واحد ارز دیجیتال یا بیت کوین

مفهوم بیت کوین را از طریق شبیه سازی با سیب هایی از نوع دیجیتال شرح می دهیم. تصور کنید در پارک روی یک نیمکت نشسته ایم من یک سیب دارم و به شما می دهم، حالا شما یک سیب دارید و من دیگر سیب ندارم، این یک مسئله بسیار ساده است.
بیاید تا خیلی دقیق تر به موضوع نگاه کنیم، سیب من در دستان شما قرار گرفت و شما از این انتقال باخبر هستید، من نیز کنار شما و در پارک بودم و با چشمانم دیدم که سیب را گرفته اید. ما در پارک به شخص سومی نیاز نداشتیم تا به ما کمک کند که این دادوستد را انجام بدهیم، ما به یک شخص قضاوت کننده نیاز نداریم تا با ما در آنجا بنشیند و تایید کند سیب از دست من به شما رسیده است.
سیب مال شماست و من نمی توانم سیب دیگری را به شما بدهم چون روی آن سیب دیگر کنترل و اختیاری ندارم و نیز هیچ سیب دیگری ندارم، سیب از مالکیت من به کلی خارج شده است و حالا شما کنترل کامل را بر آن سیب دارید.
شما می توانید سیب را به یکی از دوستانتان بدهید و سپس دوست تان می تواند سیب را به دوستش بدهد و به همین ترتیب …
بنابراین به این طریق است که یک مبادله فرد به فرد صورت می پذیرد. من فکر می کنم چه من به شما یک سیب بدهم یا یک موز، یک کتاب، یا یک اسکناس هزار تومانی واقعا تفاوتی نمی کند.

 

– دفاتر حسابداری

ضرورت داشتن یک‌دفتر حساب دیجیتال برای معاملات بیت کوین چیست؟
ممکن است نیاز باشد تا این سیب های دیجیتال را در دفتر حسابی ثبت کنیم. دفتر حساب، دفترچه ایست که شما می توانید تمام معاملات را در آن یادداشت کنید.
از آنجایی که این دفترحساب دیجیتال می باشد نیاز است تا در دنیای دیجیتال خود مورد تمرکز قرار بگیرد و شخصی مسئولیت اداره آن را تامین کند، بطور مثال در سایت بلیزارد که تولید کننده بازی های آنلاین است در بازی ای بنام ورلد آو کرافت از تمامی شمشیر های کمیاب آتشینی که در سیستم هایشان موجود است، یک دفتر حساب دیجیتال دارند. افرادی مثل آنها می توانند سیب دیجیتال ما را مورد بررسی قرار دهند. بسیار عالی، ما این مسئله را حل کردیم.

– مشکلات داشتن دفتر حساب دیجیتال چیست؟

با طرح سوالاتی به این موضوع می پردازیم، اگر چه مشکلات اندک هستند:

۱- چه اتفاقی می افتد اگر بعضی از افراد در بلیزارد شمشیر های آتشین بیشتری را ایجاد کنند؟ آن دسته از افراد همچنین می توانند هر زمان که بخواهند چندین سیب دیجیتال به حساب خود اضافه کنند.

۲- این قضیه مثل آن روزی که روی نیمکت پارک نشسته بودیم نیست، آنجا فقط من و شما بودیم. بلیزارد سیستمی است، با این تفاوت که شخص سومی به عنوان یک قاضی برای تمامی دادوستد هایمان در پارک می باشد. چطور می توانم سیب دیجیتال ام را به شما به شکل عادی بدهم؟
آیا روشی دیجیتالی وجود دارد تا بتوانیم دادوستدی که روی نیمکت پارک انجام دادیم را دقیقا جایگزین کنیم؟ بله سخت بنظر می رسد.

– چگونه میتوان مشکلات داشتن دفتر حساب دیجیتال را حل کنیم؟

راه حل، اگر ما این دفتر حساب را به همه بدهیم چه خواهد شد؟ یعنی برخلاف دفتر حساب بلیزارد که تنها روی کامپیوتر طراحان بازیست، بر روی کامپیوتر همه ی افراد باشد. تمامی تراکنش هایی که تا به حال در مورد سیب دیجیتال انجام شده است در آن دفتر حساب ثبت خواهد گردید، شما نمی توانید از آن کلاهبرداری کنید، من نمی توانم سیب های دیجیتالی را که ندارم برای شما ارسال کنم، چون آن سیب با سیستم دیگر افراد همگام نیست. این یک سیستم سرسخت برای کلاهبرداری است، به ویژه اگر سیستم بسیار گسترده باشد.
بعلاوه این سیستم توسط شخصی کنترل نمی شود، از اینرو کسی نمی تواند به خود سیب های بیشتری را بدهد. قوانین این سیستم پیش از این و در ابتدای کار تعریف شده است.
مثل بسیاری از نرم افزار هایی که روی گوشی های اندروید قرار دارند، قوانین و کد ها در این سیستم، متن باز هستند. همانند دایرة المعارف ویکی پدیا، که این قابلیت وجود دارد تا افراد مطلع بتوانند مطالب را بررسی و اصلاح نمایند.
شما نیز می توانید در این شبکه شرکت کرده و دفتر حساب را بروز کنید و مطمئن شوید بطور کامل بررسی شده است. در ازای انجام این کار شما ۲۵ عدد سیب دیجیتال پاداش می گیرید. در حقیقت این تنها راهی است که سیب ها در این سیستم افزایش می یابد.
سعی شد سیستم ساده بیان شود و جالب است بدانید چنین سیستمی وجود دارد. این سیستم پروتکل بیت کوین نامیده می شود و سیب های دیجیتال موجود در این سیستم همان بیت کوین هستند.

 

– دفتر حساب عمومی دیجیتال چه قابایت هایی دارد؟

۱- همانطور که به یاد دارید آن یک سیستم متن باز است. تعداد کل سیب ها در دفتر حساب از ابتدا تعریف شده است و ما تعداد دقیق آنها را می دانیم، با توجه به این سیستم، می دانیم که سیب ها محدود هستند.
۲- زمانیکه من یک تبادل انجام می دهم میدانم که آن سیب دیجیتال بطور قانونی از مالکیت من خارج شده است و کاملا از آن شماست. من قادر نخواهم بود از آن سیب استفاده کنم و این تبادل توسط دفتر حساب عمومی تایید و بروز خواهد شد.
۳- از آنجائیکه آن یک دفتر حساب دیجیتال است من به فرد سومی جهت اطمینان بخشیدن به اینکه تقلب نکرده ام، کپی اضافه ای برای خود ایجاد نکرده ام و یا سیب ها را دو یا سه مرتبه ارسال نکرده ام، نیازی ندارم.
در این سیستم مبادله، سیب دیجیتال دقیقا شبیه مبادله فیزیکی آن است. همانطور که سیب واقعی از دست من خارج و داخل جیب شما قرار می گیرد. مثل روی نیمکت پارک، مبادله تنها متشکل از دو نفر می باشد. شما و من، احتیاجی به نفر سومی جهت تایید اعتبار آن نداریم.
به عبارت دیگر بیت کوین مانند یک شئ فیزیکی رفتار می کند. اما می دانید چه چیز در مورد آن محشر است؟ بله، دیجیتال بودن آن، اکنون ما می توانیم با هزار سیب، یک میلیون سیب تراکنش کنیم، من می توانم تنها با یک کلیک آن را ارسال و در حساب شما قرار دهم حتی اگر من در نیکاراگوئه باشم و شما در نیویورک.
حتی می توان سایر موارد دیجیتال را همراه این سیب دیجیتال قرار داد. به این ترتیب تمام موارد همراه دیجیتال خواهد بود. می توان متون و یا چیزهای مهم دیگری را مثل یک قرار داد، گواهی سهام و یا کد شناسایی را به آن پیوست کرد. این عالی است.

 

– چطور باید سیب های دیجیتال را مورد ارزش گذاری و استفاده قرار داد؟

افراد زیادی در حال حاضر در مورد این سیستم صحبت می کنند. مباحث زیادی در مورد آن بین دانشگاه های اقتصاد، سیاستمداران و برنامه نویسان وجود دارد. به تمام این صحبت ها نباید توجه کرد. برخی از افراد هوشمندانه صحبت می کنند، اما برخی افراد صحبت های نادرستی در این باره دارند. برخی می گویند این سیستم ارزش زیادی دارد و بعضی می گویند هیچ ارزشی ندارد. بعضی افراد به آن طلای دیجیتال می گویند و بعضی آن را یک ارز می دانند. بعضی هم معتقدند که این ارز دنیا را عوض می کند.
اکنون با این توضیح ساده شما اطلاعات بیشتری را نسبت به سایر افراد درمورد بیت کوین دارید.

 

– نتیجه

در پایان با یک جمع بندی می توان با شبیه سازی سیبهای دیجیتال اینترنتی به این واقعیت در مورد واحد ارز دیحیتال دست یافت که سیبهای دیجیتال حکم کالاهایی را دارند که می توان از طریق آنها یک مبادله فرد به فرد را نه در فضای واقعی بلکه در فضای مجازی انجام داد که برای جمع بندی دفتر حساب معاملاتمان می توان از یک دفتر حساب دیجیتال برای مدیریت کردن حساب معاملات استفاده کرد.
تعاریف متعددی از بیت کوین در فضای مجازی وجود دارد اما می توان آن را در یک زبان ساده بعنوان یک واحد با ارزش در فضای دادوستد برای انجام معاملات در نظر گرفت که می توان از آن بعنوان واحد ارز دیجیتال یا همان واحد پول اینترنتی یاد کرد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *