صالحی: «مختومقلی فراغی» هم­‌نفس با مردم از دردها و دغدغه­‌های روزگار خویش سرود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همایش بزرگداشت مختومقلی فراغی پیامی صادر کرد.

متن پیام سیدعباس صالحی به شرح زیر است:

«ایران زمین از دیرباز تا به امروز همواره مهد فرهنگ و شعر و ادب بوده است. جای جای این سرزمین هنرپرور، آراسته به گوهرهای درخشانی است که در قلمرو جغرافیایی زادگاه خود محدود نمانده و با آثار، گفتار و رفتار خویش آوازه­ای ملی و فراملی یافته‌­اند.

 ادیب وارسته و شاعر اخلاق‌­مدار خطه همیشه بهار گلستان،« مختومقلی فراغی» در زمره بزرگانی است که شهره عام و خاص و مشهور جهان ادب و شعر است.

 او از دل مردم برخاست و در میان مردم زیست و هم­نفس با آنان از دردها و دغدغه­‌های مردم روزگار خویش سرود. پیوند عمیق باورهای دینی مختومقلی و ارادت او به پیامبررحمت حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) و اهل­بیت(ع)، بُعد معرفتی عمیقی به اشعار او بخشید.

 او تنها شاعر مراوه تپه، ترکمن و ایران نبود. اخلاق­مداری، مردم داری، دین‌­باوری و سلوک فردی این شاعر شهیر، او را به ستاره­ای درخشان در آسمان فرهنگ مبدل ساخته که همچنان به جویندگان معرفت و انسانیت نور می­‌بخشد. شکوه نام او تا بدانجاست که او را به‌عنوان یکی از پیشگامان شعر با مضامین اخلاقی می‌شناسند.

تجلیل از مقام این شاعر ترکمن، تجلیل از انسانیت و فضایل اخلاقی انسانی است. حلقة مفقودۀ جهان پرآشوب امروز و انسان سرگشته عصر حاضر،توجه به فضیلت‌­های اخلاقی و نوع دوستی و غم‌خواری است. مفاهیمی که در اشعار مختومقلی موج می­زند و آثار او را به گنجینه‌­ای از سجایای اخلاقی مبدل ساخته است.

با گرامیداشت یاد این شاعر جهان اسلام، صمیمانه‌­ترین درودهای خود را به مردم سلحشور و باصفای ترکمن نثار می‌­کنم و از دست­اندرکاران بزرگداشت مقام این انسان والا، کمال قدردانی را دارم.»

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *