کرونا ویروس، فرصتی برای مطالعه

شرایط پیش آمده برای مردم دنیا و از جمله ملت عزیز ما بدلیل وجود ویروس منحوس کرونا، سبب گشته تا اکثر افراد جامعه و با اتفاق خانواده ها، در منزل ماندگار شده و در حال مبارزه برای ازبین بردن این بیماری خطرناک کرونا هستند. به نظر می رسد بصورت کاملا غیر انتخابی و بدون برنامه ریزی شده، فرصتی فراهم گردیده تا هر فرد ایرانی بتواند، فرصت پیش آمده را مغتنم شمرده و غنی ترین، مناسبترین و کارآمدترین روش یعنی مطالعه، کتاب و کتابخوانی را بعنوان پر کردن اوقات فراغت پیش آمده برگزیند. لذا، به منظور افزایش اهمیت به کتاب و کتابخوانی، نسبت به تثبیت کردن عادت خواندن کتاب در تمامی افراد، طرز فکرها و اندیشه‌ها اقدام نمود تا با عمومی کردن علاقه و هیجان در افراد، مطالعه کتاب در جامعه ادامه داشته باشد. ولی متاسفانه فرهنگ مطالعه در تمامی گروه های جامعه همراه با رشد نبوده است و هنوز تعدادی از افراد از خواندن کتاب سرباز می‌زنند به همین دلیل و به منظور جلوگیری از پیشرفت این مورد و ارتقای فرهنگ عمومی باید کوشش بسیاری کرد. در حال حاضر، تلاش شود تا تمامی سدهایی که در ارتباط با کتاب و کتابخوانی به وجود آمده برداشته شود و با همت و پشتکار زیاد، به منظور احیای مطالعه کتاب و کتابخوانی، قدم برداشته شود.
اهمیت به کتاب و مطالعه آن، از جمله مسائل فرهنگی کشور می باشد که بخش‌های دولتی در قبال آن مسئولیت دارند، و با قدرت و دانایی زیاد بر مسائل فرهنگی، بازرسی نمایند و آنها را حل نمایند. همچنین مسئولین دولتی، از افراد متفکر و اهل قلم بخواهند تا در این مورد مطالعه و پژوهش انجام دهند و نتایج پژوهششان را در دسترس عموم، قرار دهند تا سبب فرهنگ سازی در جامعه شود. 
در مورد ترویج و تعریف از کتاب و کتابخوانی می توان عنوان کرد، افرادی که منتشر کننده و خلق کننده کتاب می باشند مسئولیت سنگین و بااهمیتی را دارند و بدانند که کارشان بسیار مفید و سودمند و دارای پاداش زیاد می باشد.
به منظور مجذوب کردن افراد برای مطالعه و کتابخوانی، شیوه های زیادی برای تشویق افراد وجود دارند که برای نمونه، عبارتند از:
انجام مسابقات کتابخوانی و خلاصه‌نویسی کتاب‌ها، می‌توانند موجب ایجاد اشتیاق در افراد برای خواندن کتاب شود. لازم به ذکر است که این مسابقات، بر اساس اصول و ضوابط ویژه ای انجام گردد که موجب کتابخوانی تعداد زیادی از افراد می گردد.
از طریق چکیده کردن و خلاصه‌ کردن مطالبی که در یک کتاب قطور به همراه تعداد صفحات بالا است می توان موجب ایجاد انگیزه و اشتیاق برای خواندن کتاب در افراد شد. به دلیل اینکه تعداد زیادی از مردم به دلیل مشغله زیاد و نداشتن وقت به میزان کافی، نمی توانند به کتابخوانی بپردازند، ولی زمانی که آثار عالی و سودمند، خلاصه نویسی گردد، تمایل افراد به خواندن کتاب بیشتر می شود و در زمینه کتاب و کتابخوانی اثرگذار می باشد.
مهیا کردن امکانات و فرصت‌های  کتابخوانی، برای کودکان و نوجوانان که احتیاج به پشتیبانی دارند. کودکان برای مطالعه و کتابخوانی هم به سعی و تلاش خودشان احتیاج داشته و هم مربیان آنها، به این منظور برنامه‌ریزی و مشارکت دقیق انجام دهند، تا کودکان به مطالعه و کتابخوانی جذب شده و نسبت به تهیه و خرید کتاب اقدام نمایند و مربیان آنها،باکودکان همراه باشند. همچنین در کودکان، برای رفتن و دیدن نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های کتاب و یا هدیه‌ کتاب، رغبت و جذابیت ایجاد نمایند. همچنین در کودکان پیش از دبستان، به موضوع کتاب و کتابخوانی  اهمیت ویژه داد و کودکان می توانند با دریافت هدیه ویژه از مربیان خود به خواندن  کتاب جذب و علاقه مند شوند و این علاقه و اشتیاق در آنها تثبیت شود.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *