زوال تدریجی یک زن

نویسنده: نیره موسوی دلخوش


کتاب زوال تدریجی یک زن همان طور که از نامش مشهود است جریان نابودی وسقوط آرزوها وآمال زنانی است که هیچگاه ادعایی نداشتند ،آمدند وماندند ومبارزه کردند ورفتند بی آنکه شناخته شوند ویا قدردانی شوند. داستان از اتاق خواب زن افسرده وتنها آغاز می شود وتا زوال روز ادامه دارد وکل داستان تماما به سبک سیال ذهن روایت می شود .فصای داستان مربوط به خطه سرسبز مازندران واز عمارت اربابی است که در سه دوره همچنان ادامه پیدا می کند سرنوشت سه زن از یک نسل از دوره رضا شاهی تا این اواخر .زبان داستان به شکل محاوره وبعضی قستمها به زبان بومی مازنی نگارش شده است.تعلیق های داستان بر جذابیت وهیجان داستان می افزاید. این داستان به سبک رئال وسورئال نگارش شده است وتحقیق راجع این داستان سه سال به طول انجامید.این کتاب به خواننده یاد آوری می کند که چیزی نمی تواند یک زن را از پای در آورد جز بی مهری وبی توجهی.

برشی از این رمان: 
در آن سالها من بودم ویک خانه بزرگ، من بودم ودلتنگی های کودکانه فریاد رامی بلعیدم وبا ولع به دنبال تکیه گاهی می گشتم ،فریادم زیر زبانم حل شده بود ودلتنگی هایم توی کلمات لای دندانهایم پنهان،دلم خوش بود به عطر گلدانهای لاله عباسی که زیور با مهر کنار پنجره اتاقم چیده بود ومن دلخوش بودم به برگ وگل ان ها، نگاهم به آفتاب بود که حریصانه تمام زوایای پنهان اتاق که می توانستم در تاریکی وانزوا غربتم پنهان کنم…  ((زوال تدریجی یک زن))

 

گل شقایقی هستم در برکه ای کوچک،زمان سیلی می زند برگونه ام وگذر عمر را گوشزد می کند،امامن نمی خواهم محدود باشم، نمی خواهم فقط یک گل بمانم تا دیگران لذت ببرند، نمی خواهم فقط در برکه ریشه و برگ داشته باشم، می خواهم در این دنیای محدود نامحدود بمانم وجاودانه باشم….
هرروز دنیا را بیشتر می شناسم ،عاقلتر می شوم وکمتر رویا می بافم ودیرتر آدمها را باور می کنم وبیشتر احساساتم را نادیده می گیرم ووقتی دلتنگی سراغم می آید ویا وقتی دنیای اطرافم روبه زردی می رود باور می کنم که نباید بشکنم….چون می خواهم مردانه زن بمانم.

کتاب زوال تدریجی یک زن اثر نیره موسوی دلخوش امسال توسط انتشارات رادمهر در ۳۲۴ صفحه روانه بازار شد، از آثار دیگر این نویسنده پر کار، می توان به شبی در کاخ، نیم قرن واندی تنهایی، برای عاشقی هیچگاه دیر نیست و کلبک که در دست چاپ است، اشاره کرد.

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه برای “زوال تدریجی یک زن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *