زندگی با طعم گرافیک

گرافیک چیست؟ آیا تا به حال در مورد این رشته شغلی تاثیر گذار سوالی به ذهنتان رجوع کرده ؟ هنگام گذشتن از کنار شرکت های تبلیغاتی ، بیلبورد های غول پیکر شهری ، هنگام خرید یک پاکت شیر از فروشگاه و …  به طراحی ،رنگها ،نوشته ها و بسته بندی روی آن ها دقت کرده اید؟ اما سرعت زندگی روزمره ممکن است این امکان را از ما بگیرد که بخواهیم نسبت به محیط پیرامون مان دقیق شویم.

گرافیک عنوان یک رشته تحصیلی و یک رشته شغلی بسیار ارزشمند و لازم برای تمام جوامع است.هیچ گاه معنای کاربردی گرافیک آنگونه که شایسته است دیده نشده و معمولا تعابیر مختلفی برای آن در نظر می گیرند و آن را با رسته های شغلی دیگر اشتباه می گیرند.
بعضی مخاطبان زمانی با این رشته آشنا می شوند که دغدغه سفارش پروژه های تبلیغاتی یا آثار هنری پیدا می کنند و در طی فرآیند سفارش، اهمیت و ابعاد این شغل را به صورت ملموس در می یابند.که البته این امر مستلزم همکاری با طراحان گرافیک متخصص در این زمینه است.برخی گرافیک را صرفا یک اثر هنری و برخی آن را نقطه قوتی برای دیده شدن محصول تجاری , علمی و … می دانند.
شاید برای شما پیش آمده باشد زمانی که به یک طراح برخورد می کنید و از او در مورد حرفه اش سوال می پرسید ، در جواب به شما بگوید که طراح گرافیک است ! و شما به عنوان یک سفارش دهنده از او بخواهید چهره شما را نقاشی کند ،  و او در جواب با دو چشم گرد شده شما را مات و مبهوت نظاره کند! و شما بپرسید مگر نقاشی همان گرافیک نیست ؟ در جواب باید بگوییم خیر! رشته نقاشی بسیار رشته ارزشمند و پر اهمیتی است که رسیدن به مهارت در این حوزه به سالها تلاش و مهارت نیاز دارد و صحبت در مورد جایگاه والای آن در قالب یک کتاب چند صد صفحه ای قرار می گیرد.

خلق آثار نقاشی فاخر از قدیم الایام تا کنون رواج داشته و همیشه افراد در تمام طبقات اجتماعی به ضرورت وجود یک تابلوی نقاشی در محیط پیرامون خود پی برده اند و دریافته اند هنر غذای روح بشر است و زندگی بدون آن ممکن نخواهد بود! البته برخی از طراحان گرافیک تبحر خاصی هم در رشته نقاشی دارند اما شامل همه آنان نمی شود. در این میان نقاشی شاخه ای بسیار گسترده اس با سبک های متفاوت ،اما یک نکته حائز اهمیت است ؛در نقاشی ،نقاش با توجه به برداشت و حالات درونی خود اثر هنری خلق می کند و هر توضیح یا قوانینی در اجرای ترکیب بندی اثر خود را معدوم می داند و این یکی از تفاوت های بارز با رشته گرافیک است. در گرافیک قوانین کار رعایت می شود و نظر مخاطب حائز اهمیت است.
در واقع طراح گرافیک برای راهنمایی، یا جلب نظر مخاطب به تولید محتوا می پردازد و در آن سن مخاطب و فاکتورهای بسیاری را باید رعایت کند اما از این نکته هم نمی توان چشم پوشی کرد که یک طراح گرافیک باید قدرت طراحی بالایی در ترسیمات خود داشته باشد تا بتواند یک طراح موفق در طراحی لوگو(نشانه تجاری)، پوستر، کمپین تبلیغاتی، روجلد کتاب، تیتراژ یک فیلم، تابلوهای شهری و… یا یک مشاور تبلیغاتی شود. و یا با رشته پر اهمیت معماری و سایر رشته های دیگر اشتباه گرفته شود، ما این را می دانیم که اگر معماران چیره دست در دنیا وجود نداشتند، بشر هیچ گونه هویتی نداشت! بناهای چشم نوازی که تمدن ها، روستاها، شهرها و کشورها را از هم متمایز می کنند وچه تجارب و دانشی برای خلق این آثار برجسته باید به کار رود … .در آخر باید بگویم همه رسته های شغلی ارزشمندند و مکمل هم، زیست هیچ کدام بدون دیگری ممکن نیست؛ اما خوبست که معنا و کاربرد هرکدام را از دیگری تمیز دهیم تا زندگی را اینبار از دریچه ای دیگری بنگریم، و به شناخت در زمینه علوم مختلف از جمله گرافیک برسیم.

این روزها  مقوله ارتباطات از طریق طراحی گرافیک حائز اهمیت است  و آنچه که مشخص است نقش مکملی است که با تمام علوم مانند شاخه های علوم انسانی ، علوم تجربی ، و علوم اقتصاد و … دارد. متخصصان این حوزه  با عنوان شغلی طراح گرافیک (گرافیک دیزاینر) باید بگونه ای رفتار کند تا مفاهیم را به گونه ای نوین و تأثیر گذار ارائه دهند و به پیشرفت شغلی مخاطبان در ارائه خدمات به گونه ای متمایز ، کمک کنند.اما در این بین فاکتورهای بسیار پیچیده ای وجود دارند که شامل میزان وظایف طراح ، میزان توقع کارفرما ، رعایت حقوق طراح و کارفرما  و … است. خاستگاه، مبانی ، قوانین و مباحث قابل بحث در این زمینه بسیارند که در مقاله های پیش رو به آنها خواهیم پرداخت  که رشته گرافیک چگونه به شما در پیشبرد جایگاه شغلی شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید .

فاطمه پورآذر، طراح گرافیک

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *