دست بافته ای به نام طبق

مردم عرب خوزستان پیوند دیرنه ای با درخت نخل دارند و این نخل را مقدس می دانند و بسیار به آن احترام می گذارند. این مردم معتقد هستند درخت نخل یک درخت بخشنده است و همه قسمتهای آن قابل استفاده است.میوه، ساقه، شاخه، برگ و سایر قسمتهای نخل توسط مردم عرب خوزستان کاربرد پیدا می کند و در زندگی و شغل آنها به کار برده می شود.

حصیربافی یا صناعت الخوص یا صناعت السعف از جمله صنایعی است که از برگ خشکیده درخت نخل تولید می شود. زنان عرب بیشترین استفاده از برگ درخت نخل را برای تولید ظروف آشپزخانه به کار می برند. طبق یا طبگ ظرفی است که معمولا در اغلب خانه های مردم عرب پیدا می شود. این ظرف حصیری کاربرد سینی در زندگی را دارد و البته در میان مردم عرب ظرفی است که از نان گرم تنوری جدا نیست و زنانی که نان در خانه می پزند معمولا از طبق حصیری برای قرار دادن نان داغ استفاده می کنند. یک زن اصیل عرب فقط از طبق برای قرار دادن نان گرم استفاده می کند.

قصه طبق ۳۰ ساله ام طعمه

ام طعمه پیرزنی از اهالی روستای گمبوعه بزرگ در شهرستان حمیدیه است. او یک طبق قدیمی دارد که بیش از ۳۰ سال قدمت دارد. ام طعمه هنوز هم از این طبق استفاده می کند. او هر روز برای ابوطعمه نان گرم می پزد و هنوز از همان طبق قدیمی برای قرار دادن نان گرم استفاده می کند.

ام طعمه می گوید: وقتی دخترم زینب متولد شد به رسم موجود در میان مردم عرب، زنها صبح و قبل از ظهر برایم غذاهای خاص یک زن زاءو را می پختند و به خانه می آوردند. یک روز صبح ام عباس که در روستای علوه ساکن بود به دیدنم آمد و گفت فردا برایت ریوگ می آورم.

فردا صبح ام عباس ریوگ را داخل یک طبق حصیری به خانه ام آورد. موقع رفتن گفت: این طبق حصیری هم ریوگ دخترت است.

حالا بیش از ۳۰ سال است که طبق اهدایی ام عباس توسط ام طعمه مورد استفاده قرار می گیرد. ام طعمه طبق قدیمی و رنگ و رو رفته را جایگزین نکرده است و هنوز به رسم زنان عرب پایبند است و هر روز نان گرم را داخل همین طبق جلو ابو طعمه می گذارد.

 

پی نوشت: ریوگ: یک فرهنگ بومی در میان مردم عرب خوزستان است که برای زن زاأو تا ۴۰ روز غذاهایی از برنج، شیر، ماهی و مرغ می پزند و همراه با مقداری پول تقدیم می کنند. ام عباس به جای پول طبق دست ساز خود را به ام طعمه هدیه کرد.

مهناز بنی تمیم

 

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *