فمنیست فلسطینی؛ حوا بطواش

نویسنده: امانی راشد


  • بیوگرافی حوا بطواش

او در ابتدای نوشته های خود رابه نام حوا ساكاس منتشر می کرد. سپس به نام خانوادگی خود بازگشت. وی در روستای كفر كاما متولد شد و زندگی می كند. وی در دانشگاه حیفا جامعه شناسی و آموزش تحصیل كرد و اکنون به عنوان کارمند، و مادر سه فرزند هست . او شروع به انتشار داستان های کوتاه خود در روزنامه “کل العرب” و سپس در وب سایت ها کرد. اولین کتاب او ، “مرد اشتباه” ، توسط دارالغاون در بیروت در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و شامل یک مجموعه داستان کوتاه است.

  • دیدگاه  او در مورد زن عرب

زنان عرب در بسیاری از مناطق کشور ما و در جهان عرب هنوز هم از بی عدالتی جامعه ، تبعیض علیه آنها ، ظلم و ستم به دلیل قوانین اجتماعی قدیمی که آزادی آنها را که شایسته آنها به عنوان یک زن، به عنوان یک دختر ،آنها را محدود کرده،رنج می برند. به عنوان یک همسر و به عنوان یک مادر. زنان باید علیه این قوانین قیام کنند و برای شکستن آنها و رهایی از زنجیرهای جامعه؛وبرای آزادی خود ، وتحقق آرزوها و رویاهای خودباید در ساختن جامعه مشارکت کند و ابتکار عمل را به دست بگیرند. زن باید حقوق خود را بدست آورد تا آزادی خود را بدست آورد و تسلیم بی عدالتی و ظلم نشود.
درون مایه کتاب های وی در مورد زنان: کتاب مرد اشتباه شامل دو داستان بلند، مرد اشتباه و رویاهای بزرگ، و بقیه داستان ها کوتاه هستند. در مورد مشکلات زنان و طلاق و تأثیر آن بر فرزندان صحبت می کند.

فی الواقع کتب حوا بطواش و نگاه او به زن نشان دهنده رنج خارهایی است که زن در حالی که نویسنده است زندگی می کند ، در داستان ها و نوشته های خود مجسم رنج زنان است. اما مجسم کردن شخصیت مرد در داستان “وظيفة در ازدواج ” به زیبایی نوشته های او افزود.
او به عنوان زن نه تنها از انعکاس درد و رنج زنان راضی نبود بلكه در نوشته هاى خود مخاطب جامعه است ، و با داستان وظيفه در ازدواج ، به طرز شگفت انگیز و متمایزی رنج مرد را به تصویر کشید.

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *