کرونا را هدف گرفته اند یا اعتماد یک جامعه

نویسنده: آیات فاطمی اصلتُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ

در روزهای بحرانی و پرآشوب حاصل از خیز موج جدید بیماری کرونا، خبرهایی منتشر می شود که اولویت های امروز جامعه که همانا مبارزه با گسترش شیوع این بیماری است را به حاشیه برده و افکار عمومی را درگیر مسائل دیگری می کند .

در روزهای پیشین انتشار خبر تزریق خارج از سهمیه واکسن‌کرونا به برخی مدیران شهری و اعضای شورای شهر شهرستان آبادان، جنجال آفرین شده است. در این میان نام سه تن، برجسته تر از دیگر افراد به چشم می خورد: جناب آقای شیرازی شهردار ، جناب آقای سلمان زاده ریاست دانشکده علوم پزشکی و حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی پور امام جمعه شهرستان آبادان .

جنجال از آنجایی آغاز شد که آقای دکتر سلمان زاده طبق آمار دریافتی از یکی از مدیران مجموعه خود (رئیس مرکز بهداشت) اعلام نمود واکسن های تخصیص یافته جهت تزریق پاکبانان زحمتکش و شریف شهرستان ، به افراد دیگری از جمله مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر تزریق شده است. پس از نشر این خبر و اعلام رسمی این تخلف ، شهردار آبادان با این توجیه که در پی تردید پاکبانان و در راستای تشویق و ترغیب آنان به دریافت واکسن خود اقدام به دریافت آن نموده است ، به این خبر واکنش نشان داد .

وی همچنین اظهار داشت در مراسم تزریق واکسن به پاکبانان شهرستان ، پاکبانان از ایشان و امام جمعه شهرستان درخواست کردند پیش از آنها واکسن را دریافت کنند که این اظهارات تلویحاً به این مورد اشاره داشت که امام جمعه شهرستان نیز واکسن را دریافت کرده است .

پس از انتشار تمامی این اخبار و واکنش هایی که این سه تن به اخبار منتشره نشان دادند، لازم است به حکم عدل و انصاف و به دور از هرگونه قضاوت نابجا به واکاوی این مسئله بپردازیم. یکی از موارد بسیار مهمی که در تمامی سازمان‌ها مطرح است مسئله رابطه اعتماد سازمانی و تعهد شغلی مدیران می باشد. زمانی که کسی به اعتماد در قالب اصطلاحات درون سازمانی اشاره می‌کند در واقع مستقیما به اعتماد کارکنان به مدیر و اعتماد مدیر به کارکنان اشاره دارد . این اعتماد سبب سودمندی فعالیت‌های سازمانی شده و مقبولیت اجتماعی را برای آن سازمان و مدیران و کارمندان در پی دارد.

در بحث حاضر مسئله ای که بسیار حائز اهمیت است این است که چرا یکی از مدیران مجموعه پزشکی و سلامت شهرستان بایستی مستنداتی خلاف واقع به مدیر ارشد خود که همانا راس مجموعه سلامت شهرستان است ارائه دهد؟

در راستای گفته های پیشین قدر مسلم است که جناب دکتر سلمان زاده نیز بر حسب همان اعتماد درون سازمانی به انتشار این خبر با تکیه بر مستندات دریافتی از مدیر خود اقدام نموده است. اکنون سوال بسیار تامل برانگیز این است که در این جنجال کدام یک بیشتر قصور داشته اند؟ مدیر مربوطه یا ریاست دانشکده شهرستان؟

این مورد را در سطح کلان متصور شوید، اگر استانداری آمار و ارقامی خلاف واقع به ریاست جمهور ارائه دهد و مستندات نیز ضمیمه آن داشته باشد، درصورت نشر خبر مربوطه توسط رئیس‌جمهور و سپس نقض صحت بخشی از خبر اعلام شده، رئیس‌جمهور بایستی مقصر شناخته شود یا استاندار؟

آیا انجام این اعمال باعث نمی‌شود که فضای درون سازمانی ما دچار فضای مسموم بی‌اعتمادی گردد و سبب شود دیگر کمتر مدیر ارشدی به راحتی آمار و ارقام مدیران رده پایین تر خود را بپذیرد؟ چه مدت زمانی مورد نیاز است تا بتوان اثرات حاصل از این بی اعتمادی را کنترل و خنثی کرد ؟ آیا قابل کنترل یا خنثی سازی هستند؟

از سوی دیگر در جریان اخیر ، خود شخص شهردار به دریافت واکسن اقرار نموده و توجیهات غیر منطقی که از سوی افکار عمومی نیز پذیرفته نشده است را عنوان نموده است ، اما نکته قابل تأمل اظهارات شهردار محترم در خصوص شخص امام جمعه شهرستان می باشد.

امام جمعه محترم ضمن رد این شایعه اعلام کردند تا کنون واکسنی دریافت نکرده و تا هنگام دریافت واکسن توسط افراد با اولویت منتظر خواهند ماند، حال سوال ما این است آیا شایسته است برای کمتر کردن بار گناه خود و کاهش توجهات منفی به جهت قصور شخصی خود آبروی شخصی برجسته همچون امام جمعه یک شهر را هدف پیکان قرار داد؟

اگر عمود خیمه نباشد خیمه ای وجود ندارد، امام جمعه هر شهری نیز عمود آن شهر است، پس چگونه به خود اجازه می‌دهید آبروی عمود شهر را دستمایه بازی‌های خود نمایید و تلاش کنید خطای خود را اینگونه کم رنگ جلوه دهید ؟

مسلما پس از انتشار مطالب حمایتی از امام جمعه محترم شهرستان باز هم عده‌ای که گوش ها و چشم های خود را بسته اند واکنش های منفی نشان داده و به کتمان حقیقت می‌پردازند ، اما باید بدانند در خانه‌ای که احترام بزرگتر به جا آورده نشود ، کوچک عزتی ندارد.

به پاس خدمات ارزنده جناب آقای دکتر سلمان زاده که خود متخصص بیماریهای عفونی بوده و در طی دوران شیوع بیماری کرونا تنها به امور ریاستی و مدیریتی بسنده نکرده و به ویزیت بیماران کرونایی پرداخته‌اند ، شایسته نیست اقداماتی جهت تخریب ایشان صورت بگیرد. آنچه لازم است این است که به بررسی موضوع از ابتدای امر که همان ارائه مستندات خلاف واقعیت بوده است بپردازیم و تا حصول نتیجه از آنچه که در پشت پرده جهت تخریب و تضعیف چهره های برجسته شهر از جمله ریاست دانشکده و امام جمعه محترم ، صورت گرفته است دست از تلاش و جستجو بر نداریم .

در بحران کنونی که همدلی و اتحاد از رموز پیروزی است بایستی همه جانبه و با تمام قوا پشتیبان و حامی مجموعه سلامت شهرستان بوده و اجازه ندهیم چهره مدافعان سلامت که جلوه های ایثار دفاع مقدس را به تکرار واداشته اند خدشه دار شود .

زیرا سربازان و فرماندهان خط مقدم جنگ در برابر این بیماری منحوس در حقیقت کادر درمان و در راس آنها ریاست دانشکده علوم‌پزشکی هر شهری است، همچنین نبایستی از نقش مفید و موثر امامین جمعه در فرهنگ سازی و تلاش آنها جهت تشویق مردم به رعایت اصول بهداشتی و کمک به کادر درمان غافل باشیم و آبروی آنان که همانا آبروی شهر است را به هر قیمتی هدف آماج قرار دهیم.

در دنیای کنونی هرچه همدلی و اخوت بیشتر باشد مسلماً زمینه‌های بالندگی و تقویت سدهای دفاعی و ایمنی کشور بیشتر خواهد شد . آرزومندیم دیگر شاهد چنین خطاها و خودخواهی هایی نباشیم و با وحدت و همدلی بحران بیماری کرونا را نیز مانند دیگر بحران هایی که پیش از این با موفقیت پشت سر گذرانده ایم ، به پایان برسانیم.

آیات فاطمی اصل
۱۴۰۰/۱/۳۰
شهرستان آبادان

 

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *