رمان علمی تخیلی فیلی در اتاق به چاپ دوم رسید

به گزارش شط پرس؛ رمان ابتکار آمیز و پر از نبوغِ علمی تخیلی فیلی در اتاق به چاپ دوم رسید.

این رمان با محتوای علمی‌تخیلی و کتابی برای صلح جهانی است که بر اساس لغت پساحقیقت نگاشته شد. رمان نوآورانه‌ی «فیلی در اتاق» اثر خانم مریم نفیسی‌راد، معلم، نویسنده خلاق و مترجم از زبان‌های عربی و انگلیسی، شیمی‌فیزیکدان و پژوهشگر در سال۱۳۹۹ با تیراژ ۱۰۰۰ از سوی نشر پایتخت به چاپ رسید که اثری در ژانر علمی‌تخیلی به شمار می‌آید. و در کمتر از یکسال، به چاپ دوم رسید. این اثر بر اساس جریان سیال ذهن نوشته شده و هدف اصلی آن صلح جهانی است. ماریا تریبیانی نابغه فیزیک، کامپیوتر و شیمی است که برای گرفتن انتقام فلج شدن پدرش توسط دکتر ساعد معالی مدیر عامل شرکتی ابرقدرت شیمی و دارویی نام الفارماکم راهی نیویورک می شود.
ولی داستان به اینجا ختم نمی‌شود. زیرا ماریا تغییر هدف می‌دهد و با هک سرورهای الفارماکم به رابین‌هود قرن تبدیل می‌شود و تمام سلاح‌های الفارماکم را از کار می‌اندازد و جلوی پخش و پاندمی طاعون قرن را می‌گیرد و جنگ جهانی سوم شروع نمی‌شود. گروهی به نام پروژه فیل را تشکیل می‌دهد که فقط هفت‌تن از سران جهان از این پروژه صلح‌جو خبر دارند. در این راستا نویسنده با زیرکی پرده از اسرار الفارماکم و پروژه های سری و به عبارتی فیل‌های در اتاق بر می‌دارد.
نویسنده‌ی خلاق از تکنولو‌ژی‌ها، داروها، سم‌ها و تجهیزاتی نام می‌برد که وجود خارجی ندارند و ساخته نشده‌اند. و فقط زایده‌ی ذهن نویسنده هستند گرچه در آینده هم کشف و هم ساخته خواهند شد.
نثر داستان شیوا، با فلش‌بک و فلش‌فوروراد، روان و با کلمات مناسب است که از ویژگی‌های ضروری رمان علمی‌تخیلی خوب می‌باشد، و در نتیجه با وجود سطح علمی بالا و جریان سیال ذهن قوی و بر اساس لغت پساحقیقت، رمان بسیار خوش خوانی به حساب می‌آید.

این ژانر قرن‌هاست پدیدار شده تا ذهن نوآفرین انسان را با خود همراه کند و به کاوش در گیتی اندیشه و رویاهای عجیب و غریب ببرد. علمی تخیلی یکی از نوآور‌ترین ژانرهای ادبیات است و رمان‌های آن، خوانندگان را به ماجراجویی‌های گوناگون علمی می‌برد، و در این میان آن‌ها را با شخصیت‌ها و فناوری‌هایی رویایی آشنا می‌کند.
در این ژانر نویسنده با استفاده از علمی تخیلی واکنش خود را نسبت به پیشرفت‌های علمی، و تخمین و پیش‌بینی‌شان از آینده بشر و کیهان را به نمایش گذاشته‌اند. این ژانر یکی از محبوبترین ژانرهای جهان ولی مهجور در ایران است. به‌گفته‌ی «آیزاک آسیموف»، نویسنده‌ و استاد زیست‌شیمی، «علمی تخیلی می‌تواند همچون شاخه‌ای از ادبیات معرفی شود که به واکنش انسان‌ها به دگرگونی‌های علم و فناوری می‌پردازد.» و «رابرت آنسون هاین‌لاین»، مهندس آمریکایی و نویسنده داستان‌های علمی تخیلی، هم می‌گوید: «یک تعریف کوتاه و مفید از علمی تخیلی این است که بگویم «حدس و گمان‌های واقع‌گرایانه درباره‌ی رویدادهای احتمالی آینده، برپایه‌ی دانش کافی از جهان واقعی، گذشته و حال، و براساس درک ماهیت و اهمیت روش علمی» است.»

مریم نفیسی‌راد معلم، نویسنده خلاق و مترجم از زبان‌های عربی و انگلیسی است. وی دارای کارشناسی‌ارشد رشته شیمی گرایش فیزیک از دانشگاه علم و صنعت ایران است. از آثار تالیفی وی به رمان خلاقانه «فیلی در اتاق» منتشر شده از نشر پایتخت و تریلر روان‌شناختی «هادس» از نشر نسل نو اندیش می‌توان اشاره کرد و آثار ترجمان، به رمان آدم‌های معمولی، مردانی در آفتاب، قصه عشق و.. می‌توانیم اشاره کنیم.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.