عزت نفس

نویسندگان: شبنم میرزائی وند و پروانه فراهانی


((به خودت ایمان داشته باش))

این پیامی است که ما دائماً در کتابها ، نمایش های تلویزیونی ، کمیک های ابرقهرمانی و افسانه ها و افسانه های رایج با آن روبرو می شویم. به ما گفته می شود اگر به خود ایمان داشته باشیم می توانیم هر کاری را انجام دهیم. البته ، ما می دانیم که خلاف واقع است. ما نمی توانیم از طریق اعتقاد به چیزی در دنیا برسیم – اگر این واقعیت داشت ، کودکان بیشتری به جای اینکه چند هفته دور گچ بروند ، در آسمان بالای سقف گاراژ خود سر به فلک می کشند!

با این حال، ما می دانیم که اعتقاد به خود و پذیرفتن خود برای آنچه که هستید فاکتور مهمی در موفقیت ، روابط و خوشبختی است و عزت نفس نقش مهمی در زندگی پر رونق دارد. اعتقاد به توانایی ها و انگیزه انجام آنها را در اختیار ما قرار می دهد و درنهایت وقتی به زندگی می پردازیم با نگرش مثبت به تحقق می رسیم.

مطالعات مختلف تأیید کرده اند که عزت نفس با سلامتی کلی ما رابطه مستقیم دارد و ما بهتر است این واقعیت را در ذهن داشته باشیم – چه برای خودمان و چه برای اطرافیانمان ، به ویژه کودکان در حال رشد که با آنها ارتباط برقرار می کنیم.

معنی عزت نفس چیست؟

احتمالاً شما قبلاً ایده خوبی داشته اید ، اما بیایید به هر حال از ابتدا شروع کنیم: عزت نفس چیست؟

عزت نفس به معنای کلی احساس و ارزش یک شخص است . می توان نوعی معیار سنجش میزان فرد در نظر گرفت که “شخص وی را” ارزش ، تأیید ، قدردانی ، جایزه یا دوستش دارد “(Adler & Stewart، ۲۰۰۴).

به گفته مأمور عزت نفس موریس روزنبرگ، عزت نفس کاملاً ساده نگرش فرد نسبت به خود است (۱۹۶۵). او آن را به عنوان “نگرش مطلوب یا نامطلوب نسبت به خود” توصیف کرد.

عوامل مختلفی که بر عزت نفس ما تأثیر می گذارد عبارتند از:

 • ژنتیک
 • شخصیت
 • تجارب زندگی
 • سن
 • سلامتی
 • اندیشه ها
 • شرایط اجتماعی
 • واکنش های دیگران
 • مقایسه خود با دیگران

نکته مهم این است که عزت نفس ثابت نیست. قابل انعطاف و قابل اندازه گیری است، به این معنی که می توانیم آن را آزمایش و بهبود دهیم.

عزت نفس و روانشناسی

عزت نفس از دهه ها پیش بحث مهمی در روانشناسی بوده است و به همان روانشناسی بازمی گردد. حتی فروید که بسیاری او را پدر بنیانگذار روانشناسی می دانند (اگرچه در این مرحله او کمی پدر جدا شده است)، در قلب کار خود نظریه هایی در مورد عزت نفس داشت. عزت نفس چیست، چگونه رشد می کند (یا در آن به وجود نمی آید) و چه عواملی باعث شده است که روانشناسان مدت طولانی مشغول باشند و هیچ نشانه ای وجود ندارد که به زودی همه چیز را مشخص کنیم!

در حالی که هنوز چیزهای زیادی در مورد عزت نفس باید یاد بگیریم، اما حداقل توانسته ایم میزان عزت نفس و تفاوت آن با سایر ساختارهای مشابه را کاهش دهیم. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید چه چیزی عزت نفس را از سایر صفات و حالات خودگردانی متمایز می کند.

عزت نفس در مقابل خودپنداره

عزت نفس خودپنداره نیست ، گرچه عزت نفس ممکن است بخشی از خودپنداره باشد. خودپنداره برداشتی است که ما از خود داریم ، وقتی ما از خود سئوال کنیم “من کیستم؟” پاسخ ماست. این شناخت در مورد گرایش ها، افکار، ترجیحات و عادات، سرگرمی ها، مهارت ها و زمینه های ضعف شخص است.

به بیان ساده، آگاهی از اینکه چه کسی هستیم مفهوم ما از خود ماست .

Purkey (1988) خودپنداره را چنین توصیف می کند:

مجموعه یک سیستم پیچیده، سازمان یافته وپویا از اعتقادات،نگرش هاو عقاید آموخته شده که هر شخص در مورد وجود شخصی خود صادق است.

به گفته کارل راجرز، بیانگذار درمان مشتری مداری،خود پنداره ساختاری کلان است که عزت نفس یکی از مولفه های آن است.

عزت نفس در مقابل تصویر شخصی

اصطلاح مشابه دیگر با معنای متفاوت، تصویر از خود است. خود تصویری از این حیث است که از نظر همه شبیه چگونگی دیدن خود است (مک لئود ، ۲۰۰۸). به جای اینکه مبتنی بر واقعیت باشد ، می تواند مبتنی بر افکار نادرست و نادرست درباره خودمان باشد. تصویر شخصی ما ممکن است به واقعیت نزدیک یا دور از آن باشد ، اما به طور کلی با واقعیت عینی یا نحوه درک دیگران مطابقت ندارد.

عزت نفس در مقابل ارزش خود

عزت نفس مفهومی مشابه ارزش شخصی است اما با یک تفاوت کوچک (هرچند مهم): عزت نفس چیزی است که درباره خود فکر می کنیم ، احساس می کنیم و به آن اعتقاد داریم ، در حالی که ارزش شخصی شناخت جهانی تری است که ما انسان ارزشمندی هستیم موجوداتی که شایسته عشق هستند (Hibbert، ۲۰۱۳).

عزت نفس در مقابل اعتماد به نفس

عزت نفس است اعتماد به نفس؛ اعتماد به نفس در مورد اعتماد شما به خود و توانایی شما در کنار آمدن با چالش ها ، حل مشکلات و تعامل موفق با جهان است (برتون ، ۲۰۱۵). همانطور که احتمالاً از این توصیف متذکر شده اید ، اعتماد به نفس بیشتر بر اساس معیارهای بیرونی موفقیت و ارزش است تا معیارهای درونی که به عزت نفس کمک می کنند. فرد می تواند اعتماد به نفس بالایی داشته باشد ، به ویژه در یک منطقه یا زمینه خاص ، اما با این وجود فاقد احساس سالم از ارزش کلی یا عزت نفس است.

عزت نفس در مقابل خودکارآمدی

مشابه اعتماد به نفس، خودکارآمدی نیز به عزت نفس مرتبط است اما پروکسی برای آن نیست. خودکارآمدی به اعتقاد به توانایی فرد در موفقیت در انجام برخی کارها اشاره دارد (نیل ، ۲۰۰۵). وقتی صحبت از بسکتبال می شود می توانید از خودکارآمدی بالایی برخوردار باشید ، اما در موفقیت در کلاس ریاضیات خودکارآمدی کمی دارید. برخلاف عزت نفس، خودکارآمدی بیشتر از جهانی بودن خاص است و بیشتر بر اساس موفقیت خارجی است نه ارزش درونی.

عزت نفس در مقابل خود شفقت

سرانجام ، عزت نفس نیز دلسوزی به خود نیست. خود شفقت به جای نحوه قضاوت یا درک خود ، به چگونگی ارتباط ما با خودمان می پردازد (Neff، nd). دلسوزانه بودن به معنای مهربانی و بخشش نسبت به خود است و از سخت گیری یا انتقاد بیش از حد نسبت به خود پرهیز می کنیم. خود شفقت می تواند ما را به سمت یک احساس عزت نفس سالم سوق دهد ، اما به خودی خود عزت نفس نیست.

 

گنجاندن عزت نفس در روانشناسی مثبت

دکتر مارتین سلیگمن در مورد پذیرش علنی عزت نفس به عنوان بخشی از روانشناسی مثبت نگرانی هایی دارد . او نگران است که مردم در دنیایی زندگی می کنند که عزت نفس به هویت فرد تزریق می شود و تا زمانی که تصویر “اعتماد به نفس” حاصل شود ، به نحوه انجام آن اهمیتی نمی دهند. وی موارد زیر را در سال ۲۰۰۶ بیان کرد:

من با عزت نفس مخالف نیستم ، اما معتقدم عزت نفس فقط یک متر است که وضعیت سیستم را می خواند. این خود هدف نیست. وقتی در مدرسه یا کار خوب هستید ، وقتی با افرادی که دوستشان دارید خوب هستید ، وقتی در بازی خوب عمل می کنید ، کنتور بالا ثبت می شود. وقتی کار بدی انجام می دهید ، کم ثبت می شود. 

سلیگمن یک نکته عالی را بیان می کند ، زیرا مهم است که هنگام مشاهده عزت نفس ، سخنان وی را در نظر بگیریم. عزت نفس و روانشناسی مثبت ممکن است هنوز ازدواج نکرده باشند ، بنابراین مهم است که قبل از ایجاد منطقی برای آن به عنوان یک محقق روانشناسی مثبت ، مربی یا پزشک ، بررسی کنیم که تحقیقات درباره عزت نفس به ما می گوید.

– ۲۲ نمونه از عزت نفس بالا

ویژگی های خاصی وجود دارد که میزان عزت نفس کسی را از بالا تشخیص می دهد. مثالهایی از این خصوصیات ، انتقاد پذیر بودن ، پذیرفتن اشتباهات، راحت بودن با دادن و دریافت تعارف و نمایش هماهنگی بین گفته ها، عملکردها، نگاه ها، صداها و حرکتها است. افرادی که دارای عزت نفس بالایی هستند از نشان دادن کنجکاوی خود، گفتگو در مورد تجربیات، ایده ها و فرصت های خود ترس ندارند. آنها همچنین می توانند از جنبه های طنز زندگی خود لذت ببرند و از قاطعیت اجتماعی یا شخصی راحت باشند (براندن ، ۱۹۹۲).

گرچه اعتماد به نفس پایین نسبت به عزت نفس بالا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، اما حرکت مثبت روانشناسی، عزت نفس بالا را در کانون توجهات قرار داده است. اکنون بیشتر می دانیم که عزت نفس بالا چگونه است و چگونه می توان آن را پرورش داد.

ما می دانیم که افراد با عزت نفس بالا:

 • قدر خود و افراد دیگر را بدانید.
 • از رشد به عنوان یک فرد و یافتن رضایت و مفهوم در زندگی آنها لذت ببرید.
 • قادر به فرو رفتن در درون خود و خلاقیت هستند.
 • خود تصمیم بگیرید و مطابق آنچه دیگران به آنها می گویند مطابقت داشته و فقط در موافقت خود انجام دهند.
 • کلمه را با اصطلاحات واقع بینانه ببینید ، سایر افراد را همانطور که هستند بپذیرید در حالی که آنها را به سمت اطمینان بیشتر و جهت مثبت تر سوق می دهید.
 • می توانند به راحتی بر روی حل مشکلات زندگی خود تمرکز کنند.
 • روابط محبت آمیز و محترمانه داشته باشید .
 • بدانید ارزشهای آنها چیست و بر اساس آن زندگی خود را ادامه دهید.
 • صحبت کنید و نظرات خود را با آرامش و مهربانی به دیگران بگویید و خواسته ها و نیازهای خود را با دیگران در میان بگذارید.
 • تلاش کنید تا تغییری سازنده در زندگی دیگران ایجاد کنید (Smith & Harte، nd).

ما همچنین می دانیم که روش های ساده ای برای تشخیص اینکه آیا از عزت نفس بالایی برخوردار هستید وجود دارد. به عنوان مثال ، اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید:

 • بدون داشتن احساس گناه ، قاطعانه رفتار کنید و در برقراری ارتباط با دیگران راحت باشید.
 • از پرداختن به گذشته بپرهیزید و بر لحظه فعلی تمرکز کنید.
 • باور کنید با دیگران برابر هستید ، نه بهتر و نه بدتر.
 • تلاش دیگران برای دستکاری شما را رد کنید.
 • طیف وسیعی از احساسات ، مثبت و منفی را بشناسید و بپذیرید و آنها را در روابط سالم خود به اشتراک بگذارید.
 • از تعادل سالم کار ، بازی و آرامش لذت ببرید .
 • برای رشد چالش ها را بپذیرید و ریسک کنید و در صورت عدم موفقیت از اشتباهات خود درس بگیرید.
 • انتقاد را بدون در نظر گرفتن شخصی ، با آگاهی از این که یاد می گیرید و رشد می کنید و ارزش شما به نظر دیگران وابسته نیست ، اداره کنید.
 • بدون ترس از ابراز علاقه ها ، بیزاری ها و احساسات خود ، برای خود ارزش قائل شوید و به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنید.
 • برای دیگران ارزش قائل شوید و آنها را همانطور که هستند بپذیرید بدون اینکه بخواهید آنها را تغییر دهید.

بر اساس این ویژگی ها ، ما می توانیم چندین نمونه خوب از عزت نفس بالا پیدا کنیم.

دانش آموزی با موفقیت بالا تصور کنید که در یک امتحان دشوار شرکت می کند و نمره ناکامی می گیرد. اگر او از عزت نفس بالایی برخوردار باشد ، احتمالاً عدم موفقیت خود را در عواملی مانند عدم مطالعه کافی ، مجموعه ای از س particularlyالات مخصوصاً دشوار یا داشتن یک روز “مرخصی” بدست خواهد آورد. کاری که او انجام نمی دهد این است که به این نتیجه می رسد که او باید احمق باشد و احتمالاً در همه آزمایش های آینده نیز شکست خواهد خورد. داشتن احساس عزت نفس سالم او را به سمت پذیرفتن واقعیت رهنمون می شود ، به انتقاد از اینکه چرا شکست خورده است و حل مسئله به جای غرق شدن در خود ترحم یا تسلیم شدن.

برای مثال دوم ، در مورد یک مرد جوان در یک قرار اول فکر کنید. او زن جوانی را که با او بیرون می رود بسیار دوست دارد ، بنابراین مشتاق است که احساس خوبی ایجاد کند و با او ارتباط برقرار کند. در طول بحث آنها در مورد تاریخ ، او می آموزد که او انگیزه دارد و ارزشهای کاملاً متفاوتی دارد و تقریباً در همه چیز سلیقه بسیار متفاوتی دارد.

وی به جای همراهی با نظرات ابراز شده وی درباره مسائل ، نظرات خود را ارائه می دهد و از مخالفت با او نمی ترسد. عزت نفس بالای او باعث می شود که او نسبت به ارزش های خود وفادار بماند و به او اجازه می دهد تا حتی در صورت عدم توافق با دیگران به راحتی برقرار کند. برای او مهم است که رفتار اصیل داشته باشد تا اینکه تمرکز خود را برای دوست داشتن قرار خود قرار دهید.

۲۳ نمونه از مسائل عزت نفس

در اینجا ۲۳ نمونه از موضوعاتی آورده شده است که می تواند از اعتماد به نفس پایین نشان دهد:

 • شما مردم لطفا
 • به راحتی عصبانی یا عصبانی می شوید
 • احساس می کنید نظر شما مهم نیست
 • شما از شما متنفرید
 • کاری که شما انجام می دهید هرگز به اندازه کافی خوب نیست
 • نسبت به نظرات دیگران بسیار حساس هستید
 • دنیا احساس امنیت نمی کند
 • در هر تصمیمی شک دارید
 • شما به طور مرتب احساسات غم و اندوه و بی ارزشی را تجربه می کنید
 • برای شما سخت است که روابط را حفظ کنید
 • از ریسک کردن یا امتحان چیزهای جدید خودداری می کنید
 • شما رفتارهای اجتنابی اعتیاد آور دارید
 • شما با اعتماد به نفس مبارزه می کنید
 • برای شما ایجاد مرز مشکل است
 • شما به نقاط ضعف خود بیشتر توجه می کنید
 • شما اغلب نسبت به کیستی خود مطمئن نیستید
 • احساس می کنید تجربیات منفی همه طاقت فرساست
 • شما برای نه گفتن تلاش می کنید
 • به سختی می توانید نیازهای خود را برآورده کنید
 • شما نگاه بدبینانه یا منفی به زندگی دارید
 • به توانایی ها یا شانس موفقیت خود شک دارید
 • شما اغلب احساسات منفی مانند ترس ، اضطراب یا افسردگی را تجربه می کنید
 • شما خود را با دیگران مقایسه می کنید و اغلب در رتبه دوم بهترین قرار می گیرید

– ۱۸ آمار و حقایق شگفت آور درباره عزت نفس

پیچیدن واقعاً ذهن خود در اطراف عزت نفس و چرایی اهمیت آن بسیار دشوار است. برای کمک به شما ، ما لیستی از مهمترین و مهمترین یافته های مربوط به عزت نفس و عزت نفس پایین را به ویژه جمع آوری کرده ایم.

اگرچه برخی از این حقایق ممکن است برای شما منطقی باشد ، اما احتمالاً خواهید دید که حداقل یکی دو واقعیت شما را غافلگیر می کند – مخصوصاً مواردی که مربوط به عمق و وسعت اعتماد به نفس پایین در افراد (و به ویژه جوانان و دختران) است.

حقایق:

 • پسران نوجوان با عزت نفس بالا تقریباً دو و نیم برابر بیشتر از پسران با عزت نفس پایین شروع رابطه جنسی دارند ، در حالی که دختران با عزت نفس بالا سه برابر بیشتر از دختران با عزت نفس پایین ( اسپنسر ، زیمت ، آلسما و اور ، ۲۰۰۲).
 • عزت نفس پایین با خشونت ، میزان ترک تحصیل ، بارداری در نوجوانان ، خودکشی و پیشرفت تحصیلی پایین ارتباط دارد (Misetich & Delis-Abrams، ۲۰۰۳).
 • حدود ۴۴٪ دختران و ۱۵٪ پسران دبیرستانی در تلاش برای کاهش وزن هستند (شورای الکل و سوism مصرف مواد مخدر).
 • از هر ۱۰ دختر هفت نفر معتقدند که به اندازه کافی خوب نیستند یا به نوعی اندازه گیری نمی کنند (صندوق عزت نفس داو ، ۲۰۰۸).
 • عزت نفس دختران نسبت به وزن واقعی او نسبت به میزان واقعی وزنش به نحوه مشاهده شکل بدن و وزن بدن خود بیشتر مربوط است (صندوق عزت نفس داو ، ۲۰۰۸).
 • تقریباً همه زنان (۹۰٪) می خواهند حداقل یکی از جنبه های ظاهری خود را تغییر دهند (Confidence Coalition، nd).
 • اکثریت قریب به اتفاق (۸۱٪) دختران ۱۰ ساله از چاق بودن می ترسند (ائتلاف اعتماد ، دوم).
 • تقریباً از هر چهار زن در سن دانشگاهی یک نفر دچار اختلال خوردن است (ائتلاف اعتماد به نفس).
 • فقط ۲٪ از زنان فکر می کنند که زیبا هستند (ائتلاف اعتماد ، دوم).
 • پدران غایب ، فقر و محیط خانه با کیفیت پایین تأثیر منفی بر عزت نفس دارند

این حقایق در مورد عزت نفس پایین نگران کننده و دلسردکننده است ، اما خوشبختانه آنها کل داستان را نشان نمی دهند. کل داستان نشان می دهد افراد زیادی با احساس عزت نفس سالم وجود دارند و از مزایا و مزایای بسیار خوبی برخوردار هستند. به عنوان مثال ، افرادی که دارای عزت نفس سالم هستند:

 • انتقاد کمتری نسبت به خود و دیگران دارند.
 • بهتر توانایی مقابله با استرس و جلوگیری از عوارض جانبی ناسالم استرس را دارند.
 • کمتر دچار اختلال در خوردن می شوند.
 • کمتر احساس بی ارزشی ، گناه و شرمندگی می کنند.
 • به احتمال زیاد در بیان و بدست آوردن خواسته های خود قاطعانه عمل می کنند.
 • قادر به ایجاد روابط محکم و صادقانه هستند و به احتمال زیاد روابط ناسالم را ترک می کنند.
 • به توانایی خود در تصمیم گیری خوب اطمینان بیشتری دارند.
 • بیشتر انعطاف پذیر و قادر به جستن به عقب زمانی که با ناامیدی، شکست، و موانع (وفاداری بهداشت، ۲۰۱۵) مواجه شده است.

با توجه به حقایق در مورد وضعیت غم انگیز عزت نفس در جامعه و نتایج مثبت مرتبط با عزت نفس بالا ، به نظر می رسد روشن است که بررسی چگونگی ساختن عزت نفس کاری ارزشمند است.

خوشبختانه محققان زیادی هستند که به این موضوع پرداخته اند. مطالعات متعدد به ما نشان داده اند که امکان ایجاد عزت نفس ، به ویژه در کودکان و جوانان وجود دارد.

چطور؟ راه های زیادی وجود دارد!

تحقیقات اخیر همبستگی بین عزت نفس و خوش بینی را با دانشجویان دانشگاه از برزیل نشان داد (باستیانلو ، پاچیکو و هوتز و ۲۰۱۴). یکی از جالب ترین نتایج حاصل یک تحقیق بین فرهنگی در مورد رضایت از زندگی و عزت نفس بود که در ۳۱ کشور انجام شد.

آنها تفاوتهایی در عزت نفس بین فرهنگهای جمعی و فردگرایانه یافتند که عزت نفس در فرهنگهای جمع گرایانه کمتر است. ابراز احساسات ، نگرش ها و افکار شناختی شخصی بسیار با عزت نفس ارتباط دارد ، به نظر می رسد فرهنگ های جمع گرایان به دلیل فقدان این ویژگی ها ، عزت نفس خود را کاهش می دهند.

چین ، یک فرهنگ جمع گرایانه ، دریافت که عزت نفس پیش بینی کننده قابل توجهی از رضایت از زندگی است (چن ، چونگ ، باند و لئونگ ، ۲۰۰۶). آنها دریافتند که مانند سایر فرهنگهای جمع گرایانه ، عزت نفس نیز در تاب آوری با نوجوانان تأثیر دارد. نوجوانان دارای عزت نفس پایین احساس ناامیدی بالاتری داشتند و از انعطاف پذیری پایینی نیز برخوردار بودند (کاراتاس ، ۲۰۱۱).

در فرهنگهای فردگرایانه تر ، به نوجوانانی که به آنها آموخته شده بود که به اعتقادات ، رفتارهای خود وابسته باشند و از ابراز عقیده باز باشند ، از انعطاف پذیری و عزت نفس بالاتری برخوردار بودند.

برنامه های مدارس مدارس که دانش آموزان را با مربیان جفت و جور می کند و بر روابط ، ایجاد ، افزایش عزت نفس ، تعیین هدف و کمک تحصیلی تمرکز می کنند ، برای افزایش عزت نفس دانش آموزان ، بهبود روابط با دیگران ، کاهش افسردگی و رفتارهای قلدری ثابت شده است (کینگ ، ویدورک ، دیویس و مک کلن ، ۲۰۰۹).

به همین ترتیب ، برنامه های دوره ابتدایی که بر بهبود عزت نفس از طریق جلسات کوتاه و کلاس محور متمرکز است ، همچنین بر عزت نفس دانش آموزان و همچنین در کاهش رفتارهای مسئله ای و تقویت روابط بین همسالان تأثیر مثبت دارد.

با این وجود ، پتانسیل تقویت عزت نفس و بهره مندی از مزایای آن فقط به دانشجویان محدود نمی شود! بزرگسالان نیز می توانند به این تلاش بپردازند ، هرچند وظیفه ایجاد تغییرات لازم بر عهده آنها است.

محقق و متخصص عزت نفس دکتر جان ام. گروول شش نکته عملی در مورد چگونگی افزایش احساس عزت نفس بیان کرد که شامل موارد زیر است:

– ۶ نکته عملی در مورد چگونگی افزایش عزت نفس

۱٫ یک فهرست عزت نفس داشته باشید تا یک خط مبنا به خود بدهید.

این می تواند به سادگی نوشتن ۱۰ نقطه قوت و ۱۰ نقطه ضعف شما باشد. این به شما کمک می کند تا یک برداشت صادقانه و واقع بینانه از خودتان را توسعه دهید.

۲٫ انتظارات واقع بینانه تعیین کنید.

تعیین اهداف کوچک و قابل دستیابی که در حد توان شما باشد بسیار مهم است. به عنوان مثال ، ایجاد یک انتظار بسیار زیاد یا انتظار اینکه شخص دیگری رفتار خود را تغییر دهد ، عملا تضمین شده است که احساس تقصیر و تقصیر خود را به شما القا می کند.

 1. کمال گرا بودن را کنار بگذارید.

هم به موفقیت ها و هم به اشتباهات خود اعتراف کنید. هیچ کس کامل نیست و تلاش برای بودن فقط منجر به ناامیدی می شود. تأیید موفقیت های خود و شناخت اشتباهات خود راهی برای حفظ دیدگاه مثبت در حین یادگیری و رشد از اشتباهات است.

۴- خودتان را کاوش کنید.

اهمیت شناختن خود و صلح با آنچه که هستید را نمی توان بیش از حد بیان کرد. این کار ممکن است به آزمایش و خطا نیاز داشته باشد و شما دائماً چیزهای جدیدی درباره خود یاد خواهید گرفت ، اما این سفری است که باید با هدف و غیرت انجام شود.

۵- مایل باشید تصویر شخصی خود را تنظیم کنید.

همه ما با افزایش سن و رشد تغییر می کنیم و اگر می خواهیم اهداف معناداری را تعیین و به دست آوریم باید با خود در حال تغییر همیشه همراه باشیم.

۶٫ مقایسه خود با دیگران را متوقف کنید.

مقایسه خود با دیگران دامی است که به راحتی امروزه در آن گرفتار می شویم ، مخصوصاً امروزه با شبکه های اجتماعی و توانایی ارائه ظاهری صیقلی و کامل. تنها فردی که باید خود را با او مقایسه کنید این خود شما هستید.

نکات مفیدی در مورد افزایش عزت نفس ، از جمله:

 • به منتقد درونی خود بگویید “توقف”.
 • از عادت های انگیزشی سالم تری استفاده کنید.
 • استراحت ۲ دقیقه ای انجام دهید.
 • عصر ۳ مورد بنویسید که بتوانید درباره خودتان قدردانی کنید.
 • کار درست را انجام دهید.
 • کمال گرایی را جایگزین کنید.
 • با اشتباهات و شکست ها به روشی مثبت رفتار کنید.
 • نسبت به افراد دیگر مهربان باشید .
 • چیز جدیدی را امتحان کن.
 • از افتادن در دام مقایسه جلوگیری کنید.
 • وقت بیشتری را با افراد حامی (و وقت کمتری با افراد مخرب) بگذرانید.
 • “چرا” عزت نفس بالا را به خاطر بسپارید.

لیست دیگری از موارد خاص و عملی که می توانید برای ایجاد و حفظ احساس خوب عزت نفس انجام دهید ، از وب سایت کارآفرین آمده است:

 • از ضمایر فاصله دار استفاده کنید. هنگامی که دچار استرس یا گفتگوی منفی با خود هستید ، سعی کنید آن را با اصطلاحات دورتر قرار دهید (به عنوان مثال ، به جای گفتن “من احساس شرم می کنم” ، سعی کنید بگویید “کورتنی احساس شرم می کند”). این می تواند به شما کمک کند تا وضعیت را به جای تهدید ، به عنوان یک چالش ببینید.
 • دستاوردهای خود را یادآوری کنید. بهترین راه برای غلبه بر سندرم تقلب – این اعتقاد که علی رغم همه موفقیت های خود ، شما یک فرد ناکام و کلاهبردار هستید – ذکر همه موفقیت های شخصی شما است. شاید بتوانید در مورد چند مورد از آنها را به عنوان یک فرصت توضیح دهید ، اما همه آنها به دلیل شانس نیستند!
 • بیشتر حرکت کن این می تواند به اندازه یک پیاده روی کوتاه یا به اندازه دویدن مایل با شدت زیاد ، به همان سرعت زدن “حالت قدرت” یا به اندازه یک جلسه یوگای دو ساعته باشد. دقیقاً کاری که انجام می دهید مهم نیست ، فقط این که بیشتر با بدن تماس بگیرید و سلامتی و اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید.
 • از قانون “پنج ثانیه” استفاده کنید. نه ، نه غذایی که روی زمین می ریزد! این قانون پنج ثانیه ای در مورد پیگیری افکار خوب و الهام بخشیدن از ایده ها با عمل است. کاری کنید که این ایده عالی در عرض پنج ثانیه اتفاق بیفتد.
 • تجسم موفقیت خود را تمرین کنید. چشمان خود را ببندید و چند دقیقه طول بکشید تا سناریویی را که در آن به اهداف خود رسیده اید با استفاده از هر پنج حس و توجه به جزئیات تصور کنید.
 • آماده باشید – برای هر موقعیتی که می خواهید با آن روبرو شوید. اگر قصد مصاحبه شغلی دارید ، مطمئن شوید که تمرین کرده اید ، از این شرکت اطلاعاتی دارید و سوالات خوبی برای پرسیدن دارید. اگر قرار ملاقات می گذرانید ، کمی وقت بگذارید تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنید ، خوب لباس بپوشید و یک برنامه A و یک برنامه B (و شاید حتی یک برنامه C!) داشته باشید تا مطمئن شوید که خوب پیش می رود.
 • استفاده خود از رسانه های اجتماعی را محدود کنید. زمان کمتری را به تماشای یک صفحه و بیشتر وقت خود را به تجربه دنیای اطراف خود اختصاص دهید.
 • مراقبه کنید یک تمرین مدیتیشن منظم ایجاد کنید تا افکار خود را بازرسی کنید ، آنها را مشاهده کنید و خود را از آنها جدا کنید. پرورش احساس آرامش درونی تا رسیدن به عزت نفس سالم بسیار کمک خواهد کرد.
 • اهداف خود را مخفی نگه دارید. نیازی نیست که همه امیدها و رویاهای خود را برای خود نگه دارید ، اما اطمینان حاصل کنید که بخشی از هدف خود را برای رسیدن به موفقیت و موفقیت فقط برای خود پس انداز می کنید – این می تواند احتمال ملاقات شما را بیشتر کند و همچنین در صورت رضایت بیشتر.
 • تصدیقات را تمرین کنید (مانند موارد ذکر شده بعداً در این بخش). وقت بگذارید تا مرتباً درباره خود و شرایطی که اغلب احساس عدم اطمینان می کنید ، نکات مثبتی بگویید.
 • اعتماد به نفس خود را از طریق شکست ایجاد کنید. شکست را به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد استفاده کنید و با آزمایش چیزهای جدید و پذیرفتن خطرات حساب شده به دنبال شکست باشید.

اکنون که ایده خوبی درباره چگونگی بهبود عزت نفس پیدا کرده ایم ، نکته مهمی در این موضوع وجود دارد: بسیاری از ویژگی ها و عواملی که به اعتقاد ما ناشی از عزت نفس است ، ممکن است بر احساس عزت نفس فرد نیز تأثیر بگذارد و بالعکس به عنوان مثال ، اگرچه ما برای تأثیر مثبت بر نمرات یا عملکرد کار ، بهبود عزت نفس را توصیه می کنیم ، موفقیت در این زمینه ها نیز تا حدودی به عزت نفس نیز بستگی دارد. به همین ترتیب ، کسانی که از سطح عزت نفس سالمی برخوردار هستند بیشتر احتمال دارد که روابط مثبت داشته باشند ، اما افرادی که دارای روابط مثبت هستند نیز دارای عزت نفس سالمی هستند ، احتمالاً به این دلیل که این رابطه در هر دو جهت کار می کند.

اگرچه افزایش عزت نفس شما هیچ مشکلی ندارد ، اما بخاطر داشته باشید که در بعضی موارد ممکن است کالسکه را قبل از اسب قرار دهید و متعهد شوید که خود را در چندین زمینه توسعه دهید و نه اینکه فقط در افزایش عزت نفس خود کار کنید.

 

 

 

منابع:

 Adler, N., & Stewart, J. (2004). Self-esteem. Psychosocial Working Group

Allegiance Health. (2015). 8 health benefits of a healthy self-esteem. Health & Wellness Blog.

Bastianello, M., Pacico, J., & Hutz, C. (2014). Optimism, self-esteem and personality: Adaptation and validation of the Brazilian Version Of The Revised Life Orientation Test (LOT-R). Psico-USF, Bragança Paulista, ۵۲۳-۵۳۱٫ Retrieved October 17, 2015

Grogan, S. 1999. Body image: Understanding body dissatisfaction in men, women and children. London: Routledge

Grohol, J. M. (2011). 6 tips to improve your self-esteem. Psych Central

 

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *