ده پرسش بنیادین از نامزدهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰

جمعیت مهندسین استان خوزستان طی بیانیه ای، ده پرسش بنیادین در حوزه زیرساخت های عمران و توسعه خوزستان از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، مطرح کرده است. این جمعیت با توجه به اوضاع نا به سامان خوزستان از نظر زیرساخت های ابتدائی پاسخ به این ده پرسش بنیادین را یک ضرورت عنوان می دارد و امیدوار است این پاسخ ها بتواند انتخاب نامزد اصلح را در این استان زرخیز شهید پرور ساده تر کند، از این روی مجله الکترونیکی شط پرس متعهد شده است، پاسخ به این پرسش ها را به طور اختصاصی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ منتشر کند.

 

  • ده پرسش بنیادین جمعیت مهندسین خوزستان به شرح زیر است: 

 

۱- تغییر اقلیم و سوء مدیریت
تغيير اقليم در فلات ايران از خوزستان شروع شده است، اين باعث گرماي بيش از حد شده، البته اين تماماً به تغيير اقليم بر نميگردد بلكه سوء مديريت، سد سازي هاي گسترده و عدم رعايت حق آبه، نابودي هورها ،بهره كشي بيش از حد از جلگه ها، باعث نابودي جنگلها و مراتع شده است. جریان آب رودخانه کارون و کرخه بسیار کاهش یافته است. نتيجه و برآيند اين موضوع قطعاً منجر به منشا تحولات عظیم اجتماعی مانند مهاجرت به خارج استان خواهد شد.
برنامه جنابعالي براي برون رفت از اين موضوع چيست؟

 

۲- بافت های تاریخی
همه می دانیم خوزستان با قدمت چند هزار سال تاریخ از پیش از عیلامیان تا کنون همواه یکی از مراکز مهم و فوق استراتژیک در جهان به شمار می آمده است.
حجم وسیعی از آثار به جای مانده در دوره های مختلف در این خاک دست نخورده به حال خود رها شده اند؛ از تپه های باستانی شوش و دزفول گرفته تا منطقه عسکرمکرم تا منطقه دست نخورده و بی نظیر قبان (گوبان) ، از بافت های تاریخی در شهرستان‌ها گرفته تا منطقه تاریخی اهواز قدیم، باب التشیع ایران و …
لذا برنامه جنابعالی در خصوص حفاظت، مرمت و باز زنده سازی بافت های تاریخی در زمینه توسعه صنعت گردشگری، عمران شهری و رشد اقتصادی وابسته به این ثروتهای فرهنگی در استان خوزستان چیست؟

 

۳- پايين بودن شاخص سرانه سپرده هاي بانكي در استان خوزستان
بررسي ها نشان مي دهد استان خوزستان علي رغم وجود صنايع بسيار وسيع نفت و گاز و پتروشيمي و فولاد و صنايع و شركت هاي پايين دستي وجود گذرگاه هاي بين المللي و بنادر بزرگ صادراتي و وارداتي،
برخورداري از منطقه آزاد ، طرحها و صنايع بزرگ كشاورزي همچون طرح توسعه نيشكر و صنايع مرتبط، وجود سدهاي عظيم و بزرگترين نيروگاههاي توليد برق ، حمل نقل ريلي جاده اي و كشتيراني، …..به نسبت استانهايي همچون يزد و اصفهان داراي پايين ترين نرخ سرانه سپرده بانكي است.
اين بيانگر و مويد اين موضوع است كه مديران و تصميم گيرندگان علاقه اي به انتقال سرمايه ها و گردش بانكي به استان خوزستان نداشته در حالی که خوزستان بعنوان مركز توليد ثروت بوده اما سرمايه و گردش مالي به ساير استانها انتقال مي يابد.
برنامه جنابعالي براي تغيير اين نگاه و تقويت سيستم بانكي استان كه نهايتاً مي تواند باعث تقويت و رشد سرمايه گذاري در استان باشد چيست؟

 

۴- نرخ بيكاري
نرخ بيكاري بالاي ١٥ درصد وكسب مقام دوم در كشور بعد از چهارمحال و بختياري در حاليكه ٨٥درصد از نفت تولید شده در کشور را خوزستان تولید می‌کندو ۲۱ واحد پتروشیمی در خوزستان فعال است که به تولید بیش از ۱۸.۵ میلیون تن محصول در سال می‌پردازند، همچنين استان خوزستان با دارا بودن رتبه دوم، قطب تولید فولاد کشورمحسوب ميشود، از سويي توليد۲۰ درصد برق کشور و همچنین وجود خطوط زمینی، ریلی، دریایی‌ و هوایی در استان كنار طرحهاي بزرگ كشاورزي و اضافه بر اين ها وجود طرحها و پروژه هاي عظيم ملي در گوشه گوشه استان که همه این مسائل نشان‌دهنده ظرفیت بالای استان خوزستان است؛ اما متأسفانه با وجود این ظرفیت‌ها، شاهد نرخ بالای بیکاری در خوزستان هستیم.
لذا اين پرسش و دغدغه را داريم كه برنامه جنابعالي جهت تغيير اين وضعيت و كاهش درد اصلي مردم اين خطه چيست ؟

 

۵- سرمايه انساني محور توسعه پایدار
متاسفانه شرایط فعلی استان خوزستان برای نیروی انسانی متخصص و نخبه در همه حوزه‌های توسعه ، دافعه نسبتاً شدیدی دارد. این معضل برای حوزه سلامت که شاغلان حِرَف وابسته به آن همگی از تحصیلات عالیه برخوردارند و امکان اشتغال آنها در سایر نقاط کشور (و بعضاً خارج از کشور) فراهم است، به مراتب پیچیده‌تر و دردسرآفرین‌تر است.
اگر چه توسعه سخت‌افزارها و گسترش امکانات و تسهیلات ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به سهم خود حائز اهمیت است، لکن نگهداشت و بالاتر از آن جذب سرمایه انسانی در استان بسیار مهمتر است.
بدون شك نامزد ریاست جمهوری باید راهکارهای خود را برای حفظ و افزایش جذب نیروهای متخصص در تمام حوزه‌های مرتبط با توسعه استان تبیین کند.
چگونه و با چه سازوکارهایی می‌توان از فرار نیروی انسانی ماهر و متخصص و نخبه جلوگیری کرد؟
با چه مزایا و امتیازات چشمگیری می‌شود بر عوامل نامطلوب متعدد (آب و هوای نامساعد، آلودگی محیط زیست، کمبود امکانات تفریحی، گرانی‌ مسکن، …) غلبه کرد تا نیروی انسانی برای ماندگار شدن در استان دلگرم و دلخوش بشود؟

 

۶- اشتباه در جانمایی سد گتوند
در حال حاضر سد گتوند با مدیریت مخزن اداره می شود، در مخزن سد چند لایه آب وجود دارد. لایه پایین دست که شوری بسیار بالایی دارد و آب سنگینی است. و سطح درياچه از شوري كمتر ي برخوردار است . شوري لايه تحتاني به اندازه اقیانوس است، مخزن دریاچه با برخورداری از دیسپاچینگ و خارج کردن آب از بخش های مختلف دریاچه، شوری را بین ۹۰۰ تا یکهزار و ۴۰۰ میکرو موس برای خارج کردن و به پایین دست فرستادن، مدیریت می کند.
با عنايت به شرايط بسيار مهم كارون و تاثير مستقيم آن بر زندگي بخش بسيار مهمي از مردم استان و بويژه كلان شهر اهواز، و بجاي صرف هزينه هاي بسيار سنگين ديگر ،پرسش جدي اين است كه آيا زمان آن نرسيده است كه بپذيريم در احداث اين سد اشتباه شده است و بجاي آنكه براي هميشه كارون را شور نماييم ، از سد گتوند صرفنظر نموده و راه حل جايگزيني را برگزينيم،؟

 

۷- مشكل فاضلاب و دفع آبهاي سطحي
علي رغم اينكه در سال ۱۳۸۳ و از سوی بانک جهانی، ۱۴۹ میلیون دلار به منظور اصلاح شبکه فاضلاب خوزستان و چند شهر دیگر به دولت نهم و دهم اختصاص یافت، اما همچنان اين سوال همواره در ذهن ساكنين اين خطه وجود دارد كه چرا مشکل فاضلاب خوزستان حل نمی شود؟ راه حل شما در این خصوص چیست؟

 

۸- نظام مهندسی
همانطور که می دانیم نظام مهندسی براساس قانون نظام مهندسی متولی اجرا و نظارت بر مقررات ملی ساختمان است.
مهمترین مشکل آن: نظام مهندسی قدرت اجرایی در ساخت وساز های شهری ندارد، فی الواقع قدرت در اختیار مدیریت شهری متمرکز است. راه حل شما در این خصوص چیست ؟

 

۹- هزینه زندگی 
هزینه زندگی در استان خوزستان همواره بیش از هزینه زندگی در سایر استان هاست، به گونه ای که برای شروع یک زندگی کاملا ابتدائی حداقل های گزافی به نسبت استان های دیگر احتیاج  است همچون (تامین سیستم های خنک کننده و آب شرب قابل آشامیدن) وانگهی جهت سرویس سالیانه و ماهیانه این ابتدائی ترین ها هزینه های بسیار سرسام آوری را بر شهروندان خوزستانی تحمیل می کند، نظر جنابعالی جهت ایجاد رفاه عمومی و متوازن ما بین اقلیم های گوناگون با تفاوت های آب و هوایی چیست؟

 

۱۰- مسئولیت اجتماعی
بخش عمده ای از آلودگی های زیست محیطی و عقب ماندگی عمرانی استان خوزستان متوجه عدم همیاری صنایع و منابع غنی تولید انرژی در استان است، برنامه جنابعالی در خصوص مشارکت حداکثری این بنگاه های اقتصادی در ایفای مسئولیت اجتماعی شان در استان چیست؟

 

 

هر گونه کپی‌برداری از این مطلب، با ذکر نام منبع و مؤلف آن بلامانع است. copyright©

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *