صد ها سال ماهی گیری لب شط کارون

ماهی گیری به دو دسته تقسیم می شود ، ماهی گیری تفریحی و ماهی گیری تجاری ، در سال های اخیر به دلیل عدم لایروبی رودخانه ، کوچک شدن حریم رودخانه و کم شدن حجم آب ، ریختن فاضلاب های صنعتی و غیر صنعتی به رودخانه سبب شده است این جاذبه بی نظیر گردشگری و تجاری شهر اهواز به طور کل با خطر نابودی مواجه شود .
عاشور شوقی یکی از ماهی گیرانی ست که پنجاه سال به این حرفه مشغول است ، ایشان وضع ماهی گیری را به شدت آشفته اعلام می دارد و بیان می کند ، متاسفانه نه تنها علل فوق الذکر آسیب جدی به محیط زیست این شهر وارد کرده است بلکه صید غیر حرفه ای و غیر مجاز همچون صید با برق سبب شده است که نسل ماهیان بومی این رودخانه را منقرض کند از سوی دیگر به گفته وی وجود ماهی های چینی در رودخانه مزید بر علت شده است به طوری که محیط ماهی های مفید و بومی رودخانه کارون همچون بنی را با خطر نابودی مواجه کرده است .
شوقی می گوید : خود شاهد وجود کوسه ، مار ماهی و انواع لاک پشت در رودخانه کارون بوده است و از انقراض این آبزیان بشدت ابراز ناراحتی می کند و عشق و علاقه ماهی گیران قدیمی را چنین وصف می کند که این حرفه آن چنان آن ها را جذب زیست بوم منطقه کرده بود که خودشان را موظف به حفظ این محیط منحصر به فرد می دانستند .
شوقی از رویارویی این صیادان سنتی با صیادان منفعت طلبی که به دنبال استفاده از صید با برق ، انفجار، سم و مواد شیمیایی بودند قصه های زیادی را حکایت کرد .

شوقی می افزاید : ماهی گیری سنتی نه تنها می تواند حرفه ای تفریحی به شمار آید بلکه  قادر خواهد بود با اختصاص فضا های مشخصی در طول مسیر رود خانه کارون ، از سوی ارگان های ذی ربط سبب جذب و رونق گردشگری شهری و فرهنگی شود.
عاشور شوقی ، منطقه اهواز قدیم و عامری را سمبل شاخص ماهی گیری عنوان می کند و این حرفه را در این منطقه به عنوان یکی از میراث های مهم شهر اهواز ذکر می کند خصوصا آن که در گذشته این منطقه پاتوق ماهیگیران شهر بوده است که اکنون هنوز که هنوزه عده ای در نقاط مشخص و زمان های خاص در منطقه اهواز قدیم به این حرفه مشغولند.

علی قریشی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *