سیطره تولیدات بی محتوا بر فضای رسانه ای خوزستان

امروز نگرانی اساسی جامعه رسانه ای خوزستان عدم نگاه حرفه ای به فرآیند تولید محتوا و عدم آنالیز وقایع در بلوک های زمانی ست که بر بستر جامعه آرامیده است به گونه ای که در بخش اول محتوای تولید شده یک بار مصرف و فاقد ارزش و در بخش دوم نبود آنالیزگرهایی که با تطبیق، ارزش گذاری و تفسیر محتواهای ارزشمند زائیده شده در بستر رسانه ای در بلوک های زمانی مشخص، تفسیر دقیقی از چهره حقیقی جامعه را به ما نشان دهد.
می توان به جرأت بیان کرد که الگوی رسانه ای جامعه ما تقریبا پوسیده شده است تا آن جایی که رسانه های زرد با در دست گرفتن بخشی از فضای رسانه ای جامعه توانسته اند رسانه های حرفه ای مدعی و نیمه حرفه ای را دچار تَنش کنند و آن ها را بلاجبار به چالش جذب مخاطبین به شیوه های غیر حرفه ای و تهیه محتواهای یک بار مصرف و تمرکز بر سطحی نگری بر جریان های جامعه سوق دهند.
از منظر دیگر رسانه های زرد توانسته اند نیاز های جامعه را به شکل سراب گونه ای ترسیم کنند و توازن ما بین اولویت فعالیت های اجرائی در مباحث کلان استان را در رابطه با رفع نیاز های حقیقی جامعه بر هم زنند.
در فضای رسانه ای حاکم بر این گونه جامعه ها پای دلال های رسانه ای و جریان های سودجو به راحتی باز می شود به طوری که جایی برای ورود متخصصین حوزه رسانه در فضای خودشان وجود نخواهد داشت و به تعبیری دیگر متخصصین در فضای رسانه های یک بار مصرف غرق می شوند.

حمایت نخبگان و آگاهان عرصه رسانه از تولید محتواهای حرفه ای و نیمه حرفه ای، به کارگیری متخصصین حوزه های مختلف در تولید و سپس آنالیز محتواهای ارزشمند و باز خوردهای آن ها در سطح جامعه، می تواند جریان های حبابی شکل را تا حدود فراوانی کنترل و نبض حرکت شریان های اصلی فاقد محتوای ارزشمند را به چالش کشد .
رسانه های علمی آنالیزگر نه تنها می توانند فضای علمی و حرفه ای را در جامعه رسانه ای حاکم کنند بلکه قادر خواهند بود خط مشی جریان ها و فعالیت های مخرب جامعه را نیز شناسایی و متوقف کنند و به عنوان یک کاتالیزگر مهم در شناسایی نیاز های ضروری جامعه و اولویت بخشی به آن ها نقش مؤثری را ایفاء کند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *