالی را با آنها تقسیم کنند. این تجربه موفقیت آمیز بود لذا به تدریج هر تاجری سعی می کرد تا فعالیت های تجاری خود را با این روش ادامه دهد؛ به خصوص که این روش برای افرادی که فعالیت های بزرگ اقتصادی انجام می دادند بسیار مطلوب تر بود.

رفته رفته این تجربه قانونمند شد و به تشکیل شرکت های سهامی تبدیل گردید. اولین تجربه مربوط به تشکیل یک شرکت سهامی در کشور روسیه بود که در سال ۱۹۵۳ میلادی تصمیم گرفت کالاهایی را بدون این که آفریقا را دور بزند، از شمال اروپا به شرق آسیا و چین ببرد و این کاری بود که احتمال ضرر در آن بیشتر بود. برای انجام این کار عده ای از تجار سرمایه ی لازم را تأمین کردند و هر کس به نسبت سرمایه ی خود در سود و زیان شرکت شریک شد و این کار با موفقیت صورت گرفت.

بعدها با گسترش مبادلات در اروپا به سرمایه های زیادتر و شرکای بیشتری نیاز شد. برای این کار نیاز به مراکزی بود تا بتوان بین سرمایه گذاران و سرمایه پذیران رابطه برقرار کرد. چنین مراکزی تأسیس شدند و بورس نام گرفتند. اولین بورس دنیا در قرن هفدهم میلادی در شهر آمستردام *هلند* تشکیل شد و امروز اکثر کشورهای جهان دارای بازار بورس هستند. در ایران نیز در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس به تصویب رسید و از ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۴۶ آغاز به کار کرد.

چگونه می شود با بورس کار کرد؟
یک سرمایه گذار برای ورود به بازار بورس باید حتما با مفاهیم بورس آشنایی کافی داشته باشد ، به این منظور باید حتما با مفاهیم بنیادی شرکتها آشنایی داشته باشیم مانند اطلاع از صورتهای مالی سود و زیان و اخبار و برنامه های شرکت .
البته سرمایه گذاری در این بازار می تواند به دلایل متعدد انجام شود از جمله سرمایه گذاریهای کوتاه مدت و بلند مدت.
یک سرمایه گذار بازار سهام حتما باید بداند که این بازار با ریسک های واقعی و حتی ریسک های سیستماتیک نیز همراه هست که بیان آنها در مقاله فعلی گنجانده نخواهد شد .پس باید با در نظر گرفتن ریسک و خطرات به این بازار ورود کرد .البته اگر درست و با آگاهی قدم برداریم هرگز مبتلا به ریسک های بازار نخواهیم شد .پس بهتر است که با سرمایه مازاد وارد این بازار بشویم ، تا محتاج به پول سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت خودمان تا قبل از برداشت و گرفتن گین اصلی خودمان در این بازار یا سهم مورد نظرمان نباشیم.
ورود با سرمایه مازاد ریسک هیجانات یک سرمایه گذار درکوتاه مدت یا بلند مدت را کاهش خواهد داد و باعث می شود که با خیال راحت در این بازار به معامله بپردازیم.

– آیا بورس میتواند به قشر ضعیف کمک کند و حتی باعث رونق اقتصاد یک کشور شود؟
با جرات تمام می توان پاسخ داد بله.
همانطور که می دانیم هدف از بازار سهام این هست که شرکتها سرمایه های نقدی خودشان را بصورت اوراق بهادار در اختیار مردم سرزمین خودشان و بعضا بصورت بین المللی از طریق بازار سهام قرار دهند.
هدف از این اشتراک گذاری این هست که پول در اقتصاد به گردش بیافتد.
در علم اقتصاد گردش پول در بازار سرمایه بعنوان دماسنج اقتصاد کشور شناخته میشود چرا که گردش پول میتواند از مانداب و بلوکه شدن پول جلوگیری کند و میتواند امنیت اقتصاد کشور را از طریق گردش پول فراهم کند که منجر به سرمایه گزاریهای بیشتر اقتصادی بخصوص در این بازار میشود.
یک اصل وجود دارد که گردش بیشتر پول در چرخه اقتصاد باعث گردش پول بیشتر و حتی پولهای خانگی و سرمایه های راکد و تشویق به ورود پول بیشتر به چرخه این اقتصاد خواهد شد که ریسک های سرمایه گزاری در بازار فیزیکی و چه بازار اوراق کاغذی را کاهش خواهد داد و باعث سالم سازی اقتصاد و بزرگ شدن بازار اقتصاد و در نتیجه ایجاد اشتغال در یک کشور میشود.

ابزارهای معامله بازار سهام چیست؟
سرمایه گذاری در بورس نیاز به ابزارهای خلاقیت و سرمایه گذاری دارد. از جمله آنها علاقه سهامدار هست که میتواند با توجه به ذکاوت و ذهنیت هوشمندانه بازار به ۲ صورت بنیادی و تکنیکال صورت بگیرد.

ابزار تکنیکال چیست؟
امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی محققان و مختراعان زیادی توانسته اند از نرم افزارهای کامپیوتری و یا هوشمند برای معامله بازار سهام استفاده کنند .
ابزار تکنیکال وابسته به مفاهیم و اصول بنیادی علم ریاضیات است که با توجه به نرم افزارهای ریاضی و محاسباتی هوشمند انجام میشود.
نکته قابل توجه این است که این ابزار تنها برای بازارهایی خوب عمل خواهد کرد که پیرو قاعده های منظم در روند قیمت سهام هستند یعنی اصلا دخالت دست در بازار وجود نخواهد داشت. اخیرا در بازارهای مالی ایران از طریق معاملات بلوکی که حتی خود ناظر بازار سرمایه از اعمال این حرکات آگاه است اقدام به دستکاریهای شاخص بازار میکنند که تا حدودی بازار را از حالت منطقی به حالت دستوری سوق میدهد که در بعضی موارد باعث برهم زدن نبض منظم بازار خواهد شد که کاملا مخالف اصول معاملات ریاضی و تکنیکالی بازار است و موجبات نارضایتی سهامداران را فراهم میکند.

ابزار بنیادی چیست؟
هرچند بنام ابراز شناخته میشود اما از قاعده ای ریاضیات تبعیت نمیکند چون این روش بیشتر وابسته به اخبار و اطلاعات سیاسی و اقتصادی شرکت است. البته واضح هست که معادلات سیاسی داخلی و خارجی کشورها خود نیز به تنهایی میتوانند بازار را تحت تاثیرات مثبت و منفی قرار دهند .

پس میتوان نتیجه گرفت که بورس در واقع یکی از راه های اصلی نجات اقتصاد یک کشور هست که حتی در شرایط بحرانی و تورم زای اقتصاد جهانی بسیار به نجات اقتصاد یک کشور کمک میکند.

بابک روشن روان

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *