خورشت پرپین

خورشت پرپین یکی از غذاهای مخصوص جنوب کشور می باشد که در اهواز قدیم و خصوصا بوشهر یعنی عمدتا در مناطق عرب نشین و گرمسیر بسیار محبوب بوده و هست.

پرپین در مناطق گرمسیر کِشت و برداشت می شود، این گیاه طبیعت سرد و ضد عطش دارد و دارویی مناسب جهت تسکین سردرد و صفر بُر به حساب می آید. این گیاه مفید جزء گیاهانی ست که به عموما بر سفرهای مردم اهواز قدیم از دیرباز وجود داشته است.

در ادامه این مقاله کوتاه نیز قصد دارم به طرز تهیه این خورشت لذیذ بپردازم تا یکی دیگر از غذاهای سنتی و میراثی اهواز قدیم را که دارد کم کم به دست فراموشی سپرده می شود را دوباره احیاء و به سفره های مردم این شهر برگردام.

– مواد لازم برای پخت خورشت پرپین
پرپین پاک شده در حد برگ و ساقه های بسیار نازک ۲ کیلو
گوشت با استخوان گوسفند ۱ کیلو
پوره ی گوجه فرنگی یک لیوان
رب گوجه فرنگی یک قاشق مربا خوری
ادویه نمک فلفل سیاه و قرمز به دلخواه
پودر لیمو عمانی سیاه یا تمر هندی بنا به ذائقه به دلخواه
پیاز درشت یک عدد نگینی خورد شده

– شیوه ی پخت:
در ابتدا پرپینها رو خورد میکنیم و با یک استکان آب پز می کنیم در حین پخت با یک قاشق می کوبیم تا جایی که آب پرپین کشیده شود حالا پیاز را با روغن و گوشتها تفت میدیم ادویه نمک فلفل به دلخواه اضافه کرده پرپین را اضافه میکنیم و ده دقیقه تفت می دهیم، لازم به ذکر است که  پرپین زیاد تفت داده نمی شود چرا که زود تلخ می شود .
حالا رب و پوره ی گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و سپس سرخ می کنیم تا به روغن اش بیفتد، در اینجا ست که دیگر باید آب جوش اضافه کنیم نکته دیگر این است که این خورشت بایستی کمی غلیظ باشد تا لعاب طبیعیه پرپین در میان آب زیاد از بین نرود این خورشت به مدت دو تا سه ساعت می بایست با شعله ی بسیار ملایم بپزد تا جا بیفتد در آخر بعد از جا افتادن ربع ساعت قبل از خاموش کردن غذا به مقدار لازم پودر لیموی سیاه یا تمر هندی آب شده اضافه می کنیم ترشی این غذا بستگی به ذائقه ی شما دارد .

ان شالله این غذای سنتی گرمسیری عربی را درست کنید و از طعم عالی این غذا شگفت زده شوید .

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *