تعیین و تشخیص عوامل ویژه در طراحی سازمان هوشمند الکترونیک برای پیشرفت در مدیریت شهری و رفع مشکلات شهروندان

نویسنده: ایمان لورابی


در طی چندسال اخیر بحث هوشمند سازی شهری به یکی از اساسی ترین مقوله های ادبیات تحقیقی در آمده است ضرورت تولید ثروت، بهره مندی از سیستمهای با نیاز حداقل به انرژی،تولید درآمدهای پایدار و غیره تنها در گروهوشمندسازی سازمانهاست، به طور معمول تاکنون هوشمندسازی در سه سطح هوش مصنوعی، سیستمهای خبره و داده کاوی مورد توجه بوده اند که در سازمانهای هوشمند،از همۀ این سطوح و قابلیت هم افزایی آنها بهره برداری میشود.چنین سازمانهایی قادرند با کمترین منابع، بالاترین راندمان را در اختیار قرار دهند و فرایندهای کنترل ساده و سریع را فراهم آورند.

شهر هوشمند عبارت است از شهری که اداره امور شهروندان شامل خدمات و سرویسهای دولتی و سازمانهای بخش خصوصی بصورت آنلاین و بطور شبانه روزی، در هفت روز هفته با کیفیت و ضریب ایمنی بالا با استفاده از ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن انجام میشود. به این ترتیب دیگر نیازی به حرکت فیزیکی شهروندان برای دسترسی به خدمات دولتی و نهادهای خصوصی نیست.
سازمانها و نهادهای سنتی در عصر کنونی،شرایط و آمادگی لازم برای پاسخگویی به نیازهای جدید را ندارند و به جز اتلاف وقت و هزینه، دارای رهاوردی نیستند. به همین دلیل، باید ساختاری جدید برای آنها تعریف شود. این مقوله همان است که در ادبیات مدیریت از آن با عنوان هوش ساختاری یاد می کنند.
هوشمند سازی شهری سبب توانمندی شهری نیز می شود و در توسعه مدیریت شهری و کاهش هزینه ها و ارتقاء کیفیت اجرای طرح ها موثر و تاثیر گذار است.

هوشمند سازی در حوزه های مختلفی تعاریف و مزایای متفاوتی دارد که به اختصار ذکر می شود:

  • حکمرانی هوشمند؛ مشارکت سیاسی و فعال، خدمات شهروندی و استفادۀ هوشمند از دولت الکترونیک و ایجاد کانال های ارتباطی و مشارکتی شهروندان و مدیران شهری
  • پویایی هوشمند؛ فراهم آوردن زمینه هایی برای دسترسی عمومی به فناوریهای جدید و استفاده از آنها در زندگی روزمرۀ شهری است.
  • محیط هوشمند؛ به استفاده از فناوری های جدید برای حفظ و حراست از محیط زیست اشاره دارد و نتیجۀ آن، پایداری محیط زیست خواهد بود.
  • اقتصاد هوشمند؛ مدیریت مهاجرت روستا-شهری، توسعۀ رقابت منطقه ای و جهانی، ایجاد دسترسی شهروندان به فرصت های کسب وکار و استفاده از ابزارهای الکترونیکی و دیجیتالی کردن میراث فرهنگی در این بخش قرار می گیرد.
  • زندگی هوشمند و مردم هوشمند؛ دسترسی آسان به خدمات و منازل هوشمند،ارائۀ بهتر خدمات آموزشی در مناطق شهری و روستایی و آموزش مجازی و از راه دور برای آگاهسازی هرچه بیشتر شهروندان مدنظر است.
    همانطور که ذکر شده است هوشمند سازی مدیریت شهری سبب کاهش هزینه ها و افزایش سرعت انجام امورات وارتقاء کیفیت شهری می شود.

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *