شکاره بخشی از تاریخ اهواز

یکی از قدیمی ترین محله ها در اهواز شکاره بوده است که در مسیر ساحلی رودخانه کارون جنب پل فولاد قرار دارد کلمه شکاره به معنای محدوده ی معین از زمین است که جهت زراعت از آن استفاده می شود
بافت این منطقه به صورت پیوسته بوده ،معماری این گونه بافت ها معمولا به صورت درونگرا است سطوح نمای خارجی اغلب فاقد هندسه و تزئینات و بسیار ساده و یکنواخت ساخته شده اند که معمولا دیوارهایی با ارتفاع کم و ازجس گل بودند.

ساکنان اصلی شکاره خانواده های (البوعطوی)( بیت زایر رهب مجدم) (بیت ادویش وکریم و مجید) ،(البوفرحان بیت زایر عبید ابویوسف)،(اسکندری ملا حسین المأذّن)(،عبّاد) ،(بیت مهاوی و زایر غانم)،(نیسی) ،(بیت سید جاسم و سید شبّر)،(سلامات)،( بیت شریبت و ابلگش و ظهور زرگانی) بودند و از شخصیتهای معروف و روحانی شکاره الحاج ملا اشهیب بوده .
طبق انچه در سفرنامه عبدالغفار نجم الملک نقل میشود شکاره به عنوان محلی برای توقف کشتی بوده که باغ و بیشه های فراوان داشت.که امروزه اثری از آنها نماند جزء بیشه ابو رضا .

یکی از اولین مساجد اهواز مسجد قدیم شکاره در این منطقه هست که تنها یادگار باقی مانده از شکاره قدیم همین مسجد است
این مسجد با قدمتی بیش از ۷۰ سال تک مناره ای و فاقد گنبد میباشد. محل تجمع مردم شکاره ؛کانتکس ؛اسلام آباد و بعضی دیگر از محله ها در ایام محرم بوده است، به این معنا که به عنوان مسجد جامع در مسیر کوت عبدالله میباشد .

مصالح مورد استفاد در این مسجد دیوارها با مصالح اجر و ملات شفته اهک میباشد و سقف آن از چندل به عنوان عضو باربر و اجر و ملات گچ و خاک به عنوان پر کننده استفاده شده است. در و پنجره های مسجد از جنس چوب بوده و با تو رفتگی حدود ۳۰ سانت در دیوار به سمت داخل باز می شوند. فرم بنا به صورت مربع مستطیلی است که نسبت طول به عرض آن ۴/۳ میباشد.

مشخصه اصلی این مسجد منار مدور زیبای اجری آن است. از زمان قدیم در هر مسجدی مناره هایی برپا میشده است .منارها برج گونه هایی هستند که موذن بر فراز آن اذان می گفتند. در داخل منار پلکانی مارپیچ و در بالای آن محلی به نام غلام گردش که به صورت بالکن کوچکی (گلدسته)است وجود دارد. از این مسجد میتوان به عنوان یک اثر تاریخی یاد نمود و با توجه به موقعیت مکانی مناسبی که دارد میتواند باعث جلب گردشگران شود و حفاظت از آن به مثابه حفظ هویت اجتماعی منطقه باشد و جامعه امروز را با سنت گذشته پیوند دهد.درک و اهمیت تاریخ و آثار گذشتگان باعث تداوم خاطره فرهنگی و هویت اجتماعی می شود.

سید مصطفی موسوی

اشتراک گذاری:

۲ دیدگاه برای “شکاره بخشی از تاریخ اهواز”

  1. باسلام واحترام خاص به جنابعالی و کلیه ساکنان شکاره قدیم برادر ارجمند ذکری از کدخدایان بزرگان شکاره مرحوم حاج زایر حسین دشتستانی ابو میرزا حسن ٬مرحوم حاج شریف اسکندری و دیگرخانواده های دشت بزرگ- آلبو کردون وغیر نشده است. با تشکر

  2. باسلام.
    درباره ساکنین اولیه بسیار خلاصه و کمی غلط
    ارسال شده.
    از سایر اشخاص ذکری نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *