خلاقیت المتنبی

احمد بن حسين معروف به المتنبي ، گویند این لقب یعنی المتنبی را خود انتخاب کرد ، معنایش پیام آور است و دلیلش از این نام گذاری این بود که درست است که پیام آوران وحی به دیار حق شتافتند و وحی خاتمه یافته است  لیکن پیام آور شعر ، من هستم .

وی در كوفه زاده و از همان دوران كودكي نبوغي خارق العادة داشت ، ایشان مدتها در يك دكان عطاري كار می كرد كه بصورت تصادفي يك مشتري براي خريد اجناس وارد دكان شد او به همراه خود کتابی در دست داشت هنگامی که مشتری گرم صحبت با صاحب دکان شد المتنبی کتاب را از دست مشتری می گیرد و شروع به تورق کردن آن می کند ، همین زمان برای المتنبی کافی بود که در طی یک ساعت و اندی کتاب را به پایان برساند ، پس از آن که گپ و گفت مشتری با صاحب دکان به پایان رسید متوجه شد المتنبی غرق خواندن کتاب شده است به او گفت : بچه چکار میکنی ! این کتاب برایت قابل هضم نیست ، راه درازی پیش پای خود داری تا به خواندن و فهمیدن چنین کتابی نائل شوی و شاید هم هرگز چنین حسنی نصیبت نشود !!!

المتنبی نیشخندی می زند و در پاسخ به او می گوید کتاب گرانبهایی است از کجایش بگویم ، صاحب کتاب با لحنی حیران می گوید مرا مسخره کرده ای بچه ، المتنبی شروع به توضیح و شرح کتاب می کند علاوه بر این جاهایی از کتاب را به چالش و نقد می کشاند ، صاحب کتاب برای ادای احترام روبروی المتنبی می ایستد و به المتنبی می گوید آینده روشنی در انتظارت هست ، جایت در این دکان عطاری نیست.

در همان حین المتنبی این بیت را می سراید

أعز مكان في الدنا سرج سابحٍ
وخير جليس في الزمان كتابُ

شرح بيت:
بهترين مكان براي يك فرد زين اسب (يا وسيلة نقلية) است چون با این وسیله میتواند مسافرت کند و به بزرگ منشی و دانش طلبی و همچنین از ظلم وستم‌ دوری کند ، و در مصراع دوم‌ میگوید بهترین همنشین کتاب است .

داوود حمید

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *