جریان آب در قلب تپنده گردشگری اهواز

اقدامات و تلاش‌‎های انجام‎گرفته برای احیای گردشگری آبی در اهواز به دلیل عدم تعریف مسیر مناسب و شناخت جاذبه‎ها و نیز اتصال مسیر گردشگری آبی اهواز به شهرستان کارون، تقریبا به چند کشتی تفریحی کوچک و قایق‎سواری در فصل بهار خلاصه شده است.

آری؛ آب، قطعه فراموش‎شده از پازل گردشگری اهواز است که به دلیل کم‎توجهی در سال‎های اخیر، کمتر به عنوان ظرفیت گردشگری دیده شده است؛ البته عدم همکاری بعضی از دستگاه‎های دولتی در صدور مجوز فعالیت و یا ابهام در دستورالعمل‎های موجود و سخت‎گیری عده دیگری باعث شده که این ظرفیت که یکی از مهم‌ترین ظرفیت‎های گردشگری در اهواز است عملاً بصورت معطل و بلااستفاده باقی بماند.

مسیری طولانی در حوزه شهر اهواز که ساحلی به طول تقریبی ۵۰ کیلومتر را در دو طرف رودخانه به وجود آورده است، تهیه بسته‎های سرمایه‎گذاری در حوزه گردشگری رودخانه‎ای و دعوت سرمایه‎گذاران علاقه‌مند به ورود به این بخش، قطعاً به اصلاح این زیرساخت مهم گردشگری در قلب خوزستان کمک شایانی خواهد کرد .

این ظرفیت مهم آبی، علاوه بر این‎که در بالادست شهر اهواز، روستاهای گردشگری کوت سیدشریف و کوت سیدسلطان را به‎وجود آورده، در پائین‎دست نیز، مزارع و روستاهای بهرعلوه و ام‎الطمیر را با جاذبه‎های بکر و زیبا در شرق و غرب تشکیل داده است که نیاز به معرفی تخصصی و هدفمند دارند تا فعالیت گردشگری آبی دارای توجیه اقتصادی شود .

گردشگری آبی یکی از گردشگری‎های جذاب در سطح جهان است که نیاز به فعال کردن کارگروه‎های مرتبط با این نوع گردشگری را می‎طلبد؛ تدوین آئین‎نامه فعالیت تأسیسات گردشگری آبی و دستورالعمل ساماندهی شناگاه‎ها، از جمله  اقداماتی است که به منظور توسعه قانونمند این نوع گردشگری، در کشور تصویب و ابلاغ شده و پیگیری لازم برای اجرای مفاد این دستورالعمل‎ها در دستورکار قرار گرفته است.

احداث فضاهای پذیرایی، ایستگاه قایقرانی، سکوی ماهیگیری با قلاب، راه‎اندازی ورزش‎های آبی، ایجاد مجموعه‎های گردشگری ساحلی و نیز فضاهای پشتیبان گردشگری آبی در مجاورت رودخانه، از جمله ظرفیت‎هایی هستند که قابلیت سرمایه‎گذاری دارند و در دستور کار معرفی و ارائه به فعالان اقتصادی حوزه گردشگری قرار گرفته‎اند.

گردگشری آبی، در صورت تعریف درست و انجام فعالیت‎های فرهنگی گسترده در راستای ترغیب مردم شرق و غرب رودخانه کارون، باعث ایجاد اشتغال پایدار برای هزاران نفر خواهد بود./chtn.ir

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *