قلیه زرد اهوازی

سلام دوباره خدمت دوستان عزیز و علاقمند به سفره ی سنتیِ اهواز قدیم، امروز نوعی قلیه آموزش داده می شود که در اهواز قدیم درست کردن چنین مدل غذایی از پیشینه بالایی برخوردار است.

در ابتدا مقدار نصف پیمانه برنج عنبر را در کمی آب خیس کنید و هر از گاهی با ته لیوان برنج را خورد کنید تا نیم دانه شود این کار باعث می شود مقداری از نشاسته ی برنج هم درون آب آزاد شود.

اکنون چهار تکه ماهی که بهتر است ماهی حلوای سفید یا سنگ سر یا هامور یا کارونی باشد انتخاب کنید و در یک بشقاب نمک زده و کنار دستتان داشته باشید.
اما توجه داشته باشید که استفاده از ماهی های بومی می تواند طعم حقیقی این غذا را بهتر نشان دهد.

سپس یک سر پیاز را نگینی خرد کنید و ۵حبه سیر درشت را نیز خورد کرده کمی تفت دهید .
زردچوبه. ادویه. فلفل سیاه.فلفل قرمز را اضافه کنید و دو طرف ماهی را در این مواد با شعله ی ملایم ,کمی سرخ کنید.
اکنون ماهی ها را دوباره به ظرف خود برگردانید و برنج را اضافه کنید در حین پخت شعله باید ملایم باشد تا ادویه ها نسوزد و تلخ نشود.
وقتی برنج و پیاز و سیر را هم زدید سه لیوان آب جوش اضافه کنید و بگذارید تا برنج کاملا باز شود، جا بیفتد هنگامی که برنج کاملا باز شد و پخت نمک اضافه کنید ماهی ها را به قلیه باز گردانید و یک استکان تمر هندی آب شده و یک قاشق چایخوری لیمو امانی پودر شده اضافه کنید و درب قابلمه را دوباره بگذارید تا ماهی ها مزه دار شوند.
البته فراموش نکنید، از وقتی ماهی را اضافه می کنید تا خاموش کردن قلیه بیشتر از ربع ساعت طول نخواهد کشید نگذارید ماهی لهِ شود.

به طور کلی در اهواز قدیم رب گوجه یا گوجه ی پوره شده زیاد مصرف نمی شد و بیشتر غذا های مصرفی به رنگ اشتها آور زرد یا به رنگ زعفران دیده می شد .
امیدوارم میل کردن این غذای لذیذ در کنار عزیزانتان حِس خوبی را برایتان بسازد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *