جریان فرهیختگی بانوان اهواز بزرگ

نویسنده: الهه موالی زاده


 

بسمه تعالی

بیانیه شماره «۱»
مورخ: ۱۴/۲/۱۴۰۰

 

 

«من هستم، رای می دهم و ثابت می کنم نیمی از جامعه هنوز زنده است!»

پنج دوره از شورای شهر کلانشهر اهواز می گذرد و ما همچنان با مدیریت شهری نارسا، ناتوان و بحران ساز دسته پنجه نرم می کنیم، اگر به پنج دوره گذشته نگاهی گذرا بیندازیم، جز تنش و کنترل نسبی بحران های ناشی از عدم تخصص و تدبیر به امر دیگری بر نخواهیم خورد، گویا همه می آیند، تنها امانت دار معضلات و مسئله های این شهر باشند و نهایتا در پایان هر دوره، آن ها را به دوره های بعدی تقدیم کنند.
باید به صراحت اشاره کرد که نه تنها چهره مردانه شورای شهر(در پنج دوره گذشته) نتوانسته به حل مسائل و بحران های این شهر کمک کند، بلکه برمسئله های اهواز نیز افزوده است، در فراز دیگراین قصه، بیش از نیمی از جامعه را بانوان تشکیل می دهند، در صورتی که از جایگاه های متوازنی درسطوح مختلف مدیریت شهری به نسبت جمعیت شان برخوردار نبوده و درمقابل مردان فرصت های برابری را در اختیار نداشته اند. این امرخود در تصدیق اقامه تبعیض – ناخواسته – در این باب، اظهرمن الشمس است.
به راستی آیا وقت آن نرسیده که به مدیریت خودخواهانه فشل تک جنسیتی پایان داد و از استعداد های فوق العاده بانوان اهوازی در راستای توسعه و عمران کلانشهراهواز بهرمند شد؟

از این رو پیش از نگاشتن بیانیه شماره «۱» از سوی جمعی از فعالان اجتماعی – سیاسی بانوان اهواز بزرگ، سعی شد با یک جریان منطقی در دو گام، موجودیت گفتمان «من هستم، رای می دهم و ثابت می کنم نیمی از جامعه زنده است!» را به عنوان یک تحول استراتژیک و نقطه تحول گفتمان بانوان اهوازی در سطوح کلان مدیریت جامعه اعلام و به عنوان یک کُنش جدی در مناسبات اجتماعی – سیاسی مطرح کرد.

طی جلسات و نشست های پی در پی بانوان نخبه وفعال اجتماعی – با رعایت پروتکل های بهداشتی – و هم اندیشی با نخبگان و فرهیختگان کلانشهراهواز در خصوص ششمین دوره انتخابات شورای شهر اهواز، ضمن حمایت قاطع از لیست بانوان فرهیخته اهواز با ۱۳ کُرسی، در گام اول و نیز با تمرکز بر توان علمی و شایسته سالاری شروع به فعالیت رسمی خواهد نمود.

جریان فرهیختگی بانوان اهواز بزرگ، به نشان اعتراض به اندیشه های واپسگرایانه ای که سبب خاموشی و عزل بیش از نیمی از جامعه این کلانشهر داشته و دارد، پدید آمده است.
این جریان با اتکا بر پتانسیل های فوق العاده علمی، توان اجرائی و نگاه مدرن بانوان و نیز حامیان، نخبگان و فرهیختگانی که نگاهشان فراجنسیتی ست، می کوشد اهواز بزرگ را از تنش ها و بحران های کنونی برهاند، آن چه مسلم است، تاریخ شهادت می دهد که تجربه ورود زنان درسطوح کلان مدیریت در شرایط بحرانی تا چه اندازه می تواند نجات بخش بوده و شرایط را به حالت پایدارو قابل قبول بازگرداند، لذا ضرورت حکم می کند که در وهله اول تمام بانوان دغدغه مند این شهر از جریان فرهیختگی بانوان اهواز بزرگ حمایت کامل را داشته باشند و پس از آن همیاری وهم اندیشی نخبگان اهوازی قطعا مایه مباهات متمدنانه عزیزان خواهد شد.
در انتها باید تاکید داشت این جریان با تمرکز بربهبود وضعیت عمران و توسعه کلانشهر اهواز پا به عرصه انتخابات گذاشته است.

 

پی نوشت:
جریان «من هستم، رای میدهم و ثابت می کنم نیمی از جامعه زنده است!» موسوم به جریان فرهیختگی بانوان اهواز بزرگ، جریانی مستقل، فراقومی، فراجناحی و پایبند به قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

 

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *