سندروم وسواس

انسان‌ها ممکن است افکار وسواس‌مانندی داشته باشند، برای نمونه کنترل کنند که آیا اجاق را خاموش کرده‌اند یا نکرده‌اند،اما اگر چنین وسواسی مانع زندگی عادی شما باشد، به عنوان یک بیماری شناخته می‌شود.

سندروم وسواس چیست؟

سندروم یا اختلال وسواس،OCD نوعی بیماری است که باعث افکار اجباری در سر شخص مبتلا می‌شود و می تواند به عمل اجباری بیانجامد. اگر این رفتار اجباری بیش از یک ساعت در روز را به خود اختصاص دهد یا به بدتر شدن کیفیت زندگی شما بیانجامد، می تواند نشانه‌ی این باشد که شما مبتلا به اختلال وسواس هستید. این بیماری غالبا در دوران کودکی یا نوجوانی آغاز می‌شود و دسته کم دو در صد مردم سوئد به آن مبتلا هستند.
معمولا شخص مبتلا به این بیماری از رفتار خود آگاه است و می خواهد آن را ترک کند ولی  به علت دلهره  و دیگر احساسات آزار دهنده نمیتواند آن را سرکوب و یا متوقف کند .

علت بروز وسواس چیست و چگونه درمان می‌شود؟

یک روانشناس درباره درمان وسواس گفت‌: این عارضه یک اختلال رفتاری است که بر افکار و اعمال افراد تاثیر می‌گذارد.
بهروز بیرشک روانشناس، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران درباره وسواس بیان کرد: وسواس یک اختلال اضطرابی است که با افکار غیر قابل کنترل، ناخواسته و رفتارهای متداول و رفتارهای تکراری بروز پیدا می‌کند، همه انسان‌ها می‌توانند افکار وسواسی داشته باشند و این اختلال در واقع عملکرد فرد را کنترل و ذهنش را درگیر می‌کند.

 

انواع وسواس:

وی درباره انواع وسواس گفت: اختلال وسواس به ۲ نوع فکری و عملی تقسیم می‌شود؛ گاهی اوقات وسواس‌های فکری منجر به وسواس‌های عملی می‌شود؛ وقتی فرد دچار وسواس فکری می‌شود؛ ترس‌، اضطراب، ناراحتی و نگرانی به سراغش می‌آید و این موارد را تجربه می‌کند؛ برای مثال فرد نگران این است که به اطرافیان خود آسیب بزند؛ این مسئله ممکن است محدود کننده باشد و فرد نتواند با آن مقابله کند پس این افکار ذهن فرد را به شدت درگیر می‌کند در نتیجه در انجام بسیاری از کارها با مشکل رو به رو میشود.

علائم ابتلا به وسواس عملی:

بیرشک ادامه داد‌‌: از سوی دیگر  ممکن است این اختلال در برخی مواقع منجر به انجام کارهایی شود که به آن وسواس عملی می‌گویند و نسبتا هم شایع است، شستن چندباره دست‌ها، چک کردن باز یا بسته بودن درب منزل، چک کردن خاموش یا روشن بودن اجاق گاز مواردی از اختلال وسواس عملی است.

نقش وراثت و عوامل محیطی در وسواس :

نقش وراثت در ایجاد وسواس پررنگ است، مثلا در دو قلوهای همسان اگر یکی از آن‌ها به وسواس مبتلا شود احتمال مبتلا شدن دیگری نیز بسیار زیاد است؛ مسائل فیزیولوژیکی در ابتلای افراد تاثیر گذار است و در برخی مواقع محیط و شرایط زیستی فرد مانند داشتن والدین وسواسی عامل ایجاد این عارضه است.

چگونه بیماری وسواس را درمان کنیم؟

این روانشناس درباره درمان وسواس تصریح کرد: بسیاری از متخصصان سال‌ها فکر می‌کردند که برای درمان این بیماری‌، دارو کافی است‌ اما در دو تا سه دهه اخیر درمان‌هایی مثل روان درمانی یا رفتار درمانی و شناخت درمانی به وجود آمده‌اند که تاثیر گذار هستند، گاهی هم از تلفیق هر دو راه برای درمان استفاده می‌شود که تاثیر پایدارتری دارد.

اختلالات مرتبط :

در همین طبقه بندی اختلالات بدریخت انگاری‌، اختلال انباشتن، اختلال کندن مو وجود دارد…
_اختلال بدریخت انگاری : یعنی فرد به هیچ عنوان از فرم بدن خود راضی نیست و اندام خود را زشت می‌بیند.
_اختلال‌ انباشتن: فرد تمایل زیادی به جمع آوری و ذخیره وسایل دارد و حاضر نیست هیچ چیزی را دور بریزد .
_اختلال کندن مو هم یک اختلال نسبتا شایع است .

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *