وارونگی تشخیص؛ چه کسی متن را می کُشد؟

سال ها بود که انتخابات در ضمن وجود بستر های مدرن و ابزار های قوی رسانه ای به شکل کاملا سنتی و با رویکردی بر نشست های گسترده در فضا های عمومی شهر به حیات خود ادامه می داد تا این که در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، عملاً شکل انتخابات کلاسیک به پایان رسید. گرچه هنوز پای برخی از نامزدهای انتخابات در فضای تبلیغات سنتی است، اما آن چه که به طور شفاف می توان از نبض جامعه حِس کرد، این است که [ نتایج] انتخابات فعلی قطعاً متاثر از ابزارهای جدید[ ارتباطی]، خواهد بود.

در این انتخابات رسانه ها، عموماً فضای تبلیغاتی را در آغوش خود گرفتند در حالی که می توانستند بخشی از صدای نخبگان جامعه خود باشند؛ یا آن که با برگزاری گفت و گوهای جدی و تمرکز بر تحلیل برنامه های انتخاباتی نامزدهای حاضر توسط کارشناسان و متخصصین، مردم را به انتخاب صحیح نزدیک تر کنند.

با قبول آن که رسانه های موجود در استان خوزستان به دلیل کاستی های فراوان به طور کاملا حرفه ای رفتار نمی کنند، و با اذعان به اینکه هرگونه تلاشی که می تواند دیالوگ و گفتمان را در جامعه به جریان بیندازد نیز خالی از نقد نیست، اما قادر خواهد بود بسیاری از تنش ها و آسیب های جدی را از فضای جامعه دور کند!
آسیب جدی دیگری که توانسته تمرکز حرفه ای رسانه ها را دچار اختلال کند، چیره گی حاشیه بر متن است. طوری که صدای گفتمان و دیالوگ نخبگان استان در شهر های بزرگ همچون اهواز، عملاً در میان کارناوال های جمعی گروه های انسانی که بیشترین سبد رای را با خود همراه دارند، گُم می شود.
وابستگی و تعلق رسانه ها نه فقط به نامزد های خاص بلکه ذوب شدن در حجم شُور جریان های هیجانی (حاشیه ای) چُنان است که ناگزیر به جای پرداختن به متن به سوی حاشیه سوق پیدا می کند؛ اینجاست که جای سوژه و اُبژه برای رسانه گر تغییر می کند، در این صورت مخاطب نیز دچار نوعی وارونگی تشخیص خواهد شد.
غالباً فضاهای حاشیه ای با شرایط نامتوازن جامعه همفهمی دارد چرا که همواره سعی می کند به هر ترتیبی با توان مالی و تبلیغاتی گسترده، فضای تحلیل، نقد و به چالش کشیده شدن را با ایجاد پروپاگاندایی گسترده در ابرهای مجازی و حقیقی خود محدود نگاه دارد، تا خود را بر جریان های متنی تحمیل کند و رای خود را به کرسی بنشاند، در این جاست که رسانه ها و احزاب می توانند در مقابل چنین جریانی به خوبی ایستادگی کنند.

محمد نبهان ۱۶ فوریه ۲۰۲۰

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *