سادیسم

سادیسم عبارت است از علاقه به آزار رساندن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود.
افراد مبتلا به سادیسم معمولا از دیدن رنج و ناراحتی دیگران هم حس رضایت پیدا می کنند . این افراد معمولا نه تنها از رفتار سادیسمی خود احساس رضایت دارند ، بلکه دوست دارند آن را در افراد دیگر نیز مشاهده کنند و در واقع بخش عظیمی از نیاز آن ها به خشونت، در دیدن این رفتارها در وجود دیگران برطرف می شود. افراد سادیسمی مدام حالاتی مثل خشونت و پرخاشگری را از خود بروز می دهند و افراد مبتلا به سادیسم همچنین از نظر احساسی نیز از خود خشونت نشان می دهند و به عنوان مثال این افراد از حمله دیگر افراد به یکدیگر لذت می برند و دوست دارند که شاهد این قضایا باشند . 

انواع سادیسم عبارت است از سادیسم ذهنی،سادیسم جسمی و سادیسم احساسی یا سمبلیک و ممکن است در یک فرد سادیستیک هر سه نوع همزمان وجود داشته باشد.

سادیسم ذهنی: شخص صحنه‌های سادیستی را تجسم می‌نماید و از آن‌ها لذت می‌برد ولی اقدام به آزار دیگران نمی‌نماید.

سادیسم احساسی یا سمبولیک: شخص از تحقیر و آزار روحی دیگران لذت می‌برد و از پایمال کردن شخصیت دیگران ارضا می‌شود. در این حالت شخص به‌جای زجر و شکنجه‌ بدنی دیگران، با تحمیل حالات مخرب روانی مانند توهین و تحقیر و پایمال کردن شخصیت دیگران به رضایت ذهنی کافی دست می‌یابد.

سادیسم بدنی: در این حالت شخص از تحمیل آزار و اذیت بدنی و ایجاد درد و رنج جسمی در دیگران لذت می‌برد و این اعمال خشونت‌بار را به‌تدریج تا مراحل مرگبار و قتل قربانی خود ادامه میدهد.

چرا نام سادیسم برای آن انتخاب شده است؟

بهترین مثال دنیای قدیم سادیسم، اصولا شخصی است که این صفت از نام او گرفته شده است: مارکی دو ساد. او یک نویسنده آثار اروتیک فرانسوی بود که درقرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم می‌زیست. به خاطر ضرب و جرحی که او بر قربانیان تجاوزهای خود وارد کرده بود به زندان و سپس آسایشگاه روانی فرستاده شد. شاید شما فیلم قلم‌پرها یا Quills را که بر اساس داستان زندگی او ساخته شده، دیده باشید.

_ویژگی ‌های شخصیتی فرد سادیسمی:

افرادی که در روابط روزمره در اجتماع به خصوص اداره‌ ها، میهمانی‌ ها و حتی مجامع علمی به افرادی برخورد می ‌کنند که از تحقیر، تمسخر و کنایه زدن دیگران لذت می ‌برند ، مثلا شوهری که در حضور میهمانان همسر خود را شماتت و تحقیر می ‌کند، یا پدری که فرزندش را در جمع سرزنش می کند، یا رئیسی که از آزار روحی کارمندان زیردست خود لذت می‌ برد و یا معلمی که عادت به ناچیز شمردن و تحقیر شدید دانش‌آموزان خود دارد.

_آیا هر کس دیگران را تحقیر کند سادیسمی است؟

خیر، همان‌گونه که در تعریف سادیسم ذکر شد، این عمل(آزار جسمی، روانی و جنسی دیگران) باید موجب ارضای روحی و لذت و آرامش خود فرد شود.
این افراد در روابط زناشویی، همسر خود را مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار داده و احساس لذت می ‌کنند.

_آزارگری جنسی (سادیسم)

اختلال آزارگری جنسی یا همان سادیسم عبارت است از وارد کردن رنج و آزار جنسی یا روانی به شخصی دیگر که برای انجام تحریک جنسی ایجاد می‌شود. این عمل، آزارگر جنسی را به اوج لذت می‌رساند. شروع اختلال معمولا پیش از ۱۸ سالگی است و میزان ابتلا در مردان بیشتر از زنان است.
در خانواده‌هایی که این اختلال وجود دارد، ممکن است اختلال از طریق ژن‌ها منتقل شود و جنبه ارثی داشته باشد.
اختلالات هورمونی روابط بیمارگونه‌ای که کودک از سرآغاز زندگی درگیر آن‌ها بوده است.
وجود سابقه سوء رفتار جنسی در پیشینه زندگی افراد آزار گر وجود سایر اختلالات روانی از عوامل به وجود آورنده این اختلال روانی است.

_درمان این نوع اختلال :

مبتلایان به این اختلال می‌توانند با مراجعه به مراکز درمانی اختلال‌های جنسی، با کمک روان شناس، درمان‌های به خصوصی دریافت کنند. روان درمانی بینشی مدار یا شرطی سازی انزجاری از درمان‌های معروف در این حیطه هستند. در این بین همسر نقش مهمی ایفا می‌کند.
همچنین می‌توان از روش‌هایی شامل‌ بازسازی شناختی و آموزش مهارت‌های اجتماعی استفاده کرد.
از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می‌شود. این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خود آزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است.
نکته بسیار مهم این است که درمان سادیسم جنسی در صورتی امکان پذیر است که خود فرد تمایل به درمان داشته باشد. در مواردی غیر از این فرد درمان نشده و یا درمان طولانی مدت و سخت خواهد شد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *