صاحبان لیست های رنگارنگ گذشته؛ چه پاسخی برای وجدان عمومی جامعه امروز اهواز دارید

نویسنده: محمد نبهان


 

بیست سال و اندی از بحران های جدی کلانشهر اهواز در زیرساخت های عمرانی می گذرد و ما هنوز در نقطه شروع هستیم.
در این مدت چه مقدر سرمایه و نیروی کار متخصص تباه کرده ایم، تا چه اندازه پروژه های غیر ضروری تعریف کرده ایم و تا چه حد پروژه های مهم تعریف شده طول عمر مناسبی جهت بهره برداری عمومی داشته اند !
این ها ابتدائی ترین سئوال هایی ست که در ذهن هر شهروند دلسوز و آگاه اهوازی وجود دارد.
در این مدت چند متر خاک وارد بستر رودخانه شده است (خاک ریزی درون رودخانه کارون و کم کردن عرض آن)، چه مقدار از انواع فاضلاب های وارد شده به رودخانه کارون را نوش جان کرده ایم و آیا اساساً حجم آلاینده هایی که در نتیجه دوری از تعهد، تخصص و بی برنامه گی مسئولین امر وارد ریه های من و شما شده است، قابلیت محاسبه شدن را دارد ؟

چه کسی یا کسانی پاسخگوی هزینه های متحمل شده بر تن رنجور اهواز خواهند بود؟
آیا کسانی که در روز های انتخابات با نطق های آتشین تعهد کن فیکون شدن تحول و توسعه را در این شهر به می پاکردند، مسئولیت فاجعه کنونی اهواز را می پذیرند؟

مسئولیت گردوغبار ناشی از عدم ایجاد جدار سبز در حاشیه شهر، مسئولیت سیل ویران گر بر اثر کم کاری، عدم پیش بینی این رویداد و عدم لایروبی سریع و دقیق رودخانه کارون، مسئولیت جاده های نامناسبی که تا کنون سبب مرگ و میر، تصادفات خطر آفرین فراوانی شده است، نبود زیر ساخت ها فاضلاب شهری و عدم توانایی دفع آب های سطحی با وجود بودجه های مناسب و امکانات قابل قبول در گذشته.
آیا مسئولیت کشته شدن دردناک کودکان بی گناه در حوادث فاضلاب ها در جای جای این کلانشهر که ناشی از کم کاری ها و بی برنامه گی های اظهر من الشمس گماشتگان شان بود، را خواهند پذیرفت؟

همه به خاطر داریم که دوره های پیشین (از ابتدا تا کنون) چه کسانی، چه سخنرانی های رنانی انجام داده اند و چگونه برای لیست های شان سینه ها سپر کرده اند !
همه خاطرمان هست، چه کسانی چگونه و با چه عوام فریبایی هایی با تکیه بر احساسات و عواطف جمعی سبد رای هایشان را پر کرده و بعد از رسیدن به صندلی های شورا و حتی مجلس چگونه بر منافع شخصی پای کوبیدند و منافع یک کلانشهر را به باد فراموشی سپردند.

آن چیزی که امروز نخبگان و فرهیختگان اهواز می بایست در همه مجالس و فضاها رسماً داعیه دار آن شوند این است که” ای صاحبان لیست های گذشته پیش از آماده کردن لیست های انتخابات آینده در شورای شهر کلانشهر اهواز، پاسخگوی هزینه های فاجعه بار لیست های گذشته خود باشید؟”
پاسخ اعتماد شهروندان این کلانشهر اهواز در ۵ دوره گذشته چه بوده است؟ آیا می بایست اهواز و جوانان اش دوباره هزینه دهند تا جیب پیمانکار های شان پر از پول شود و همچنان اهواز از توسعه و عمران فاصله گیرد ؟

اگر امروز دلسوزان جهادی وارد عرصه مطالبه گری از نامزد های احتمالی و داعیه داران «لیست داری» که خود را صاحب جریان می نامند، نشوند و پیش از انتخابات از آن چه به عنوان یک «مسئولیت اجتماعی» و «اخلاقی» نام برده می شود، دفاع نکنند می بایست منتظر فاجعه های درد ناک تری نسبت به گذشته باشند و رسماً شاهد نابودی همان مقدار اندک باقی مانده از زیرساخت اولیه اهواز باشند که بر اثر ازدیاد روز افزون جمعیت در حال فرسودگی و نابودی کامل قرار گرفته است.

یادآوری این مسئله که تا چه اندازه صاحبان لیست های رنگارنگ دوره های پیشین، امروز مسئولیت فاجعه های کنونی اهواز را به گردن می گیرند؛ می تواند به ما نشان دهد که این ایراد مهم تا چه اندازه ضرورت دارد که «تعهد، تخصص کافی نیست، ارائه یک برنامه راهبردی مدون و مشخص از سوی نامزدان و صاحبان لیست های آینده پیش از انتخابات تا چه حد می تواند در انتخاب صحیح برای شهروندان اهوازی مهم و ضروری جلوه دهد.»

محمد نبهان، ۲۸ دسامبر ۲۰۲۰

 

هر گونه کپی‌برداری از این مقاله، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *