سیگار و بدنسازی

مطالعه ی جدیدی که در ژورنال های فیزیولوژی منتشر شده گویای این است که اگر میخواهید توده‌ی عضلانی خود را حفظ کنید سیگار کشیدن یکی از بدترین کارها برای شماست.
طبق این تحقیق معلوم شده که علاوه بر باقی روش های تأثیر دود سیگار بر بدن انسان، سیگار کشیدن به عضلات شما آسیب می رساند و باعث میشود که در روند رشد ضعیف ‌تر عمل کنند.
اگر سیگاری باشید نمی توانید به اندازه ی یک فرد غیر سیگاری به خود فشار بیاورید. ضربان قلب یک فرد سیگاری ۳۰ درصد کند‌تر از یک فرد غیر‌سیگاری است.
بدین معنا که قلب یک سیگاری باید سخت‌تر کار کند تا خون را در تمام بدن به گردش دربیاورد.این عمل فشار خون را نیز افزایش می دهد. با کاهش تعداد مویرگ ها که اکسیژن و مواد مغذی را به عضلات وارد می کند باعث تضعیف در روند عضله سازی خواهد شد.
زمانی که دود سیگار را می‌بلعید،در اصل دی اکسید کربن فرو میبرید با که هموگلوبین خون ترکیب می شود و انتقال اکسیژن را کند می کند.توانایی طبیعی ریه ها برای پاکسازی نیز تحت تاثیر دودی که در مجرای هوایی شما جمع شده کاهش می ابد، اگر ریه ها خوب کار نکنند،عضلات هم نمیتوانند اکسیژن کافی دریافت کنند.
تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن آن‌هم فقط یک نخ می تواند جذب ویتامین C را در بدن شما مختل کند.
استعمال دخانیات همچنین روی استفاده ی بدن از ویتامین D تأثیر میگذارد،که این عمل به نوبه ‌ی خود بر میزان استفاده از کلسیم که برای استخوان های سالم لازم است تأثیر بگذارد و استخوان های سالم با عضلات سالم همراه هستند.
نکته‌ی آخر این است که اجزای مختلف دود سیگار میتواند منجر به افزایش کورتیزول در بدن و کاهش اثربخشی انسولین بدن میشود که این موضوع میتواند شما را تا حد زیادی خسته،گرسنه، و یا حتی بی اشتها کند.
خبر خوب این است که، همان طور که گفته شده ترک سیگار می تواند به شما در افزایش توده ی عضلانی و قدرت عملگرد کمک کند. یک مطالعه ی طولانی مدت توسط محققان نشان داده که تقریباً‌ ۲۵ درصد وزن اضافه شده در افراد سیگاری که ترک کرده اند به صورت افزایش حجم عضلانی بوده است.به طور کلی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که افراد با ترک سیگار می توانند قدرت خود را تا ۲۰ درصد افزایش دهند.ترک سیگار همچنین باعث افزایش جریان خون به عضلات میشود و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری برای آنها فراهم می شود.در واقع ترک سیگار موجب معکوس شدن آسیب‌دیدگی قبل ناشی از دود سیگار می شود.
پس، به یاد بیاورید که ترک عادت سیگار کشیدن میتواند حسرت شما را برای عملکرد بهتر و اندامی خوب به غرور تبدیل کند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *