درگاه تشیع در آستانه تخریب

به گزارش شط پرس در ادامه از بین رفتن سلسله وار خانه های تاریخی اهواز قدیم، این بار نوبت به خانه حبطه رسید ..

این خانه تاریخی محل تولد شیخ نبهان دوم، از خانه های شاخص اهواز قدیم به شمار می رفت که به طور کامل تخریب و اکنون مجوز ساخت گرفته است.

حبطه ( بدوی ) یکی از زنان حسون الشیخ مسلط الکعبی العامری از حاکمان اهواز به شمار می رفت، که در این خانه سکونت داشت، بعد از ایشان فرزند شیخ سنافی، عبدالحسن در آن سکونت کرد و چندین بار پس از انقلاب نیز دست به دست شد اما چهره اصلی آن دچار تخریب نشد.

آن چه که به شدت دوست داران و فعالان میراث فرهنگی را آزرده خاطر کرده است عدم توجه به بافت تاریخی اهواز قدیم از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان است .

خانم نجلا درخشانی، کارشناسی ارشد مرمت و احیاء بناها و بافت‌های تاریخی در این باره تصریح کرد :  حفظ، نگهداری و مرمت این تکدانه‌ها علاوه بر حفظ کالبد بنا باعث تثبیت اصالت و هویت معماری ارزشمند باقی مانده در بافت‌های ارزشمند شهری خواهد شد.

از سوی دیگر از نظر اقتصادی نیز نسبت به توسعه‌ی شهری مقرون به صرفه بوده و باعث ایجاد جاذبه‌های توریستی و گردشگری در مراکز شهری و در نهایت کسب درآمدهای اقتصادی و شغل های مستقیم و پایدار می‌شود.

وی افزود : با توجه به اینکه در ایران ٣١٩٠٠ اثر، در خوزستان ۱۰۰۰ اثر غيرمنقول ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور وجود دارد و بدلیل اینکه این آثار ارزشمند بخشی از فرهنگ، هویت و اصالت سرزمینمان هستند، مرمت و احیاء این آثار امری مهم و ضروری بوده و بر اساس ماده ۹۸ قانون برنامه ی پنجساله ی ششم توسعه تمامی دستگاههای اجرایی موظفند در انجام این اقدامات مهم ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور را یاری رسانده و حمایت کنند.

درخشانی تاکید کردند که حفاظت تنها به معنی مرمت کردن و تعمیر کالبد مکان نیست بلکه باید شامل برنامه هایی جهت ایجاد امنیت، سالم سازی محیط پیرامون، توانمند سازی اجتماعی، حفظ ارزش های تاریخی فرهنگی و پیشبرد اهداف گردشگری باشد.

هدف از حفاظت بازگرداندن ارزش میرائی یک مکان است جهت تاب آوری و انتقال آن به نسل های آینده ..

محمد نبهان یکی از فعالان میراث فرهنگی اهواز قدیم از اِهمال و بی توجهی تام این سازمان نسبت به بافت تاریخی اهواز قدیم ابراز نگرانی شدید کرد و مسئولیت تخریب همه جانبه آن، به نحو های گوناگون و عدم ثبت و اعطای مجوز های متناسب جهت سوق دادن سرمایه های داخلی و خارجی غنی در راستای احیای این بافت فرهنگی تاریخی اسلامی قلب کلانشهر اهواز، را مایه تعجب و سرافکندگی یک کلانشهر دانست و افزود منطقه ای که خود به تنهایی قادر است به عنوان یک شهر گردشگری، یک ترمینال اصلی جهت توریسم اسلامی قرار گیرد و هزاران شغل پایدار را با کم ترین اعتبارات ممکنه برای این کلانشهر به ارمغان بیاورد، دست هایی به دلایل نامشخص از شکل گیری و راه اندازی این موتور محرکه پر قدرت جلوگیری به عمل می آورند .. !

این فعال حوزه فرهنگی گفت : سرمایه های تولید ثروت ما در شهر اهواز همانند یخ آب می شوند و هیچ کدام از ارگان های مسئول جز تماشای این وضعیت بحرانی و فاجعه بار راهکار اجرائی علمی و اصولی در این خصوص انجام نداده است!

تمرکز بر گردشگری شمال استان کار بسیار خوبی ست اما بستن کامل چَشم بر مرکز ، جنوب و غرب استان خوزستان که جولانگاه حوادث بزرگ تاریخی بوده و تا جنگ تحمیلی ادامه داشته است یک فاجعه است که نمی توان آن را رفتاری عادلانه و منطقی تفسیر کرد ?

اهِمال در برابر تاریخ عریق حمیدیه، مناطق تاریخی اطراف حویزه و سوسنگرد، عدم تخصیص اعتبارات مناسب به شهرستان کارون در جهت جهش رونق و تولید در حوزه کشاورزی با توجه به وضع بد این روزهای کوت عبدالله و مناطق اطراف آن ، شادگان و ماهشهر ، خرمشهر و آبادان را می توان نمونه های دیگر این بی تدبیری دانست که خودش جای بسی سئوال دارد !

نبهان ادامه داد : رفتار های نامناسب در جهت شناسایی، ثبت و حفظ بناهای تاریخی، عدم هماهنگی، آگاهی و توجیه صحیح برخی مسئولان کلان استان نسبت به فرصت های بی نظیر شغلی که می بایست توسط سازمان کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان مدیریت و با همکاری آن ها صورت پذیرد، نه تنها مورد اِهمال قرار گرفته بلکه همانند جزیره ای بی ارتباط با سایر ارگان ها در وادی خود سیر می کند و همانطور که می بینیم تک تک بناها در این سال های اخیر در کولاک بی توجهی توسط عوامل مختلف تخریب شده اند که این امر با توجه به هشدار های فراوان دوستداران میراث فرهنگی در سال گذشته به اوج خود رسیده است .

بنده به عنوان دوست دار میراث فرهنگی اسلامی این شهر می پرسم باید با این حجم از تخریب چه کنیم ? چه کسی باید صدای ما را بشنود و چه کسی در صورت تخریب میراث فرهنگی تاریخی اهواز که به عنوان باب التشیع ایران معروف است، می بایست پاسخگو باشد !

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *